MojAndroid

Samsung Foundry je druhým najväčším výrobcom čipov na svete. Spoločnosť nedávno prehlásila, že plánuje vyrábať čipy 2 nm a 1,4 nm technológiou v pomerne dohľadnom časovom horizonte. Kedy sa ich presnejšie dočkáme? Informácie prináša portál SamMobile.

2 nm čipy od Samsungu budú veľmi úsporné

Podľa slov samotnej firmy by sme sa mali dočkať prvých dodávok 2 nm čipov v roku 2025. Táto výrobná technológia ponúkne o 25 % vyššiu energetickú účinnosť a o 12 % vyšší výkon. Toto všetko bude možné dosiahnuť pri 5 % znížení použitej plochy na čipe. Samsung Foundry do svojich produktov pravdepodobne implementuje aj technológie, ako LPDDR5X, HBM3, PCIe Gen 6 a 112G SerDes.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G využíva čip domácej výroby – Exynos 1380 (5 nm) | Zdroj: Tomáš Kanálik

V roku 2026 chce Samsung dostať na trh druhú generáciu 2 nm čipov, ktoré budú špeciálne navrhnuté pre vysoko výkonové účely a o rok neskôr prídu čipy určené pre automobilový priemysel. Konkurenčné TSMC by malo svoje 2 nm čipy vydať približne v rovnakom čase, ako Samsung. Bude tak zaujímavé sledovať, pre ktorého producenta sa rozhodnú giganti ako AMD, Apple, MediaTek, Nvidia či Qualcomm. Za zmienku stojí aj fakt, že Intel má sprístupniť svoje vlastné 2 nm čipy nazývané aj “20A” v priebehu budúceho roka.

čip
Čip | Zdroj: GSMArena.com

Samsung počas roku 2027 plánuje dokončiť vývoj prvej generácie ešte pokročilejších 1,4 nm čipov. Zaujať však bude chcieť v prvej polovici roka 2025 svojimi 5 nm RF (Radio Frequency) čipmi, ktoré sa budú používať v 6G aplikáciách. Pôjde o obrovský pokrok vzhľadom na to, že dnes sa používajú 14 nm RF čipy. Tešiť sa možno na 40 % zlepšenie v oblasti účinnosti a hustota tranzistorov sa navýši o 50 %. 8 nm a 14 nm RF čipy sa pritom použijú v automobilovom priemysle.

Náš tip
Nový Snapdragon 4 Gen 2 je za rohom a výrazne zlepší lacnejšie smartfóny
28.6.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+