MojAndroid

Hoci je Slovensko malou krajinou, ponúka niekoľko naozaj kvalitných IT firiem. Jednou z nich je aj Inloop, vývojárske štúdio, ktoré vzniklo v Žiline. Šikovní slovenskí vývojári v ňom pracujú nielen na slovenských, ale aj zahraničných projektoch, pričom spolupracujú s naozaj veľkými medzinárodnými spoločnosťami. O tom, ako to celé funguje, sme sa porozprávali s Martinom Adámkom, jedným zo zakladateľov. Prečítajte si, na akých najväčších projektoch pracovali a čo všetko si môžete predstaviť pod pojmom Inloop.

Ahoj Martin. Povedz nám prosím, kedy vznikla spoločnosť Inloop a čím sa vaša spoločnosť primárne zaoberá.

Inloop sa zaoberá zákazkovým vývojom mobilných aplikácií. V tejto oblasti sa pohybujeme 7 rokov, čo viedlo ku vzniku firmy v roku 2012, keď sme sa spoznali na žilinských stretnutiach Android vývojárov, ktoré som vtedy organizoval. Odvtedy sme dodali viac ako 100 aplikácií pre Android, iOS a Windows Phone. O zákazníkov sa stará 50-členný tím vývojárov, testerov, dizajnérov a projektových manažérov.

Vieme, že máte viacero pobočiek na Slovensku aj v zahraničí. Vieš nám povedať, kde všade vás nájdeme a kde prebieha hlavný vývoj aplikácií?

Absolútna väčšina vývoja prebieha na Slovensku, menšia časť v Čechách. Najväčšia pobočka je v Žiline, kde je nás asi 20, ďaľšie su v Poprade, Banskej Bystrici a najnovšie v Bratislave. Otvára- me pobočku v Prahe a na konci septem- bra dcérsku spoločnosť v Nemecku so sídlom v Stuttgarte. Okrem toho je pre nás dôležité nájsť talentovaných ľudí aj mimo miest kde máme kancelárie, takže podporujeme prácu z domova a vítame v tíme šikovných ľudí z celého Slovenska.

Akí sú vaši najväčší klienti? Pre aké známe spoločnosti ste už vytvorili aplikáciu, prípadne nejaký iný produkt?

Zo zahraničných to sú napríklad aplikácie pre Mercedes-Benz, Air Bank, Škoda Auto, Avast a z domácich Tatra Banka, Nay Elektrodom, WebSupport alebo v minulosti Azet.

Vytvárate iba aplikácie pre súkromný sektor, alebo vás s nejakou ponukou oslovili aj štátne organizácie?

Až na jednu výnimku, aplikáciu Svetobežka, sa jedná čisto o súkromný sektor.

Tvoríte iba aplikácie v slovenčine a češtine alebo robíte aj tituly pre zahraničných klientov?

Zo Slovenska máme približne 20% tržieb. Zvyšok je rovnomerne rozložený medzi USA, Švajčiarsko, Nemecko a Českú republiku.

Na ktorú z vašich aplikácií si najviac hrdý a prečo?

Okrem tých, na ktorých sa momentálne pracuje, je veľmi zaujímavá aplikácia Tatra banky. Plnohodnotný prístup k účtom a službám cez mobil a po novom aj podpora hodiniek, to sú všetko veci, ktoré ukazujú, ako má moderná a inovatívna spoločnosť pristupovať ku svojim zákazníkom. Je to radosť spolupracovať s takýmto osvieteným klientom.

Ako dlho trvá priemerne vývoj jednej mobilnej aplikácie? Čo všetko je potrebné urobiť okrem samotného programovania?

Vývoj môže trvať medzi jedným mesiacom a jedným rokom. Rozhodne by ale nemal končiť prvým vydaním. Každý seriózny projekt vyžaduje aktualizácie, rozširovanie funkcionality a počúvanie názorov používateľa. So zákazníkmi riešime všetko od analýzy, dizajnu, programovania až o testovanie, nasadenie a dlhodobú podporu.

Koľko ľudí pracuje na vývoji jednej aplikácie?

Minimum je programátor, tester, dizajnér a projektový manažér. Na väčších projektoch pribúda niekoľko vývojárov na každú platformu, serveroví vývojári, množstvo rolí od zákazníka, takže to môžu byť desiatky ľudí, ktorí sa s projektom dostanú aktívne do kontaktu.

Koľko ľudí aktuálne zamestnávate? Koľkí z nich sú vývojári mobilných aplikácií?

Zo spomínaných 50 ľudí je asi 35 vývojárov.

Máte špeciálne požiadavky pri výbere nových zamestnancov, programátorov? Dostane sa k vám hocikto, kto vie programovať?

Rozhodne sa k nám nedostane každý :-) Snažíme sa samozrejme vybrať len tých najlepších. Žiadny pohovor vám ale nepovie o človeku toľko ako práca na reálnom projekte, kde sa naplno prejavia nie len technické zručnosti, ale aj osobnosť, či schopnosť pracovať v tíme.

Aké vlastnosti podľa teba musí mať mobilná aplikácia, aby bola úspešná?

Musí mať perfektný dizajn, architektúru, musí byť poriadne otestovaná a odladená, ale hlavne musí dávať zmysel jej existencia na trhu. Musí existovať dostatočne veľká skupina ľudí ochotných za ňu zaplatiť, klikať na reklamy, prípadne musí pomáhať firemnému zákazníkovi v jeho biznise.

Snažíte sa svoje vedomosti o programovaní mobilných aplikácií zdieľať aj mimo firmu? Prednášate študentom na vysokých alebo stredných školách? Spolupracujete so slovenskými alebo českými školami na nejakom projekte?

Ako som spomínal, spoznali sme sa na žilinských stretnutiach Android vývojárov. Tie teraz po dlhšej prestávke ideme obnoviť spolu so stretnutiami zameranými na iOS. Okrem toho prednášame na vývojárskych konferenciách (odkazy na záznamy prednášok sú k dispozícii na našich účtoch na sociálnych sieťach), občas poskytneme školenie firmám alebo prednášame na vysokých školách. Vždy si vychovávame niekoľko študentov (momentálne štyroch), ktorí u nás po skončení školy prechádzajú na trvalý pracovný pomer.

Vieme, že začínate pracovať aj s wearables, teda inteligentným príslušenstvom. Aké výhody podľa teba majú tieto zariadenia popri inteligentných smartfónoch a tabletoch?

Samozrejme pozeráme sa na wearables a ďalšie mikrosegmenty. Myslím si, že do dvoch rokov budeme opäť všetci nosiť “digitálky” a na súčasnej generácii chytrých hodiniek sa budeme usmievať. Okuliare sú dnes trošku mimo hlavného prúdu, ale občas ma prekvapia nápady na využitie, s ktorými prichádzajú zákazníci napríklad z automotive sektoru. Rovnako aj tu platí, že si musíme počkať na novšiu generáciu hardvéru.

Vieš si predstaviť, kde sa bude uberať vývoj mobilných aplikácií v najbližších rokoch? Na čo bude kladený dôraz?

Veľmi ma zaujal trend konverzačných rozhraní s nahrádzaním klasických aplikácií chatom, botmi a umelou inteligenciou. Samozrejme som veľmi zvedavý na pokrok vo wearables a integráciu s autami. A vôbec, na integráciu so všetkým možným bude pravdepodobne kladený veľký dôraz.

Otázka na záver – kde vidíš Inloop o 5 rokov? Budete stále vyvíjať mobilné aplikácie alebo sa pustíte aj do iných projektov?

Mobilné aplikácie a všetko s nimi spojené sú a budú základom Inloop. Chceme rozšírit naše pôsobenie na americkom trhu, ale aj založiť novú spoločnosť, ktorá sa bude orientovať čisto na vlastné produkty. Čo bude o 5 rokov? V každom prípade budeme ďalej robiť to, čo nás baví a v čom sme dobrí.

android-magazin-4-titulka

Tento rozhovor vyšiel pôvodne v 4. čísle Android magazínu

8.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+