MojAndroid

Pamätáte si ešte na Android 4.0 Mini PC, ktorý sme pre vás recenzovali ešte v minulom roku? Tak teraz tu máme jeho nástupcu, ktorý prináša niekoľko podstatných vylepšení. Okrem nového dizajnu a rozmiestnenia konektorov, sú to najmä výkonnejší procesor a novší operačný systém Android, ktorý sa tu nachádza vo verzii 4.1 Jelly Bean. Poďme sa pozrieť na to, ako mini PC, označovaný tiež ako Rikomagic MK802 III, obstál v našom teste.

Konštrukcia a hardvérová výbava

Konštrukcia a dizajn sa od prvej verzie tohto zariadenia zásadne líšia. Telo má širší a užší profil s rozmermi 40 x 90 x 13 mm a rozmiestnenie jednotlivých konektorov a rozširujúcich slotov sa tiež odlišuje. Predná strana nemá v sebe ukryté žiadne prvky a okrem označenia modelu zariadenia na nej nič iné nenájdete. Na pravom boku sa nachádza HDMI konektor, vďaka ktorému môžete Android mini PC pripojiť priamo k televízoru. V prípade, že to nie je možné, môžete využiť aj dodávanú redukciu.

Naľavo sa nachádza klasický USB konektor, vedľa ktorého umiestnil výrobca aj micro USB pre napájanie. S mini PC však neprichádza žiadny adaptér, kvôli čomu sa budete musieť uspokojiť zo svojou súčasnou nabíjačkou k telefónu alebo s napájaním z USB portu počítača, či televízora. Čítačka pamäťových kariet sa nachádza navrchu a umožní pripojenie micro SD do kapacity maximálne 32GB.

Jeden USB port by pre plnohodnotné ovládanie mini PC samozrejme nepostačoval. Preto odporúčame k tomuto zariadeniu dokúpiť USB hub, pomocou ktorého môžete jednoducho pripojiť myš, klávesnicu a ďalšie externé príslušenstvo ako napríklad USB flash disk alebo klasický 2,5, či 3,5 palcový disk. My sme k mini PC vyskúšali pripojiť všetky spomínané zariadenia, s ktorými fungovalo bez akýchkoľvek problémov.

Čo sa skrýva vo vnútri:

Rikomagic MK802 III je poháňaný procesorom RK3066, ktorý disponuje dvoma ARM Cortex A9 jadrami s taktovacou frekvenciou až 1,6GHz. Procesoru sekunduje 1GB operačnej pamäte RAM a nechýba ani vnútorná pamäť s kapacitou 4 alebo 8GB – podľa zakúpeného modelu. Pre inštalovanie aplikácií je z tejto kapacity vyhradená pomerne malá časť – 504MB. Zvyšné miesto, 5,82GB, môžete použiť pre ukladanie ďalších dát.

Vstavaná štvorjadrová grafika Mali 400 si poradí s väčšinou herných titulov a problémy jej nerobí ani prehrávanie Full HD videa. Zariadenie sme podrobili aj výkonnostnému testovaniu, ktorého výsledky sme zhrnuli do tabuľky:

Aplikácia Výsledok
Geekbench 714
Nenamark2 53,6FPS
Vellamo 1236/347
Antutu 8174

Vyššie spomínané špecifikácie postačujú pre plynulý chod operačného systému Android, ktorý sa v MK802 III nachádza vo verzii 4.1 Jelly Bean. Výrobca nepridáva žiadne používateľské nastavby a pri zapnutí na vás čaká v podstate čistý Android Jelly Bean, v ktorom nájdete len niekoľko aplikácií navyše – nič, čo by ste nezohnali aj na Google Play. S novou verziou mini PC sme vyskúšali aj hranie niekoľkých herných titulov, ako napríklad Deadtrigger alebo Angry Birds. Nie všetky hry však budú fungovať. Pri našom testovaní sme zistili, že nie všetky hry podporujú ovládanie pomocou myši a klávesnice. Problémy sme zaznamenali pri viacerých hrách, čo znamená, že MK802 III na hranie hier veľmi nevyužijete. Riešením by bolo pripojenie kompatibilného USB gamepadu, ktorý sme však na vyskúšanie nemali k dispozícii.

Multimédiá:

Prehrávanie videí je pre Android mini PC už samozrejmosťou. Nová verzia MK802 III, zvláda túto úlohu bezchybne a s týmto zariadením si tak prehráte takmer akýkoľvek formát videa alebo audia. Z pripojeného USB Flash disku sme vyskúšali prehrávať MKV video vo Full HD rozlíšení s trvaním viac ako dve hodiny, ale aj videá s menším rozlíšením vo formátoch DivX a Xvid. Väčšina z nich bola prehraná plynulo, no našli sa aj také, ktoré sa trochu zasekávali. Podporu českých a slovenských titulkov budete musieť hľadať v iných aplikáciách, ako  v tých , ktoré sa nachádzajú predinštalované v zariadení. MK802 III by sme však pre použitie ako hlavného multimediálneho prehrávača v domácnosti neodporučili.

Prehliadanie internetových stránok je s natívnym prehliadačom plynulé. Načítavanie stránok je rýchle a ani pri spustení viacerých záložiek sme nepociťovali spomalenie.

Operačný systém

Android 4.1 Jelly Bean v Android mini PC je rýchly a plynulý. Spúšťanie aplikácií je rýchle a to isté platí aj o reakciách pri práci s nimi. Samozrejmosťou je prítomnosť obchodu s aplikáciami Google Play, kde nájdete na stiahnutie desatisíce aplikácií a hier. Používateľské prostredie je takmer na vlas rovnaké s natívnym Androidom 4.1 Jelly Bean – jediným rozdielom sú tri nové tlačidlá v spodnej lište, ktoré slúžia na ovládanie hlasitosti a prechod do full screen režimu.

 

V nastaveniach nájdete navyše aj možnosti pre nastavenie zobrazenia na televízore. Zvoliť môžete vlastné výstupné rozlíšenie, od 720×480 až po 1920×1080 pixelov. Ak výstupný obraz nepasuje dokonale na celú plochu TV, potom si ho môžete v nastaveniach obrazovky (Screen) ->Screen Scale prispôsobiť podľa vlastnej potreby.

Konektivita

Konektivita MK802 III pozostáva z podpory WiFi v štandardoch b/g/n a využiť môžete tiež pripojenie prostredníctvom ethernetu – na to však budete potrebovať príslušnú redukciu z USB na RJ45. Sila príjmaného WiFi signálu bola pri našom testovaní takmer o 12dBm menšia, ako pri smartfóne HTC One X -silu sme testovali aplikáciou WiFi analyzer. Pri testovaní prenosových rýchlostí sme na zariadení tiež nedosahovali plného potenciálu pripojenia. Zatiaľ čo na HTC One X sme aplikáciou speedtest.net namerali rýchlosti približne 2Mbps, tak pri MK802 III to bolo už len 0,4Mbps, čo bolo spôsobené práve slabším signálom v mieste testovania. Pri dostatočnej sile signálu sme už dosahovali plné rýchlosti. Na trhu sa dá zohnať aj verzia s konektivitou Bluetooth, ktorá vám umožní pripojenie zariadení podporujúcich túto technológiu.

Záver

Android 4.0 mini PC vo svojej najnovšej verzii prináša celý rad vylepšení. Okrem plynulejšieho a rýchlejšieho Androidu 4.1 Jelly Bean je to napríklad aj podpora pre pripojenie prostredníctvom ethernetu, ktorá môže v niektorých prípadoch vyriešiť problém so slabým signálom WiFi. Ten je zariadením MK802 III prijímaný s menšou intenzitou, ako to dokážu konkurenčné  zariadenia. Celkový dojem z mini PC s operačným systémom Android je pozitívny. Využijete ho najmä pri spúšťaní filmov alebo ako malú pracovnú stanicu, ktorú môžete zobrať všade so sebou. Nevýhodou je najmä nekompatibilita niektorých hier s ovládaním pomocou myši a klávesnice, čo by však mal vyriešiť gamepad pripojený do USB portu zariadenia, prípadne prostredníctvom Bluetooth. Cena MK802 III sa začína na 66€ pri 4GB verzii, za model s väčšou vnútornou pamäťou zaplatíte približne 72€. Na trhu nájdete aj verziu s podporou Bluetooth, ktorej cena sa vyšplhala na 79€.

Zariadenie na testy zapožičala spoločnosť AGEM.

14.1.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+