MojAndroid

COVID-19 už nie je takým strašiakom, ako pred niekoľkými mesiacmi. Stále však ide o nebezpečnú hrozbu. Vedci teraz vyvinuli aplikáciu, ktorá dokáže zistiť, či ste sa vírusom nakazili aj vy. Dostala názov ResApp a využíva strojové učenie na analýzu zvukov vášho kašľa. Na tému upozornil portál Dailymail.

“Úplný rozsah tejto globálnej pandémie a pravdepodobný vývoj k endemickému ochoreniu znamená, že potrebujeme škálovateľnejšie diagnostické nástroje, ktoré dokážu vyvážiť naše súčasné prílišne spoliehanie sa na antigénové či PCR testy. Rýchlym vylúčením infekcie pomocou aplikácie dokážeme znížiť počet testov, pričom sa zachová dohľad nad chorobou potrebný na zvládnutie pokračujúceho dopadu COVID-19.”

Catherine Bennett, poradkyňa a členka vedeckého tímu aplikácie ResApp

Testovania aplikácie sa zúčastnilo 741 pacientov z USA a Indie, vrátane 446 pacientov s COVID-19. Účastníci zakašlali do smartfónu s nainštalovanou aplikáciou bez ohľadu na to, aké príznaky mali. Výsledky boli pozitívne, pretože COVID-19 dokázali odhaliť až u 92 percent ľudí s infekciou.

resapp
ResApp | Zdroj: Resapphealth

Následne prebehlo testovanie toho, či je aplikácia špecifická pre COVID-19. Výskumníci otestovali 1007 pacientov s rôznymi respiračnými ochoreniami, vrátane astmy, zápalu pľúc a podobne. Aplikácia dokázala COVID odhaliť až v 90 percentách prípadov.

Aplikácia ResApp by mala byť spočiatku nasadená do oblastí spoločenského života, kde je potrebné časté testovanie. Ide naprídklad o cestovanie, športové podujatia, zdravotnú starostlivosť a podobne. Vyzerá to tak, že v rukách máme užitočný nástroj, ktorý nám pomôže v boji s týmto ochorením.

Ako aplikácia ResApp funguje?

Technológia je založená na predpoklade, že zvuky kašľa a dýchania nesú dôležité informácie o stave dýchacieho traktu. Aplikácia bola vyvinutá s cieľom diagnostikovať a merať závažnosť širokého spektra chronických a akútnych ochorení, ako napríklad pneumónia či astma.

Lekári na počúvanie pľúc väčšinou používajú stetoskopy. Zvuky, ktoré používa ResApp, obsahujú podstatne viac informácií ako zvuky zachytené stetoskopom. Prístup ResApp je automatizovaný a odstraňuje potrebu ľudskej interpretácie zvukov.

Použitý bol prístup strojového učenia, vďaka čomu boli vytvorené presné algoritmy, ktoré diagnostikujú ochorenie z kašľa a zvukov dýchania. Začalo sa porovnávaním zvukov z dostupných databáz rôznych klinických diagnóz. Nástroje strojového učenia potom nájdu optimálnu kombináciu na vytvorenie presného diagnostického testu alebo miery závažnosti.

Náš tip
Spotify sa púšťa do boja proti dezinformáciám o COVID-19

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+