MojAndroid

Značka TCL u nás predáva cenovo dostupné smartfóny, ktoré svojimi papierovými špecifikáciami dokážu zaujať. Na test sa ku mne dostal model TCL 40SE, ktorý má potenciál nájsť si obľubu u mnohých nenáročných používateľov. Aké je to používať dnešný telefón z tej nižšej triedy a oplatí sa jeho kúpa? Toto je recenzia na smartfón TCL 40SE.

Recenzia smartfónu TCL 40SE je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia TCL 40SE: Cena a dostupnosť na Slovensku

TCL 40SE sa na slovenskom trhu predáva už od ceny 180 eur v prípade pamäťového variantu 4 / 128 GB. Mnou testovaná 6 / 256 GB edícia stojí 209 eur. K dispozícii je fialové a sivé farebné prevedenie. Na sklade toto zariadenie má viacero známych predajcov.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Recenzia TCL 40SE: Obsah balenia

Absencia nabíjacích adaptérov nepostihuje už len vyššie cenové kategórie, ale aj tie najnižšie. Výrobca vám žiaľ k TCL 40SE žiadnu nabíjačku nepribalí. Nemusíte sa však obávať, že by vám adaptér z vášho starého mobilu nepasoval. V krabičke sa nachádza kábel s koncovkami USB-A a USB-C, takže môžete ďalej používať svoj doterajší adaptér a nebudete prinútení kupovať nový. Teda, ak nechcete prípadne využiť rýchlejšie nabíjanie. V balení ďalej nájdete už len nástroj na vyberanie slotu pre dve nanoSIM karty a jednu microSD spolu s používateľskou príručkou. Spomínaný nástroj na vyberanie slotu je trochu dlhší ako obvykle a pomocou ihly určenej pre iný telefón sa mi slot uvoľniť nepodarilo.

Recenzia TCL 40SE: Konštrukcia a dizajn

Po stránke dizajnu je TCL 40SE pekne spracovaným smartfónom. Ide podľa môjho názoru o jedno z lepšie vyzerajúcich zariadení v tejto cenovej kategórii. Vzhľad je dosť elegantný. Veľmi sa mi páči zadná strana, ktorá je z plastu, no pri dotyku dokáže pripomínať aj prémiovejšie sklo. Má jemne trblietavú textúru. V ľavom hornom rohu zadnej strany sa nachádza lesklým plastom oddelený modul s trojicou fotoaparátov a LED bleskom. Vyznačuje sa aj nápisom “50 MP AI camera”.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Boky sú vyhotovené z plastu a majú vrúbkovanú textúru pre lepší úchop. V okolí displeja je čierny plastový rám, ktorý si nebudete všímať. Opticky tak boky zariadenia pôsobia tenšie. Smerom zo zadnej strany sú dokonca zaoblené a vo výsledku sa telefón aj napriek jeho veľkým rozmerom drží pohodlne. Jednou rukou celý displej neobslúžite, pretože je na to pridlhý.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Reproduktory sa nachádzajú na spodnej a hornej hrane. Tvoria stereo výstup. Reproduktor určený na hovory je umiestnený vo vrchnej časti prednej strany nad obrazovkou. Ľavý bok telefónu patrí slotu na dve nanoSIM karty a jednu microSD kartu. Na pravom boku sú umiestnené tlačidlá hlasitosti a pod nimi má svoje miesto zapínacie tlačidlo s integrovanou kapacitnou čítačkou odtlačkov prstov. Spodná hrana má na sebe okrem reproduktoru aj 3,5 mm audio jack na pripojenie drôtových slúchadiel, USB-C konektor a primárny mikrofón. Ten sekundárny je umiestnený na hornej strane.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Recenzia TCL 40SE: Displej a reproduktory

Displej tohto zariadenia má silné aj slabé stránky. Pochválil by som pekné farby, ktoré sú vylepšené funkcionalitou NXTVISION. Doladiť si ich môžete aj ručne. Systém ponúka režimy “Jasné farby”, “Prirodzené” a “Rozšírené”. TCL sa zaoberá aj výrobou televízorov, takže kalibráciu farieb má zvládnutú na túto cenovku celkom dobre. Na zahodenie dokonca nie sú ani pozorovacie uhly. Obsah zobrazovaný touto obrazovkou je pomerne čitateľný. Problém nastane až v exteriéri. Za slnečného počasia automatická regulácia jasu nie vždy nastaví jas na 100 %. Aj ten maximálny jas niekedy dokonca nestačí a na priamom slnku si ho budete musieť cloniť rukou. Zmiasť tým však môžete automatickú reguláciu jasu a neuvidíte vôbec nič. Preto by som ju v prípade tohto telefónu asi radšej vypol a nastavoval si jas ručne s tým, že v exteriéri musí byť vždy vytiahnutý doplna.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na displej je celkom príjemný pohľad, no nižšieho rozlíšenia si pozornejšie oko asi povšimne. Na 6,75-palcovej uhlopriečke sa totiž rozpína iba HD+ panel (720 x 1600 pixelov). Za túto cenu si však niet na čo sťažovať. Obnovovacia frekvencia dosahuje až 90 Hz a v základnom nastavení sa zobrazovač dynamicky prepína medzi 60 a 90 Hz. Ja som si skúsil vynútiť 90 Hz, no displej aj tak nebol plynulý. To už je ale vina slabšieho čipsetu. K výkonu sa dostanem v nasledujúcej časti recenzie. Kvality displeja by som zhrnul ako štandardné pre túto cenovú kategóriu. Rámčeky po bokoch a na vrchu sú symetrické, pričom v prostriedku hornej časti sa nachádza takzvaný “teardrop” výraz pre predný “selfie” fotoaparát. Brada telefónu je už o niečo hrubšia, no nejde o nič drastické a celkový pocit z vyhotovenia telefónu nijak nenarušuje.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Reproduktory sa nachádzajú na spodnej a hornej hrane. Tvoria teda stereo výstup, čo nie je pri tejto cene samozrejmosťou. Ich kvalita je však veľmi zlá. Najvyššia hlasitosť síce postačí na to, aby ste doma zvonenie počuli, no v rušnejšom prostredí ho možno prepočujete. Zvukové podanie je podpriemerné, dosť plechové bez basov a sústredené iba na stredné frekvencie. Prekážalo mi to stále, keď som zapol nejaké video. Možno som len náročný. Riešením je použitie slúchadiel, no tie nemusia byť vždy poruke. Popravde by som preferoval jeden kvalitnejší reproduktor namiesto dvoch veľmi zlých.

Recenzia TCL 40SE: Výkon a pamäť

Výkon je parametrom, na ktorom sa v tomto prípade naozaj šetrilo. Zaobstaráva ho čipset MediaTek MT6765 Helio G37. Ide o osemjadrový, 12 nm čip, ktorý sa rozhodne neradí k špičke v hrubom výkone. V tejto cene existuje konkurencia, ktorá ponúka lepší výkon a celkovo viac vyhovujúci používateľský zážitok. Prostredie telefónu seká aj počas bežných úkonov. Akonáhle máte naraz otvorených viac aplikácií, pocítite to. To je ale negatívny pohľad od používateľa, ktorý si zvykol na výkon vlajkových lodí.

TCL 40SE
Smart Manager na TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Pre nenáročného používateľa to zrejme nebude znamenať nejaký obrovský problém, no menej trpezlivému jedincovi bude pomalšia odozva liezť na nervy. Ak si do telefónu nebudete inštalovať náročné aplikácie a nebudete často multitaskovať, tento výkon vám pravdepodobne postačí. Ako sa ale časom bude zvyšovať náročnosť nových aplikácií na hardvér, tým pomalšie TCL 40SE zrejme bude. S tým však treba rátať v nižšej cenovej kategórii vo všeobecnosti.

Na hranie náročnejších hier skôr zabudnite, nebude to ten pravý zážitok. Menej náročné tituly však telefón zvládne. Náročnejšie úlohy idú zariadeniu síce pomalšie, ale nezahreje sa. Počas svojho testovania som zahrievanie prakticky vôbec neevidoval. Horšie je, že ešte som nevidel moderný smartfón s tak nízkym počtom bodov v benchmarkových aplikáciách. Porovnávať sa môže s niekoľko rokov starými modelmi. Rýchlosťou výpočtov je na tom lepšie viac ako 8-ročný Samsung Galaxy S6, odhaľuje aplikácia Burnout Benchmark.

Dostal som na test verziu so 6 GB operačnou pamäťou. Popravde si myslím, že 4 GB bude na tom v drvivej väčšine situácií rovnako. Prvkom, ktorý predstavuje výkonnostný limit, nie je RAM, ale práve procesor, prípadne odladenosť softvéru (o čom však pochybujem). Pre drahšie vybavenú edíciu by som sa rozhodol len v prípade, že by ste chceli využiť 256 GB interného ukladacieho priestoru, no osobne by som stále zvolil verziu s 128 GB úložným priestorom a použil nejakú nevyužívanú microSD kartu, ktorá mi leží doma, prípadne nejakú zakúpil. Ich cena zvykne byť veľmi priateľská.

Recenzia TCL 40SE: Odomykanie

TCL 40SE je možné odomknúť samozrejme klasickými spôsobmi, ako PIN kódom, heslom či vzorom. Drvivá väčšina k tomu použije aj overenie pomocou biometrie, a to buď odtlačkom prsta, tvárou alebo kombináciou oboch možností. Odomykanie za pomoci tváre je pomalšie, menej spoľahlivé a nebezpečnejšie. Rozhodne odporúčam nastaviť si odomykanie naskenovaním odtlačku prsta. Tento spôsob je naozaj rýchly a spoľahlivý.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Skener niekedy reaguje až tak urýchlene, že nesprávny pokus o skenovanie vyhodnotí viackrát a následne mi zablokuje ďalšie pokusy. Spravidla ale odomknutie prebehne na prvý pokus. Vytkol by som asi len tú príliš vysokú citlivosť skenera. Hocijaký nechcený dotyk (nemuselo ísť len o prst ale aj o časť ruky) v uzamknutom stave vyhodnocuje ako pokus o odomknutie. Tento omyl sa mi stával pravidelne a nemyslím si, že sa mi to stávalo tak frekventovane na iných telefónoch.

Recenzia TCL 40SE: Operačný systém

Operačným systémom je Android 13 s grafickým rozhraním TCL UI 5.0. To čistý Android do istej mieri zahaľuje a mierne mení vzhľad prvkov používateľského prostredia. Zároveň prichádza s viacerými predinštalovanými aplikáciami, ktoré pravdepodobne pomáhajú udržať cenu tohto telefónu na nižšej úrovni. Predinštalované aplikácie je samozrejme možné odinštalovať a ide napríklad o Amazon Shopping, Asphalt Nitro, Booking.com či OfficeSuite. TCL pridáva aj užitočné funkcie, ako NXTVISION pre úpravu zobrazovania obsahu. Vylepšuje vo všeobecnosti obraz, videá, hry a ponúka aj špeciálny čítací režim, režim ochrany zraku, mód tmavšieho zobrazenia či zobrazenia na slnku. Umožňuje aj zmenu teploty farieb.

TCL 40SE
Nastavenia smartfónu TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Implementovaná je ďalej funkcia na klonovanie aplikácií, ktorá sa môže hodiť v prípade, že máte viacero účtov v jednej aplikácii. Takzvaný “Smart Manager” slúži na údržbu zariadenia, nastavenia automatického spúšťania aplikácií, ponúka spôsoby šetrenia batérie, uprace ukladací priestor či optimalizuje pamäť a výkon telefónu. Povoľuje tiež jednoduchšiu správu upozornení z jednotlivých aplikácií. Inak tu mnoho ďalších špeciálnych funkcionalít mimo tých základných z čistého Androidu nenájdete. Výrobca si akurát prichystal svoju vlastnú fotoaplikáciu a galériu. Chod systému nie je najrýchlejší, no pravdepodobne ide o limitáciu zo strany hardvéru.

TCL 40SE
Centrum s prepínačmi na smartfóne TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Recenzia TCL 40SE: Fotoaparáty

TCL použilo ako hlavný fotoaparát 50 MP senzor, ktorý je doplnený o 2 MP makro snímač a 2 MP senzor na zmeranie hĺbky ostrosti. Vpredu je umiestnený 8 MP fotoaparát. Výsledné obrázky z 50 MP fotoaparátu majú 12 MP rozlíšenie. Video je možné nahrávať maximálne vo Full HD rozlíšení (1080p) pri 30 snímkach za sekundu. Fotografická výbava je teda pomerne nudná a bez ultra-širokouhlej šošovky, no dôležitejšie sú výsledky v praxi.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Zábery vyhotovené hlavným snímačom sú niekedy celkom pekné a inokedy úplne podexponované alebo preexponované. Je to ako na hojdačke. V extrémnych prípadoch nepomáha ani manuálne nastavenie expozície a fotka je buď príliš tmavá alebo presvetlená. Inokedy to automatika zvláda, no spokojný s výsledkom som bol iba za ideálnych svetelných podmienok.

Musím taktiež upozorniť, že v “hľadáčiku” záber nemusí vyzerať veľmi prívetivo, no akonáhle vyhotovíte fotku a prejdete do galérie, tak zistíte, že stačí počkať asi dve sekundy a post-processing urobí svoje čaro. Trochu zlepší dynamický rozsah, jemne napraví expozíciu a sýtosť farieb zvyčajne prestrelí. Niekomu sa to páčiť môže, no za mňa sú fotky prifarbené až príliš. Vyzerajú ale stále podstatne lepšie, ako pred zásahom post-processingu. Detailov veľa po celej snímke nie je a zvyknú sa stratiť najmä informácie v tieňoch. Na približne 200-eurový smartfón ale nejde o nejaké katastrofálne výsledky a myslím si, že viacerým záujemcom o tento mobil postačia.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Počas fotografovania však držte telefón pevne, nemá totiž žiadnu formu stabilizácie a výsledok môže byť najmä za zhoršených svetelných podmienok rozmazaný. Veľmi mi prekážalo oneskorenie uzávierky. Stlačíte spúšť, uvidíte animáciu, že fotka sa uložila a až keď prejdete do galérie sa na ňu pozrieť, tak zistíte, že záber sa vyhotovil sekundu až dve neskôr po stlačení tlačidla spúšte. Stávalo sa to iba občas, no dokáže to úplne znehodnotiť fotku.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Video potom nie je žiadna sláva a telefón má problémy s nastavením expozície. Detailov je na zázname veľmi málo. Zábery z predného fotoaparátu potom nie sú vôbec zlé a skôr by som ich priradil k lepším v tejto cenovke. Fotenie v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok bude pomerne problémové. Keď telefón rozpozná, že fotená scéna je tmavá, zapne prisvetlenie bleskom namiesto aktivácie nočného režimu. Na ten musíte prejsť ručne do rozšíreného menu, čo je dosť otravné a zdĺhavé. Výsledná fotka však aj tak nebude veľmi kvalitná, ako je možné pri takto lacných smartfónoch očakávať. Ak chcete schopnejší fotomobil, jednoducho si musíte priplatiť. To platí všeobecne.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ukážkové fotografie

TCL40 SE fotografie
Nočný režim | Zdroj: Tomáš Kanálik
TCL40 SE fotografie
Predný fotoaparát | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ukážkové video

Recenzia TCL 40SE: Výdrž batérie a nabíjanie

Veľkou prednosťou TCL 40SE je výdrž batérie. Používateľ, ktorý na telefóne nebude niekoľko hodín denne, bude nabíjať každý druhý deň. Aktívnejším jedincom telefón na jedno nabitie poslúži bez nabíjačky asi deň a pol. Dočkáte sa doby 5 – 7 hodín so zapnutým displejom, čo je veľmi dobrý výsledok. Samozrejme, všetko záleží na vašom konkrétnom spôsobe používania. TCL 40SE podporuje najvyšší nabíjací výkon na úrovni 18 W. Nabíjal som ho pomocou 20 W adaptéru a kábel s displejom na meranie výkonu ukazoval najvyšší výkon iba 9 W. Beriem však do úvahy, že nemusí ísť o korektný údaj. Nabitie prebehlo zhruba za hodinu a trištvrte.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Recenzia TCL 40SE: Konektivita

TCL 40SE má z konektivity pravdepodobne všetko potrebné. Pripája sa k 4G LTE sieťam, disponuje dvojpásmovou Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, nízkoenergetickým Bluetooth 5.1 či polohovacími službami GPS, GLONASS, GALILEO a BDS. Na spodnej strane sa nachádza USB-C port vo verzii 2.0. Zariadeniu nechýba ani 3,5 mm audio jack, ktorý si možno ešte niekto obľúbi. Samozrejmosťou je aj NFC na vykonávanie bezkontaktných platieb v obchodoch. S mobilným dátovým pripojením či hovormi som nemal problémy. Ja som druhú stranu počul dobre a ona si na kvalitu mikrofónu alebo prenosu nesťažovala. Niektorí určite využijú dva sloty na nanoSIM karty a i samostatný slot na rozšírenie ukladacieho priestoru pomocou microSD karty.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Recenzia TCL 40SE: Záverečné zhodnotenie

Pokiaľ vyhľadávate nový telefón v cenovej relácii v okolí 200 eur, TCL 40SE nezabudnite zaradiť do svojho užšieho výberu. Ponúka dobrý displej, skvelú výdrž batérie a pre nenáročných používateľov možno aj postačujúci fotoaparát. Výkon je na tej slabšej stránke, no na základné účely by to malo stačiť. Osobne by som volil radšej model, ktorý ponúka čip Qualcomm Snapdragon, prípadne alternatívu z radu MediaTek Dimensity.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

S čipsetom zo série Helio možno stratíte trpezlivosť, no záleží na vašich prioritách a na tom, aké telefóny ste doteraz používali. Ak nepotrebujete instantné reakcie telefónu a nevadí vám počkať kým zariadenie vykoná nejakú úlohu, tak TCL 40SE je dobrou kúpou. Poteší aj pekným dizajnom, všestrannou konektivitou či podporou pre dve nanoSIM karty spolu s microSD kartou. Určite sa ale nezabudnite pozrieť na konkurenciu. Možno nájdete telefón, ktorý by vám vyhovoval v tejto cenovej hranici viac.

TCL 40SE
TCL 40SE | Zdroj: Tomáš Kanálik

Parametre TCL 40SE

Rozmery
  • 167,9 x 76,5 x 8,5 milimetra
Hmotnosť
  • 190 gramov
Displej
  • 6,75-palcová uhlopriečka
  • IPS LCD
  • Obnovovacia frekvencia 90 Hz
  • HD+ rozlíšenie (720 x 1600 pixelov)
  • Hustota približne 260 pixelov na palec
  • Pomer strán 20:9
  • Maximálna svietivosť 450 nitov
  • Pomer displeja k prednej strane asi 85,6 percent
Procesor
  • MediaTek MT6765 Helio G37 (12 nm)
Operačná pamäť
  • 4 GB
  • 6 GB
Vnútorný ukladací priestor
  • 128 GB
  • 256 GB
Operačný systém
  • Android 13
  • TCL UI 5.0
Fotoaparáty
  • Primárny 50 MP (f/1.8)
  • Makro 2 MP (f/2.4)
  • Hĺbkový 2 MP (f/2.4)
Batéria a nabíjanie
  • 5010 mAh
  • 18 W nabíjanie
Cena
  • 180 eur za pamäťový variant 4 / 128 GB
  • 209 eur za pamäťový variant 6 / 256 GB

Konkurencia pre smartfón TCL 40SE

Redmi Note 12 5G

Ak máte v pláne kúpu nového telefónu za cenu menej ako 200 eur (v prípade 64 GB verzie), respektíve v okolí tejto cenovej hranice, mali by ste pouvažovať aj nad prítomnou konkurenciou. Podľa môjho názoru je lepšou voľbou práve Redmi Note 12 5G, a to najmä kvôli podstatne vyššiemu výkonu. Poteší aj pekným displejom, celkom schopnými fotoaparátmi, veľkou batériou a podporou pre rýchlejšie nabíjanie. Verím tomu, že aj softvérová podpora bude na tom o trochu lepšie.

Redmi Note 12 5G
Redmi Note 12 5G | Zdroj: Mi-Store.sk

Redmi Note 12 disponuje 6,67-palcovým AMOLED displejom s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov) a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Maximálna svietivosť dosahuje oveľa vyšších 1200 nitov (oproti 450 nitom). O pohon sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1. Primárny fotoaparát má 48 MP rozlíšenie. Druhým snímač je oveľa užitočnejší ultra-širokouhlý s 8 MP rozlíšením. Tretím je 2 MP makro senzor. Vpredu sa nachádza 13 MP “selfie” fotoaparát. Batéria má kapacitu rovných 5000 mAh a podporuje rýchlu formu drôtového nabíjania o maximálnom výkone 33 W. Príjemným prídavkom je podpora pre najmodernejšie 5G siete.

Samsung Galaxy A14

Konkurenčným smartfónom je aj Samsung Galaxy A14. Cena v prípade 64 GB variantu je takmer rovnaká ako v prípade TCL 40SE. Ide o podobné telefóny. Samsung má v sebe čip MediaTek Helio G80, teda nejde o najvýkonnejšie zariadenie v tejto cene. TCLHD+ displej s 90 Hz obnovovacou frekvenciou. Samsung zas ponúka Full HD+ panel, no so štandardnými 60 Hz.

Samsung Galaxy A14
Samsung Galaxy A14 | Zdroj: Filip Spevár

Na druhú stranu treba uznať, že ani jedno z týchto zariadení nie je schopné využiť vyššiu obnovovaciu frekvenciu vždycky naplno kvôli nedostatku hrubého výkonu. Očakával by som lepších kvalít fotoaparátov v prípade Samsungu. Má 50 MP hlavný, 5 MP ultra-širokouhlý, 2 MP makro a 13 MP predný senzor. V útrobách sa skrýva 5000 mAh akumulátor, ktorý dobijete najviac výkonom 15 W.

Motorola moto g32

Na záver by som ešte rád zmienil model Motorola moto g32. Ide o veľmi schopný telefón so 6,5-palcovou obrazovkou typu IPS LCD. Má Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2400 pixelov) a 90 Hz obnovovaciu frekvenciu. Výrobca použil čip Qualcomm Snapdragon 680, ktorý by mal postačiť na väčšinu aktivít.

Motorola moto g32
Motorola moto g32 | Zdroj: Heureka.sk

Primárny fotoaparát má 50 MP a sekunduje mu 8 MP ultra-širokouhlá šošovka. Do tretice nechýba ani 2 MP makro / hĺbkový senzor. Vpredu nájdeme 16 MP fotoaparát. Batéria s kapacitou 5000 mAh a podporuje najvyšší nabíjací výkon na úrovni 30 W.

5

TCL 40SE

Pokiaľ vyhľadávate nový telefón v cenovej relácii v okolí 200 eur, TCL 40SE nezabudnite zaradiť do svojho užšieho výberu. Ponúka dobrý displej, skvelú výdrž batérie a pre nenáročných používateľov možno aj postačujúci fotoaparát. Výkon je na tej slabšej stránke, no na základné účely by to malo stačiť. Osobne by som volil radšej model, ktorý ponúka čip Qualcomm Snapdragon, prípadne alternatívu z radu MediaTek Dimensity. S čipsetom zo série Helio možno stratíte trpezlivosť, no záleží na vašich prioritách a na tom, aké telefóny ste doteraz používali. Ak nepotrebujete instantné reakcie telefónu a nevadí vám počkať kým zariadenie vykoná nejakú úlohu, tak TCL 40SE je dobrou kúpou. Poteší aj pekným dizajnom, všestrannou konektivitou či podporou pre dve nanoSIM karty spolu s microSD kartou. Určite sa ale nezabudnite pozrieť i na konkurenciu. Možno nájdete telefón, ktorý by vám vyhovoval v tejto cenovej hranici viac.zobraziť celú recenziu
60 %
Konštrukcia a dizajn
40 %
Displej
20 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
30 %
Fotoaparát

  • Nízka cena
  • Pekný dizajn
  • Postačujúci displej
  • Dobrá konektivita
  • Skvelá výdrž batérie
  • Pekná nadstavba
  • 3,5 mm jack a microSD slot

  • Pomalé reakcie
  • Slabý procesor
  • Menej kvalitné snímače
  • Veľmi zlé reproduktory
  • Citlivý skener odtlačkov
  • Bez nabíjačky v balení
29.6.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+