MojAndroid

Operátor Telekom si pre svojich zákazníkov pripravil nový smartfón T Phone. Toto je recenzia na jeho lepšiu verziu s názvom T Phone Pro. Ide o smartfón nižšej kategórie, ktorý je dokonalým prepojením výkonu a funkcií, čím by mal zabezpečiť ideálny zážitok z jeho používania. Pripravte sa na poriadne veľký telefón, keďže ponúka až 6,8-palcový displej, ktorý je ideálny na pozeranie videí či prácu. Obrovskou 5000 mAh batériou sľubuje výrobca dlhú výdrž. Stojí však tento smartfón za to? Na otázku si môžete odpovedať po dočítaní tejto recenzie.

Recenzia smartfónu T Phone Pro je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia T Phone Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku

Ak ste fanúšikom farebných smartfónov, T Phone Pro vás farebným výberom nepoteší. Dostupná je iba jedna farba a to Dark Shadow, teda tmavo šedá. Osobne si myslím, že táto farba pôsobí elegantne a nič ňou nepokazíte. Smartfón je na Slovensku dostupný od septembra tohto roku a kúpiť si ho môžete za 249 €. Ako je u operátorov zvykom, zariadenie umožňuje Telekom kúpiť spolu s paušálom, Magio TV alebo internetom. V tomto prípade získate na zariadenie zľavu vo výške 10 €. Ďalším bonusom pri jeho zakúpení je aj Google One cloudové úložisko s kapacitou 100 GB na tri mesiace úplne zadarmo. T Phone Pro sa predáva len v jednej pamäťovej verzii s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom. Zatiaľ si ho môžete zakúpiť len u samotného operátora, no neskôr môže dôjsť aj k rozšíreniu jeho dostupnosti do viacerých obchodov.

T Phone Pro | Zdroj: Laura Imrichová
T Phone Pro | Zdroj: Laura Imrichová

Ak ste zákazníkom Telekomu, potešiť vás môže jeho cenová ponuka, ktorú operátor vytvoril. Ak by ste si tento smartfón chceli kúpiť k paušálu, v nižšie uvedenej tabuľke môžete vidieť, koľko za neho zaplatíte.

  Skupina 1 Skupina 2 Skupina 3
AKONT MES AKON MES AKON MES
T-Phone Pro 79 € 7 € 69 € 7 € 59 € 7 €
Skupina 4 Skupina 5 Skupina 6-8
AKON MES AKON MES AKON MES
39 € 7 € 1 € 5 € 1 € 1 €

Recenzia T Phone Pro: Obsah balenia

Zariadenie som dostala v klasickom papierovom balení, ktoré nie je ničím zaujímavé. Po vytiahnutí samotnej krabičky z papierového obalu na mňa čakal žiarivo ružový obal s logom Telekom. Vo vnútri nájdete nabíjací kábel typu USB-C, ktorý nie je obojstranný, a na druhej strane nájdete klasickú USB koncovku. Adaptér však budete hľadať márne. Ako je už zvykom, výrobcovia ich už prestali k smartfónom pribaľovať. Samozrejme nesmú chýbať ani inštrukcie a popis zariadenia.

Čo ma celkom sklamalo, bola neprítomnosť krytu alebo ochrannej fólie, keďže smartfón je relatívne veľký a nikto nechce aby mu hneď po rozbalení spadol bez ochrany. Po vybratí obalu z krabičky prišiel na rad samotný telefón. Pod ním sa nachádzal aj dôležitý nástroj na vyberanie SIM karty.

Recenzia T Phone Pro: Konštrukcia a dizajn

Musím povedať, že T Phone Pro je svojou konštrukciou naozaj masívny. Jeho rozmery sú až 173,92 x 77,8 x 8,99 mm. Svojou veľkosťou môže trochu pripomínať tablet. Je vyrobený z plastu a práve preto nie je na svoju veľkosť ťažký, váži 214 gramov. Aj napriek tomu, že je zariadenie vyrobené z plastu, pri jeho držaní som z neho nemala “lacný” pocit, naopak, pôsobil veľmi kvalitne.

Boky T Phone Pro sú hranaté, čo je momentálne u výrobcov smartfónov veľmi obľúbené. Jeho zadná strana je taktiež plastová, čiže toho, že sa rozbije, sa báť nemusíte. Nájdete na nej aj výbežok so štyrmi fotoaparátmi, ktorý je naopak od matnej zadnej strany lesklý. Výbežok skoro vôbec nevystupuje zo zadnej strany, práve preto sa po položení na stôl alebo iný povrch skoro vôbec nehýbe. V strede na zadnej strane nájdeme logo operátora Telekom, ktoré je o niečo svetlejšie ako celé zariadenie, čo ho pekne ozvláštňuje.

Na bokoch zariadenia nájdeme klasicky tlačidlá na ovládanie hlasitosti a tlačidlo na odomknutie, ktoré umožňuje smartfón odomknúť prostredníctvom snímača odtlačku prsta. Toto tlačidlo je ružovej farby, čo trochu jeho jednofarebnosť vylepšuje. Nachádza sa tam taktiež slot na SIM kartu spolu so slotom pre microSD kartu, ktorou si môžete zväčšiť pamäť až o 2 TB. Spodná strana poskytuje nabíjací port USB-C, reproduktor a zaujímavosťou je aj prítomnosť 3,5 mm jacku na slúchadlá. Zvuk, ktorý vychádza z reproduktoru je čistý a jeho intenzita je primeraná. Celkovo pôsobí zariadenie elegantne, no nie je ničím špeciálne.

Recenzia T Phone Pro: Displej

To, že je smartfón veľký, zabezpečuje aj jeho masívny 6,82-palcový LCD displej s rozlíšením HD+ rozlíšením. Rozlíšenie displeja je podľa mňa dosť nízke, keďže na trhu nájdeme aj zariadenia s lepším rozlíšením za oveľa nižšiu cenu. V tejto cenovej kategórii by som očakávala lepšiu kvalitu. Displej je vyrobený z 2,5 D skla, ktoré je natiahnuté až k okrajom zariadenia. Pozitívom je aj neprítomnosť veľkého výrezu, ktorý by veľkosť displeja o niečo zmenšil. Čo ma naozaj prekvapilo, je práve veľmi široká spodná brada. Je tam teda zbytočný nevyužitý priestor, ktorý by mohol displej ešte o niečo zväčšiť.

Obnovovacia frekvencia displeja je na nízkej úrovni, aj s prihliadnutím na cenu zariadenia. Výrobca zvolil 60 Hz čo spôsobuje nie veľmi rýchlu odozvu a orientáciu v zariadení. Keďže výrobca sľubuje perfektný zážitok z filmov, musím povedať, že nízka obnovovacia frekvencia tomu nijak neprekáža. Na hornej časti nájdeme malý výrez v tvare kvapky, v ktorom nájdeme aj predný fotoaparát. Nad ním sa nachádza podlhovastý reproduktor.

T Phone Pro | Zdroj: Laura Imrichová
T Phone Pro | Zdroj: Laura Imrichová

Smartfón si môžete zabezpečiť odtlačkom prsta, ktorého snímač je zabudovaný v tlačidle na uzamknutie. Samozrejme poskytuje aj rozpoznávanie tváre a uzamknutie pomocou vzoru alebo kódu. Všetky možnosti uzamknutia fungovali bez problémov, no mojim obľúbeným je klasické snímanie tváre. V nastaveniach si môžete zmeniť aj spôsob odomykania. Môžete si vybrať či sa po rozpoznaní tváre zobrazí domovská obrazovka alebo sa telefón iba odomkne a na domovskú obrazovku sa dostanete až po potiahnutí po displeji.

Klasicky si v nastaveniach môžete vybrať medzi svetlým a tmavým režimom a nastaviť nočný režim, ktorý obrazovku zmení do teplých tónov. Okrem toho však nastavenia nie sú ničím prevratným, keďže smartfón neobsahuje žiadnu nadstavbu operačného systému. Farebnosť displeja musím považovať za veľkú nevýhodu, keďže nie je veľmi dobrá a farby pôsobia vyblednuto. Na slnku najvyššia intenzita jasu nestačí. Pri miernejšom svetle sa dá text prečítať a detaily sú viditeľné, no akonáhle na displej svietilo priame slnko, text sa stáva nečitateľným. Za túto cenu by som očakávala intenzívne a výrazné farby.

Recenzia T Phone Pro: Výkon a pamäť

Výkon smartfónu zabezpečuje procesor Dimensity 700 od spoločnosti MediaTek. Operátorovým hlavným cieľom bolo skombinovať výkon zariadenia s jeho funkciami, ktoré poskytuje. Podľa Telekomu patrí T Phone Pro medzi jedny z najrýchlejších smartfónov v rámci jeho 5G siete. Pri sledovaní videí sa nejavil žiadny problém, no pri prezeraní väčšieho počtu obrázkov na internete mierne sekal. Hry na smartfóne odporúčam skôr bežné. 3D hry si môžete zahrať taktiež, no T Phone Pro vám z nich neposkytne až taký zážitok, z dôvodu nízkych nastavení.

To potvrdil aj AnTuTu Benchmark test, pri ktorom 3D zábery strašne sekali a zariadenie sa prehrievalo. Celkové skóre v testoch však nie je na smartfón tejto kategórie až tak zlé. T Phone Pro disponuje 6 GB RAM a až 128 GB interným úložiskom, čo je podľa mňa na zariadenie v nižšej cenovej kategórii slušné. Ak by vám to však nestačilo, telefón podporuje aj microSD pamäťovú kartu, ktorá môže byť až vo veľkosti 2 TB. Môžete ju jednoducho vložiť do slotu na SIM kartu, ktorý nájdete na bočnej strane.

Recenzia T Phone Pro: Operačný systém

Pri odbalení smartfónu vás bude čakať zabudovaný systém Android 12, aj keď na trhu už dávno máme nový Android 13. Žiadnu nadstavbu v tomto prípade nenájdete, je to čistý Android. Systém je podľa mňa jednoduchý a nie je v ňom problém orientovať sa. Operátor však priniesol určité úpravy. Všimla som si väčšie písmená, upravené titulné logo a tiež aj veľké hodiny na titulnej obrazovke. Keďže je pre Telekom typická ružová farba, prispôsobené sú aj farby zariadenia a práve ružová v nich dominuje.

Klasicky si môžete nastaviť navigáciu v systéme na tri tlačidlá alebo môžete používať gestá. Ja osobne som väčším fanúšikom gest, a tie podľa mňa fungovali úplne bez problémov. Ako v každom mobile, nastaviť si môžete aj vibrácie pri písaní a podobne. Tie boli podľa môjho názoru veľmi silné a miestami až nepríjemné. Avšak vzhľadom na cenu a ostatné funkcie, ktoré T Phone Pro ponúka, je to len jedna z mála vecí, ktoré mu môžem vytknúť.

Recenzia T Phone Pro: Batéria a nabíjanie

Ako som už spomínala, operátor sľubuje výbornú výdrž batérie. Tú zabezpečuje batéria s veľkou kapacitou až 5000 mAh. Musím potvrdiť, že smartfón vydrží naozaj veľmi dlho. Mne osobne pri jeho každodennom používaní vydržal od úplného nabitia až dva dni. Prekvapilo ma, že keď som na ňom strávila menej času, vydržal skoro tri dni bez potreby dobíjania. Čo ma mierne sklamalo, bola práve dĺžka nabíjania. Nabitie zo 14 % na 100 % trvalo až 3 hodiny, keďže disponuje len základným 12 W nabíjaním. Toto je podľa mňa veľká nevýhoda, pretože ho nenabijete rýchlo v prípade, že sa niekam ponáhľate. Avšak má to aj výhodu, a to dlhšiu životnosť batérie. Ďalším veľkým plusom T Phone Pro je bezdrôtové nabíjanie, ktoré by som v tejto kategórii smartfónov nečakala. Práve táto možnosť patrí k najväčším výhodám tohto telefónu.

Recenzia T Phone Pro: Konektivita

Asi každému z nás záleží na konektivite, keďže Wi-Fi pripojenie využívame každý deň. Musím povedať, že pripojenie na Wi-Fi fungovalo bez problémov. O plynulosť internetového pripojenia sa stará Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac. Klasicky dostupný Bluetooth je vo verzii 5.1. Nesmiem zabudnúť ani na lokalizačné služby, ktoré taktiež poskytuje. Prekvapila ma prítomnosť NFC senzoru, ktorý umožňuje prostredníctvom zariadenia aj platiť. Úprimne, túto funkciu som v tejto kategórii smartfónov naozaj nečakala a ostala som príjemne prekvapená. Prekvapilo ma aj bezdrôtové nabíjanie, práve z podobného dôvodu. Pripojenie na frekvencie rádia tu nenájdete no napriek tomu T Phone Pro disponuje klasickým 3,5 mm jackom na slúchadlá.

Zaujímavé je aj to, že Telekom sa rozhodol nenastaviť žiadne obmedzenia v oblasti SIM kariet. Telefón funguje so SIM kartou bez ohľadu na jej poskytovateľa. 5G funkcia je niečo, čím sa operátor pýši, keďže ide o smartfón v nižšej cenovej kategórii. Samozrejme som aj túto funkciu otestovala. Pripojenie závisí od pokrytia, ktoré váš operátor poskytuje. Osobne musím povedať, že 5G sieť fungovala bez komplikácií a ani s dátovým pripojením nebol žiadny problém. Čo sa týka telefonátov, povedala by som, že v súvislosti s jeho veľkosťou bol niekedy problém s mikrofónom, keďže sa nachádzal ďaleko od úst.

5G Speed test výsledok | Zdroj: Laura Imrichová

Recenzia T Phone Pro: Fotoaparáty

Fotoaparáty nájdeme klasicky na zadnej strane. V tomto prípade ide o 4 šošovky, ktoré sú umiestnené na lesklom povrchu, ktorý vystupuje zo zadnej strany len o malý kúsok. Tento malý výbežok som vnímala ako výhodu, keďže sa mobil pri položení na rôzne povrchy nehýbal. Taktiež samotné šošovky nie sú vypuklé, a preto by sa nemali poškrabať práve v prípade, kedy je položený napríklad na stole.

T Phone Pro | Zdroj: Laura Imrichová
T Phone Pro | Zdroj: Laura Imrichová

Primárny 50 MP fotoaparát má údajne zabezpečiť dobré detaily aj v slabšom svetle. Osobne si myslím, že fotografie sú naozaj pekné a detaily je vidieť. Čo sa týka 5 MP ultra-širokouhlého fotoaparátu, ten zabezpečuje fotografie so 115-stupňovým uhlom pohľadu. V tomto prípade sa už detaily začali strácať, no to si môžete lepšie pozrieť v ukážkových fotografiách nižšie. Pod fotoaparátmi sa nachádza aj LED blesk, ktorý fotky klasicky osvetlí.

T Phone Pro ďalej disponuje aj Makro fotoaparátom s rozlíšením 2 MP a nesmiem zabudnúť ani na 2 MP hĺbkový senzor, ktorý umožňuje vytvárať fotografie v portrétovom režime. Predný fotoaparát sa nachádza na prednej strane smartfónu vo výreze v tvare slzy. Má rozlíšenie 16 MP a podľa mňa nie je až tak zlá. Taktiež poskytuje aj funkciu skrášlenia no pri jej použití bola fotografia rozmazaná a črty tváre sa úplne stratili, čo vytvorilo neprirodzený dojem.

Selfie kamera | Zdroj: Laura Imrichová
Selfie fotoaparát | Zdroj: Laura Imrichová

T Phone Pro poskytuje aj nočný režim, ktorý som taktiež otestovala. Podľa môjho názoru sú fotky vytvorené v nočnom režime pekné a nič nimi nepokazíte. Sú dostatočne osvetlené a pekne zobrazujú detaily aj v tme. Svetlá na fotkách vynikajú, čo sa mi na nich veľmi páči. Nočné fotografie ma oproti tým denným naozaj v dobrom prekvapili a som s nimi spokojná.

Ani T Phone Pro nezaostáva vo funkciách, ktoré fotoaparáty poskytujú. Medzi nich patrí napríklad klasický portrétový režim, panoramatický režim a ultra-širokouhlé fotografie. Ďalej môžete využiť aj Google Lens, ktorý vám umožní po odfotení predmetu zobraziť jemu podobné výsledky v prehliadači. Keďže smartfón disponuje Makro fotoaparátom nesmiem zabudnúť na makro režim, ktorým dokážete vytvoriť detailné, no nie veľmi kvalitné fotografie. Čo sa týka režimu skrášlenia, ten poskytuje možnosť zúžiť tvár, čeľusť, oči a dokonca aj zmeniť tón farby pleti. Čo sa videa týka, natočiť ho môžete v rozlíšení 2K pri 30 fps. Okrem klasického formátu môžete natočiť aj zrýchlený a spomalený záber.

Ukážkové fotografie

Aby ste vedeli, aké fotky pomocou novinky vytvoríte, pripravila som si aj zopár ukážkových fotografií. Podľa môjho názoru nie sú fotky v takej kvalite, akú by som od môjho smartfónu očakávala. No musíme prihliadnuť aj na kategóriu, do ktorej zariadenie spadá. Ako si môžete všimnúť, fotografie vytvorené ultra-širokouhlým snímačom ako keby strácali detaily. Posúďte ale sami.

Ukážkové video:

Záverečné zhodnotenie

Celkovo by som T Phone Pro ohodnotila ako masívny smartfón, ktorý poteší hlavne fanúšikov cenovo dostupných zariadení s kvalitnou výdržou a pamäťou. Aj napriek plastu, z ktorého je vyrobený, pôsobí v ruke elegantne a vôbec nie je ťažký aj napriek jeho veľkosti. Keďže systém neobsahuje žiadnu systémovú nadstavbu, poteší to každého, kto obľubuje klasický čistý Android systém. V tejto cenovej kategórii je veľkým plusom 5G pripojenie, ktorým smartfón disponuje. Nabíjanie zariadenia potrvá nejaký ten čas, no jeho výdrž naozaj za to čakanie stojí. Výhodou je aj bezdrôtové nabíjanie.

T Phone Pro | Zdroj: Laura Imrichová
T Phone Pro | Zdroj: Laura Imrichová

Fotografie, ktoré smartfónom vytvoríte nie sú až tak perfektné, no ak nie ste nároční, úplne vám postačia. Keďže sa T Phone Pro pohybuje v nižšej cenovej kategórii, za jeho cenu poskytne funkcie, ktoré od iných zariadení nedostanete. Farebnosť displeja by som zhodnotila ako veľkú nevýhodu. Ak ste však fanúšikom veľkých mobilov, ktoré vám perfektne vystačia na každodenné používanie, T Phone Pro je pre vás skvelá voľba.

Recenzia T Phone Pro: Tabuľka parametrov

Hrúbka
 • 8,99 milimetra
Hmotnosť
 • 214 gramov
Displej
 • 6,82-palcová uhlopriečka
 • LCD
 • Rozlíšenie HD+
 • Obnovovacia frekvencia 60 Hz
 • Výrez pre predný fotoaparát v tvare kvapky
Procesor
 • MediaTek Dimensity 700
Operačná pamäť
 • 6 GB
Vnútorný ukladací priestor
 • 128 GB
Operačný systém
 • Android 12
Fotoaparáty
 • Primárny 50 MP
 • Ultraširokouhlý 5 MP
 • Makro 2 MP
 • Hĺbkový senzor 2 MP
 • Predný 16 MP (f/2.0)
Batéria a nabíjanie
 • 5 000 mAh
 • 12 W
Cena
 • 249 eur

Konkurencia pre T Phone Pro

Konkurenciu pre nový T Phone Pro musíme hľadať najmä v cenovej kategórii smartfónov do 200 eur. Zaujímavou voľbou je napríklad Samsung Galaxy A13 taktiež s 5G, avšak len s HD displejom a podobnou fotovýbavou. Honor 50 Lite ponúka navyše displej s vyšším rozlíšením a procesor Snapdragon, no má menšiu batériu a chýba mu dôležité 5G. Schopným konkurentom je aj Motorola moto g52 s veľkou batériou, lepším displejom, bez 5G a s rýchlejším nabíjaním, čo sa určite zíde.

Samsung Galaxy A13 5G
Samsung Galaxy A13 5G | Zdroj: Notebookcheck.net

5.7

T Phone Pro

Celkovo by som T Phone Pro ohodnotila ako masívny smartfón, ktorý poteší hlavne fanúšikov cenovo dostupných smartfónov s kvalitnou výdržou a pamäťou. Aj napriek plastu, z ktorého je vyrobený, pôsobí v ruke elegantne a vôbec nie je ťažký aj napriek jeho veľkosti. Keďže systém neobsahuje žiadnu systémovú nadstavbu, poteší to každého, kto obľubuje klasický čistý Android systém. V tejto cenovej kategórii je veľkým plusom 5G pripojenie, ktorým smartfón disponuje. Nabíjanie zariadenia potrvá nejaký ten čas, no jeho výdrž naozaj za to čakanie stojí. Fotografie, ktoré smartfónom vytvoríte nie sú až tak perfektné, no ak nie ste nároční, úplne vám postačia. Keďže sa smartfón pohybuje v nižšej cenovej kategórii, za jeho cenu poskytne funkcie, ktoré od iných zariadení nedostanete. 6,82 palcový displej poskytne výborný zážitok zo sledovania videí či práce. Ak ste fanúšikom veľkých mobilov, ktoré vám perfektne poslúžia na každodenné používanie, T Phone Pro je pre vás skvelá voľba.zobraziť celú recenziu
60 %
Konštrukcia a dizajn
50 %
Displej
60 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
40 %
Fotoaparát

 • 5G pripojenie
 • Dlhá výdrž batérie
 • Primeraná cena
 • bezdrôtové nabíjanie
 • NFC

 • Pomalšie nabíjanie
 • Nie veľmi kvalitné fotografie
 • Veľkosť
8.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+