MojAndroid

Spoločnosť Sony je v súčasnosti pomerne kontroverzným hráčom na trhu. Drží sa svojich zásad a tradícií, ktoré majú určite svoje čaro, no na finančných výsledkoch sa to veľmi neprejavuje. Nová generácia zariadení Xperia prináša dlho očakávanú inováciu, ale aj klasický štýl v podaní Sony. Úroveň kvality nových zariadení je skutočne extrémne vysoká, no je otázne, či to všetko bude stačiť vo svete, kde je reálny nadbytok skvelých smartfónov.

Balenie – všetko potrebné

Škatuľa, v ktorej bol zabalený smartfón Xperia Z5, nie je ničím výnimočná. Nájdeme tu telefón, napájací adaptér s výstupom 1,5A a microUSB kábel. Predpokladáme, že súčasťou balenia sú aj slúchadlá, no my sme na recenziu mali k dispozícii iba provizorné balenie, a tak túto časť balenia nevieme zhodnotiť. Celkovo ale ide o štandardné balenie, ktoré ničím neprekvapí.

Konštrukcia a dizajn – Pán smartfón

Spoločnosť Sony sa veľmi dlho držala svojich vlastných zásad pri príprave nových smartfónov z rodiny Xperia Z. Klasický tvar, množstvo skla a nádych luxusu boli vždy výsadou týchto smartfónov. Po mnohých rokoch ale prišla zmena, aj keď iba čiastočná. Sony upustilo od množstva lesklého skla, zvýraznilo kovové prvky a pripravilo telefón skutočne hodný Jamesa Bonda.

Sony Xperia Z5 má rozmery 146 mm x 72 mm x 7,3 mm a hmotnosť 154 gramov. Pri displeji veľkosti 5,2“ tak nejde o najmenšie zariadenie, no to by sme od vlajkovej lode súčasnosti ani neočakávali. Nová Xperia je ale skutočne veľmi atraktívna, aj keď možno neosloví každého užívateľa. Na prvý pohľad sa toho veľa nezmenilo, no akonáhle zoberiete telefón do ruky, zmeny sú očividné.

Sony_Xperia_Z5-2

Predná strana je veľmi tradičná a minimalistická – nájdeme tu iba logo spoločnosti a predný fotoaparát nad displejom a nenápadné mriežky predných reproduktorov tesne pod hornou a dolnou hranou. Notifikačná dióda je úplne skrytá v hornom ľavom rohu a ak nebliká, tak je takmer nemožné ju vidieť.

Sony_Xperia_Z5-9

Hlavné ovládacie prvky sa nachádzajú na pravej strane a spozorujeme tu aj pomerne zaujímavé zmeny. Tlačidlo napájania už viac nemá okrúhly tvar. Je niekoľkonásobne väčšie a podlhovasté, čoho účelom je použitie skeneru odtlačkov prstov. Veľmi nelogicky pod ním sa nachádza tlačidlo ovládania hlasitosti, ktoré sa stláča skutočne náročne a vyžaduje si uchopenie zariadenia úplne iným spôsobom, ako keď ho bežne používate. Celkom dole nájdeme aj dedikované hardvérové tlačidlo pre spúšť fotoaparátu. Dvojpolohové tlačidlo je veľmi spoľahlivé a sme radi, že Sony neupustilo od jedného zo svojich ikonických poznávacích prvkov.

Sony_Xperia_Z5-5

Na ľavej strane nájdeme pod krytom slot na nano SIM kartu a microSD pamäťovú kartu. Hore sa nachádza 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a dole nájdeme microUSB port. Netradičným prvkom konštrukcie je aj malá štrbina, ktorá slúži pre použitie šnúrok na krk, ak o to bolo zvykom pred niekoľkými rokmi ešte pred príchodom smartfónov. Samozrejme, aj v tomto prípade je telefón odolný voči vode a prachu, a to vďaka certifikátu IP68. Ten zaručuje, že Xperia Z5 môže byť ponorená do vody hlbokej až 1,5 metra po dobu 30 minút a nijako sa nepoškodí.

Sony_Xperia_Z5-8

Bočné hrany telefónu sú tvorené kovovým rámom s matným spracovaním, ktorý pôsobí veľmi luxusne a v ruke veľmi príjemne. Zadná strana už nie je pokrytá lesklým sklom, ale zaujímavým matným variantom, ktorý nie je vôbec náchylný na odtlačky. Nájdeme tu šošovku fotoaparátu s LED diódou blesku v ľavom hornom rohu a nenápadné logo spoločnosti v strede.

Sony_Xperia_Z5-7

Celkovo tak ide o veľmi dobre spracované zariadenie, ktoré sa nám osobne veľmi páči. Ak by sme sa mali pozrieť na dizajn zariadenia objektívne, musíme pochváliť precízne spracovanie a zmysel pre detail. Nám sa ale páči aj náhrada skleného zadného krytu a celkový pocit z telefónu. Ide o tradičný plochý obdĺžnik, ktorý neponúka dnes veľmi populárne zaoblenie a pomerne výrazné hrany. Tie sa ale pri práci nezarezávajú do ruky, no nechávajú o sebe vedieť. Vďaka tomu si vždy uvedomujete kvalitu konštrukcie zariadenia a nám sa tento efekt veľmi páčil. Napriek tomu, že zmeny oproti predchádzajúcim generáciám sú nevýrazné, celkový dojem z používania zariadenia sa aspoň v našom prípade zmenil radikálne a určite k lepšiemu.

Sony_Xperia_Z5-1

Displej – Triluminos v plnej kráse

Sony Xperia Z5 ponúka 5,2-palcový IPS LCD displej s Full HD rozlíšením a Triluminos technológiou. Ide o komplikované označenie skutočne veľmi pekného panelu, ktorý sa od konkurencie líši v niekoľkých smeroch, no stále ponúka všetky kvality IPS panelov súčasnosti.

Sony_Xperia_Z5-3

Rozlíšenie je dostatočne jemné na to, aby ste sa nemuseli zaoberať pixelmi či nedostatkami v ostrosti. Displej ale vyniká najmä v zobrazovaných farbách – tie sú skutočne veľmi hodnoverné a nespozorovali sme žiadne skreslenie či nedokonalosti. Pochváliť musíme aj extrémne hlbokú čiernu, ktorá nie je pri IPS paneloch samozrejmosťou. Naozaj sme mali niekedy pocit, že pracujeme s AMOLED displejom, ktorý ale neponúka také výrazne saturované farby.

Sony_Xperia_Z5-4

Displej je tiež pokrytý oleofóbnou vrstvou, ktorá ale podľa nášho názoru nefungovala úplne dobre a displej stále zachytával množstvo odtlačkov a mastnôt. Samozrejmosťou v tejto kategórii zariadení sú aj dokonalé pozorovacie uhly a dostatočne vysoký jas na to, aby ste telefón mohli používať aj na priamom slnku. V tomto smere ide určite o jeden z lepších modelov a pochváliť musíme aj automatickú reguláciu jasu, ktorá udržiavala hodnoty čitateľnosti presne na takej úrovni, akú sme požadovali, a to bez ohľadu na svetelné podmienky.

Výkon a pamäť – bez kompromisov

Sony Xperia Z5 ponúka procesor Snapdragon 810, 3 GB RAM a 32 GB vnútornej pamäte, ktorú je možné rozšíriť o ďalších 200 GB prostredníctvom microSD pamäťových kariet. Takáto zostava by nemala mať problém s absolútne ničím, čo systém Android ponúka. Môžeme potvrdiť, že výkon bol skutočne špičkový a telefón zvládol všetko, čo sme od neho požadovali.

Sony Xperia Z5 Screenshot (11) Sony Xperia Z5 Screenshot (15) Sony Xperia Z5 Screenshot (9)

Každodenné používanie bolo absolútne bezproblémové. Spúšťanie aplikácií a prepínanie medzi nimi je rýchle a spoľahnúť sa môžete na to, že v pamäti vám ostanú uložené aj staršie aplikácie, ktorých opätovné načítanie bude takmer okamžité. Odozvy systému boli po celý čas okamžité a nestretli sme sa s absolútne žiadnym zaváhaním.

Bez ohľadu na to, čo s telefón plánujete robiť, vždy budete mať k dispozícii dostatok výkonu. Platí to aj o tých najnáročnejších hrách, ktoré tu fungujú úplne bezchybne a bez akéhokoľvek zníženia FPS. Snapdragon 810 je jednoducho špička. Znovu sa ale potvrdilo, že nejde o procesor, ktorý by fungoval v najnižších teplotách. Ani raz sa nám nestalo, že by sa telefón zohrial na takú hodnotu, že by sme ho nevedeli držať v ruke. Už aj pri trochu náročnejšom používaní však môžete očakávať, že zadná strana zariadenia bude najmä v hornej časti pomerne teplá. Nejde však o nič tragické a nestretli sme sa so žiadnym hlásením prehrievania telefónu, čo bolo v minulosti jednou z nepríjemných chýb radu Xperia Z.

Skener odtlačkov prstov – obmedzuje ho vlastná veľkosť

Ak ste výrobcom smartfónov a chcete v roku 2015 predstaviť vlajkovú loď, ubezpečte sa, že má skener odtlačkov prstov. Bez toho ani nechoďte na trh. Asi tým sa dnes riadia svetoví výrobcovia smartfónov, pre ktorých sa už skener odtlačkov stáva skutočne povinnosťou. Rodina zariadení Xperia Z5 je prvou, ktorá takúto možnosť ponúka a vzhľadom na to ide o pomerne vydarený kúsok hardvéru.

Sony_Xperia_Z5-9

Jeho jediným problémom je jeho veľkosť – je totiž príliš malý na to, aby si dobre zapamätal celý váš odtlačok. Samozrejme, čím menší prst máte, tým jednoduchšie to pre snímač bude. Problémy tak budete mať najmä s odtlačkom palca, ktorý budete musieť prikladať v jednej konkrétnej polohe. Aj napriek tomu, že pri nastavení skeneru sme prst prikladali všetkými možnými smermi a spôsobmi, fungovalo rozpoznávanie iba pri jednej konkrétnej polohe. Dá sa na to zvyknúť, no nie je to úplne najpohodlnejšie.

Niektorí užívatelia tiež označujú umiestnenie skeneru odtlačkov za nelogické, no my sme s tým nemali akýkoľvek problém. Sme už zvyknutí na to, že pri odblokovaní telefónu stláčame tlačidlo na bočnej strane zariadenia, a tak bolo takéto odblokovanie úplne prirodzené. Ešte musíme spomenúť, že odblokovanie pomocou odtlačku funguje trochu inak, ako na iných zariadeniach – tlačidlo napájania musíte najskôr reálne stlačiť a až potom sa rozpozná váš odtlačok a telefón sa odblokuje. Takéto rozpoznanie je ale veľmi rýchle a nemali sme s týmto spôsobom odblokovania žiaden problém – aspoň sa takto zabráni zbytočným rozpoznávaniam odtlačku v nohaviciach či taške, čím trpia niektoré konkurenčné modely.

Systém – minimálne zmeny a vylepšenia

Prakticky od uvedenia smartfónu Xperia Z ponúka Sony na svojich zariadeniach systém Android s nadstavbou Timescape. Ide o graficky výrazný systém, ktorý je ale skôr iba rozšírením čistého Androidu a príliš ho nemení. Celkový výsledok je graficky upravené prostredie, ktoré niekomu možno vyhovuje a niekomu zasa nie.

My oceňujeme minimálne zmeny oproti čistému Androidu vo väčšine častí systému. Uzamykacia obrazovka a domovské obrazovky nie sú ničím výnimočné. Menu s aplikáciami sa podobá skôr na Android 4.4 KitKat, no ide iba o drobnosť, ktorá plní svoj účel. Notifikačná lišta vyzerá na prvý pohľad ako skopírovaná z čistého Androidu Lollipop, no zároveň ukrýva užitočnú možnosť zmeniť ikony rýchleho spustenia, čo veľmi chválime.

Sony Xperia Z5 Screenshot (28) Sony Xperia Z5 Screenshot (2) Sony Xperia Z5 Screenshot (29)

Systémové nastavenia ponúkajú zmenený dizajn, no príliš veľa špeciálnych nastavení tu nenájdete. Potešilo nás zachovanie nastavení prispôsobenia prostredníctvom tém, pomocou ktorých môžete meniť skutočne veľa častí systému.

Sony Xperia Z5 Screenshot (12) Sony Xperia Z5 Screenshot (13) Sony Xperia Z5 Screenshot (43)

Skutočná pridaná hodnota systému v telefóne sa nachádza v predinštalovaných multimediálnych aplikáciách, ktoré detailnejšie opíšeme nižšie. Ide o známe tituly, ktoré sú súčasťou rodiny Xperia už dlho a ktoré potešia všetkých fanúšikov ekosystému Sony. Celkovo tak ide o veľmi známe prostredie a bez ohľadu na to, aké zariadenie ste pred tým používali, nebudete mať problém zoznámiť sa s novou Xperiou.

Sony Xperia Z5 Screenshot (42) Sony Xperia Z5 Screenshot (45) Sony Xperia Z5 Screenshot (44)

Napriek tomu, že systémy v zariadeniach jednotlivých výrobcov sa po vizuálnej a aj funkčnej stránke stále líšia, je dobré, že existuje aspoň nejaká štandardizácia. Tá základná sa prejavuje v tom, že dnes už prakticky všetky zariadenia obsahujú tri tlačidlá Domov, Späť a Multitasking/Menu. Ešte pred niekoľkými rokmi to nebolo samozrejmosťou, no tento fakt teraz výrazne pomáha rýchlejšiemu učeniu sa práce so systémom. Okrem toho je tu ešte neoficiálny trend zmierňovania zmien oproti čistému Androidu.

Sony Xperia Z5 Screenshot (32) Sony Xperia Z5 Screenshot (33) Sony Xperia Z5 Screenshot (34)

Výrobcovia dnes už skôr dopĺňajú čistý Android o svoje funkcie, ako keby mali systém úplne prepracovať. To im zníži množstvo práce, dá možnosť lepšie a rýchlejšie a vydávať aktualizácie a pre užívateľov to znamená menšie zmeny pri prechode od jedného zariadenia k druhému. Celkovo sme tak so systémom na Xperii Z5 spokojní. Možno by sa zišlo aplikovať ešte nejaké grafické novinky, pretože niektoré prvky systému pôsobili trochu zastarane. Ide ale iba o drobné detaily, ktoré si väčšina bežných užívateľov ani nevšimne a už určite im to nebude pri používaní prekážať.

Multimédiá – jeden z TOP multimediálnych smartfónov

Ako sme v predchádzajúcej časti naznačovali, Xperia Z5 prichádza s celou ponukou predinštalovaných multimediálnych aplikácií. Nemáme pritom na mysli iba nástroje určené na konzum multimédií, ale aj ich vytváranie. Nájdeme tu aj dedikovanú aplikáciu na tvorbu videí, ktorá ponúka skutočne zaujímavé funkcie a umožní vám priamo v zariadení vytvoriť pekné a efektné videá.

Samozrejmosťou sú známe aplikácie Album či Walkman, ktoré patria medzi absolútnu špičku v práci s obrázkami, resp. hudbou. Ide už o ikonické aplikácie, ktoré ponúkajú veľké množstvo funkcií a pekné grafické prostredie. Okrem toho tu nájdeme napríklad aj predinštalovanú aplikáciu pre PlayStation, ktorá dotvára pocit, že s kúpou telefónu Xperia vstupujete do celého ekosystému Sony. Chválime, že výrobca sa chce od konkurencie odlíšiť práve takýmito doplnkami. Je to určite lepšie riešenie, ako keby mala byť identita telefónu skrytá v extrémne zmenenom systéme, ktorý by sa na Android ani nepodobal.

Okrem softvérovej výbavy však skvelému multimediálnu zážitku pomáha aj hardvér. Ako obyčajne, aj teraz je to fantastický displej. Pomerne verné zobrazenie farieb a netradične hlboká čierna priam volajú po tom, aby ste si na telefóne pozerali aspoň videá, ak nie aj seriály či filmy. Okrem toho pomáhajú aj predné stereo reproduktory. Tie možno nie sú také hlasné a neprodukujú taký hlboký zvuk, ako dlhodobo uznávané reproduktory BoomSound od HTC, no stále ide o špičkové reproduktory (na pomery smartfónov), ktoré sú umiestnené logicky vpredu a pomôžu lepšie si vychutnať multimédiá.

Ak zhrnieme všetky tieto vlastnosti, dostaneme skutočne atraktívne multimediálne zariadenie, ktorému prakticky nemáme, čo vytknúť. Nájdete tu všetky predinštalované multimediálne aplikácie, ktoré by ste mohli potrebovať. Okrem toho poteší ale aj displej a reproduktory, ktoré sú pre prácu s multimédiami veľmi dôležité. Celkovo tak ide o jeden z multimediálne najlepšie vybavených smartfónov na trhu.

Konektivita – plná výbava

Bez ohľadu na to, akú vlajkovú loď si dnes kúpite, o dostupné možnosti pripojenia sa nebudete musieť báť. To je aj prípad novej Xperie Z5. Nájdeme tu pripojenie k Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a aj Bluetooth v4.1 a ďalšie základné senzory a pripojenia. K mobilnému internetu sa pripojíte pomocou GPRS, EDGE, HSPA+ aj LTE cat6 s rýchlosťami 300/50 Mbps. Nechýba ani NFC, takže v tomto smere je nová Xperia skutočne na najvyššej úrovni.

Hardvérové špcifikácie sú jedna vec, no skutočný výkon počas používania druhá. My ale môžeme skonštatovať, že Xperia Z5 nemala počas nášho testovania absolútne žiadne problémy s pripojením k žiadnej zo sietí. Bezproblémové boli hovory a intenzita signálu vo všetkých oblastiach, kde sme sa pohybovali. V tomto smere sme tak na telefóne nebojavili absolútne žiadne chyby a nestretli sme sa ani so žiadnymi zaváhaniami.

Fotoaparát – hrdý člen elity

Sony Xperia Z5 ponúka 21 MP hlavný fotoaparát a 5 MP prednú kameru. Ako obyčajne, aj tentokrát sme očakávali od fotoaparátu na novej Xperii skutočne veľa. Môžeme skonštatovať, že nová Xperia nás nesklamala, aj keď v skutočnosti nebolo veľa vecí, ktoré by bolo potrebné vylepšovať.

Pre rekapituláciu si ale povedzme, že Xperia Z5 dokáže zhotoviť skutočne fantastické obrázky. Chválime skutočne skvelú reprodukciu farieb, kde v drvivej väčšine nie je nič príliš saturované a zároveň nie sú fotografie nevýrazné. Mód Superior Auto, s ktorým je teraz možné fotografovať aj v plnom rozlíšení, je skutočne veľmi dobrý. Okrem toho, že mení jas či vyváženie bielej, sám vyberá aj najvhodnejší mód (Makro, HDR, Portrét) a dovoľuje vám skutočne nemyslieť na to, v akom režime aktuálne fotíte.

V hyperlatívoch sa môžeme o fotoaparáte na Xperii Z5 vyjadrovať pri fotení cez deň, ale aj v horšom osvetlení. Práve tu je podľa nás vidieť najväčšie rozdiely oproti väčšine iných zariadení na trhu. Fotografie v šere a v zlom osvetlení sú mimoriadne čisté a hoci trochu šumu tu nájdeme, prevažuje oveľa vyššia úroveň detailov a dostatočne jasné fotografie.

To isté platí aj o natočenom videu, ktoré platí medzi tie skutočne krajšie. Telefón, samozrejme, zvládne aj nahrávanie 4K videa, ktoré je tiež nadpriemerne kvalitné. Full HD video s frekvenciou 60 fps je už ale také spoľahlivé, že Xperia Z5 môže byť bez problémov dokonalou náhradou za váš kompaktný fotoaparát. Okrem lepších fotografií získate aj výhodu neustáleho pripojenia a možnosti úprav obrázkov priamo v zariadení, čo je v dnešnej dobe sociálnych sietí obrovská výhoda.

Aby toho nebolo dosť, veľmi dobre hodnotíme aj aplikáciu fotoaparátu. Tá je ideálnym prienikom medzi funkciami nabitými aplikáciami a tými, ktoré sú ideálne pre neskúsených užívateľov. Tých v tomto prípade poteší najmä spomínaný mód Superior Auto, ktorý sa vo väčšine prípadov postará o dokonalé fotografie. Ak by vás ale sklamal, resp. by ste chceli spraviť nejaký umelecký záber, k dispozícii sú aj manuálne nastavenia a celý rad ďalších režimov. Niektoré si môžete aj dokúpiť a vybaviť fotoaparát na vašom telefóne množstvom ďalších zábavných filtrov a efektov.

Batéria – tentokrát iba priemer

Smartfóny z rodiny Xperia Z dlho patrili medzi skutočných batériových maratóncov. S trochou zármutku musíme tentokrát skonštatovať, že batéria na Xperii Z5 sa skôr blíži k súčasnému priemeru. Je to spôsobené aj tým, že priemerná výdrž batérie na iných smartfónoch trochu narástla, no hlavným dôvodom je prakticky nulové zlepšenie, ba až zhoršenie oproti predchádzajúcej generácii Xperie.

Sony Xperia Z5 Screenshot (21) Sony Xperia Z5 Screenshot (22) Sony Xperia Z5 Screenshot (23)

Pri bežnom používaní sme ale nikdy nemuseli telefón dobíjať počas dňa. Zvládli sme s ním aj náročnejšie dni, keď sme telefón používali aktívne, čo určite veľmi chválime. Na niekoľkodňovú výdrž ale nemôžeme pomyslieť. Pri aktívnom používaní budete telefón nabíjať každý deň, pri striedmon vám vydrží maximálne dva dni. Zdalo sa nám, že problémom je najmä pohotovostný režim, kedy sa batéria vybíjala nadpriemerne rýchlo. Aj počas dní, keď sme mali displej zapnutý cez 3 hodiny, nám večer ešte zostávalo okolo 20 – 30 % batérie a na absolútnu nulu sme sa nedostali nikdy. Ďalší deň by sme už ale určite nezvládli.

Pomôcť môžu rôzne šetriace režimy. Režim Stamina patrí medzi najprepracovanejšie, no zároveň pôsobí dosť nemotorne a pre bežného užívateľa môže byť prostredie nastavenia dosť nepraktické. K dispozícii je aj extrémny režim šetrenia, ktorý vypne drvivú väčšinu funkcií a dovolí vám robiť iba niekoľko základných operácií. Trochu nelogicky tu nájdeme ja základný šetriaci režim z čistého Android Lollipop, ktorý celé prostredie nastavenia batérie iba zbytočne komplikuje. Funguje tak, ako má, no popri dvoch ďalších šetriacich režimoch podľa nás nemá čo robiť.

Záver

Sony Xperia Z5 nevybočuje z myšlienkového smeru, ktorý stanovila spoločnosť Sony pred niekoľkými rokmi s modelom Xperia Z. Ide o vlajkovú loď v pravom zmysle slova a so všetkým, čo k tomu patrí. Telefónu nemôžeme vytknúť žiaden výrazný nedostatok. Krásny displej, skvelý výkon a vynikajúci fotoaparát sú základné vlastnosti, ktorými dnes môže telefón zaujať. Použitý systém je už potom na preferenciách každého užívateľa. Trochu nás mrzí „iba“ priemerná výdrž batérie, ktorá sa ale postará o bezproblémový chod počas celého dňa, čo je dnes stále štandardom. Samozrejmosťou je aj luxusná konštrukcia, ktorá dáva najavo, že telefón je skutočne hodný agenta 007. Celkovo ide o jeden z najvyváženejších smartfónov na trhu, no to môžeme povedať aj o predchodcoch. Uvidíme, ako sa zákazníci postavia k tomuto modelu, no v minulosti sa vlajkovým lodiam od Sony veľmi nedarilo a nemyslíme si, že je tu inovácií toľko, aby sa to zmenilo. To ale neznamená, že nejde o fantastický smartfón, práve naopak. Teraz už len Sony musí vymyslieť, ako má svoj skvelý produkt predať. Možno v tom spoločnosti pomôže práve agent s licenciou zabíjať.

Plusy

+ Fotoaparát

+ Displej

+ Konštrukčné spracovanie

Mínusy

– Iba priemerná výdrž batérie

– Systém nemusí vyhovovať každému

2.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+