MojAndroid

Smartfóny testujem už nejaký ten rok, ale nikdy som nemal možnosť “pohrať sa” na niekoľko dní so Sony Xperiou. Preto som veľmi rád, že sa mi naskytla možnosť recenzovať model Sony Xperia 10 V. Ten patrí do strednej cenovej kategórie a rozhodne od neho neočakávam toľko, ako od drahších telefónov tohto japonského giganta. Presvedčený som veľmi nebol ani pri pohľade na parametre. Už zo začiatku mi bolo zrejmé, že pomer ceny a výbavy jednoducho nebude nastavený najlepšie. Aj napriek tomu som si Xperiu 10 V celkom obľúbil. Čo považujem za jej najväčšie plusy a mínusy? Začína sa recenzia na smartfón Sony Xperia 10 V.

Recenzia smartfónu Sony Xperia 10 V je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Sony Xperia 10 V: Cena a dostupnosť na Slovensku

Sony Xperia 10 V sa oficiálne predáva aj na Slovensku za cenu pohybujúcu sa približne na úrovni 410 €. K dispozícii je v štyroch pestrých farebných prevedeniach. Vybrať si môžete biely, fialový, zelený a čierny variant. Ja som dostal na test fialové prevedenie, ktoré výrobca pomenoval “Lavender”.

Sony Xperia 10 V

Recenzia Sony Xperia 10 V: Obsah balenia

Telefón k vám dorazí vo veľmi nenápadnom bielom balení, ktoré je zvláštne asi len tým, že nie je nijako špeciálne. Výrobca stavil na jednoduchosť – obrovskú jednoduchosť. V krabičke je iba telefón spolu s používateľskými návodmi a to je všetko. Žiadny kábel vám Sony k zariadeniu nepridá, nie to ešte nabíjací adaptér, ktorý už dnes je možné považovať za vzácnosť.

Recenzia Sony Xperia 10 V: Konštrukcia a dizajn

Tento smartfón na prvý pohľad nevyzerá vôbec zle a zo začiatku na mňa ani nepôsobil lacným dojmom. Pár momentov neskôr však zistíte, že konštrukciou pripomína nejaký telefón z veľmi nízkej cenovej kategórie. Jeho konštrukcia je kompletne z plastu, no spracovaním pôsobí celkom dobre. Nikde sa nič neohýba ani nevŕzga. Po pár dňoch testovania som si ale pri nabíjacom porte všimol drobné poškodenie, ktoré absolútne netuším ako vzniklo. So zariadením som samozrejme narábal veľmi opatrne a nikdy mi nespadlo.

Sony Xperia 10 V

Po dlhšej dobe teda nemusí Sony Xperia 10 V vyzerať najlepšie a preto vám odporúčam používať obal. Určite sa bude hodiť aj tvrdené sklo. Celý telefón je nezvyčajne podlhovastý. Je to už jednoducho signatúrou japonského giganta. Vďaka tomu sa smartfón drží pohodlne a keď chytíte neskôr do ruky tradičnejší smartfón, príde vám široký. Tradičným poznávacím znakom modelov Sony je aj absencia akýchkoľvek výrezov za cenu hrubšieho vrchného a v tomto prípade aj spodného rámčeku.

Sony Xperia 10 V

Počas používania si však tieto dizajnové prvky pravdepodobne ani nepovšimnete. Moderné smartfóny ale dnes už vyzerajú inak, no verím tomu, že stále si vzhľad modelov Sony Xperia nájde svojich verných zástancov. Konštrukcia je odolná voči vode a prachu. Výrobca túto odolnosť označil ako IP65 / IP68, čo môže veľa ľudí zmiasť. Sony chce tým pravdepodobne naznačiť, že ich telefón odolá nielen silnejšiemu prúdu vody, ale aj potopeniu. Zariadenie je veľmi kompaktné a pochváliť sa môže hmotnosťou len 159 gramov.

Recenzia Sony Xperia 10 V: Displej a reproduktory

Smartfóny zo série Sony Xperia už niekoľko rokov disponujú podlhovastými displejmi s pomerom strán 21:9. V ruke tak telefón aspoň podľa môjho názoru pôsobí ako malý diaľkový ovládač na televíziu. Tento pomer strán predstavuje skvelého spoločníka na scrollovanie internetových stránok či sociálnych sietí. Na výšku zobrazí množstvo obsahu. Pre účel sledovania filmov to dokáže byť skvelé taktiež. Veľa z nich má totiž podobný pomer strán, ak nie úplne totožný.

Sony Xperia 10 V

Tento konkrétny panel typu OLED 6-palcovú uhlopriečku, Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2520 pixelov) s výslednou hustotou približne 457 pixelov na palec a podporou zobrazovania 1 miliardy farieb. Problém nemá ani s HDR obsahom. Jeho obnovovacia frekvencia dosahuje len 60 Hz, čo je v prípade Android smartfónov z roku 2023 v cenovke na úrovni približne 450 € prakticky nemysliteľné. 60 Hz obrazovkú majú síce aj drahšiu iPhony, no ich používatelia majú prevažne iné priority a každý dnešný konkurent so systémom Android v tejto cene 120 Hz displej má. Preto ide o veľkú nevýhodu, ktorá zákazníka oberie o dodatočný zážitok z používania telefónu.

Sony Xperia 10 V

Na druhú stranu sa 60 Hz obnovovacia frekvencia veľmi priaznivo prejavila na výdrži batérie, o ktorej si niečo povieme neskôr. Celková kvalita obrazovky nie je zlá, ale tak či tak považujem tento panel za jeden z najhorších v strednej cenovej kategórii. Farby mi zo začiatku prišli trochu vyblednuté. Sony ponúka mnoho softvérových úprav pre zobrazovanie obsahu na displeji, ktoré dokážu pomôcť, no konkurencia má tak či tak kvalitnejšie zobrazovače. Pozorovacie uhly sú našťastie dobré. Na priamom slnku je čitateľnosť panela veľmi dobrá. Automatické nastavovanie jasu sa postará o to, aby ste obsah na displeji vždy zreteľne videli.

Reproduktory má Sony Xperia 10 V hneď dva a mriežky pre nich sa nachádzajú na prednej strane. Zvuk bude teda prichádzať priamo smerom k vám. Ich maximálna hlasitosť je však nič moc a kvalitou vôbec neohúria. Zvuk je celkom plochý, basy prakticky neexistujú. Zvukový výstup rozhodne nepôsobí nejakým hodnotným dojmom, a to som si robil nadeje, že ma telefón v tomto ohľade aspoň trochu poteší. Prichádzajúce hovory alebo notifikácie pravdepodobne neprepočujete, no ak by sa čas od času v rušnejšom prostredí tak stalo, popravde, veľmi by som sa nečudoval.

Recenzia Sony Xperia 10 V: Výkon a pamäť

Výrobca do telefónu Sony Xperia 10 V implementoval čipset Qualcomm Snapdragon 695 5G, ktorý je produkovaný 6 nm technológiou. Ide o úsporný čip, ktorý bude zohrávať úlohu aj v oblasti výdrže. Jeho výkon pritom na bežné úkony nie je vôbec zlý – postačí veľkej väčšine. Telefón je prevažne svižný s občasným zaváhaním. Niekedy si povšimnete malé seknutie v animáciách alebo dlhšie otváranie aplikácií, no osobne som s výkonom tohto smartfónu nemal problém, a to som zvyknutý na používanie vlajkovej lode.

Sony Xperia 10 V snímka obrazovky
AnTuTu Benchmark

120 Hz displej mi zo začiatku veľmi chýbal. O deň – dva som si zvykol, no keď som zobral do rúk akýkoľvek iný smartfón z tejto alebo vyššej cenovej kategórie, bol to rozdiel ako medzi dňom a nocou. Robí to jednoducho veľa a dodáva pocit, že máte v ruke výkonnejšie zariadenie, aj keď samotný efekt robí len displej a plynulé animácie systému. Ak si na toto nepotrpíte, tak dobre pre vás.

Sony Xperia 10 V snímka obrazovky
Geekbench 6

Na telefóne si zahráte aj nejakú tú hru, no s grafickou náročnosťou by som to veľmi nepreháňal. Poteší, že Sony Xperia 10 V sa nezahrieva ani počas vykonávania náročnejších aktivít. Operačná pamäť má 6 GB a interný ukladací priestor zas 128 GB. Multitasking prebieha celkom dobre, avšak pri súčasnej aktivite viacerých náročnejších aplikácií súčasne je pokles výkonu už citeľnejší.

Recenzia Sony Xperia 10 V: Odomykanie

Na odomykanie telefónu som využíva skener odtlačkov prstov nachádzajúci sa priamo v zapínacom tlačidle na pravej hrane telefónu. Priznám na rovinu, že s pomalším kapacitným skenerom som sa ešte nestretol. Väčšinou som rád, keď výrobca čítačku umiestni priamo do tlačidla. Je totiž spravidla rýchlejšia, ako viacero optických čítačiek umiestnených priamo v displeji.

Sony Xperia 10 V

Tento prípad je však o inom, keďže po priložení prsta mi príde, že samotný skener ani neregistruje nejaký dotyk. Registrácia odtlačku niekedy prebehla až po štvrtom pokuse. Samotné rozpoznávanie je potom dosť zdĺhavé. Kým konkurencia sa pomocou tejto metódy zabezpečenia odomkne v zlomku sekundy, smartfónu Sony Xperia 10 V to trvá väčšinou jednu sekundu. Musím pochváliť aspoň farebné odlíšenie zapínacieho tlačidla.

Recenzia Sony Xperia 10 V: Operačný systém

Sony ponúka prakticky čistú verziu Androidu doplnenú iba o niekoľko funkcií navyše. Prináša aj svoju vlastnú aplikáciu na fotoaparát. Tie pokročilejšie tu však budete hľadať márne – sú exkluzívne dostupné na drahších smartfónoch tohto japonského giganta. V čase môjho testovania sa na zariadení nachádzal samozrejme najnovší Android 13 a prišla mi aj softvérová aktualizácia. Vzhľad niektorých prvkov sa v porovnaní so softvérom na Pixeloch alebo modeloch od Motoroly líši.

Sony Xperia 10 V

Sony chce, aby ste využívali ich funkciu na prácu vo viacerých aplikáciách súčasne. To som ale vôbec nevyužíval, pretože uhlopriečka je aj napriek pomeru strán 21:9 len 6-palcová. Systém je očividne optimalizovaný aj na konzumáciu multimediálneho obsahu. Svedčí o tom aj prítomnosť 3,5 mm jack konektora na pripojenie drôtových slúchadiel. K dispozícii je systémový ekvalizér a technológie na skrášlenie prehrávaných videí.

Recenzia Sony Xperia 10 V: Fotoaparáty

Vzadu nájdete trojicu fotoaparátov. Veľmi dobrou správou je, že tu nie je dedikovaný hĺbkový alebo makro senzor, ale klasicky primárny, ultra-širokouhlý a teleobjektív, aj keď len s dvojnásobným optickým priblížením. Hlavný má 48 MP a optickú stabilizáciu obrazu. Ďalšie dva sú 8 MP. Predný snímač je taktiež 8 MP. Video je možné nahrávať najviac vo Full HD rozlíšení pri snímkovej frekvencii 60 fps. 4K záznamy žiaľ kvôli obmedzeniu na strane samotného čipsetu nie je možné natáčať. Výsledné video má výrazné problémy so zaostrovaním. Úroveň detailov je taktiež celkom nízka.

Sony Xperia 10 V

Výsledné fotografie síce do značnej mieri vylepšuje post-processing, avšak ten príliš nezasahuje do farebného podania obrázkov. Farby sú naozaj celkom verné, no celá fotografia býva väčšinou podexponovaná. To je badateľné najmä vtedy, keď sa na fotke nachádzajú svetlé objekty, ako napríklad jasná obloha. Softvér sa snaží vyrovnať dynamický rozsah, avšak za cenu tmavšej výslednej snímky. Krajšie fotografie podľa môjho názoru dostanete od konkurencie s podobnou alebo prípadne aj nižšou cenou, no Sony dávam plusové body za farebnú vernosť.

Body však musím stiahnuť za nižšiu ostrosť a častý vznik rozmazaných záberov. Fotografia sa niekedy vyhotoví krátku dobu po ukončenia animácie robenia snímky, čo môže viesť k nechcenému znehodnoteniu obrázku. Používateľ si môže myslieť, že fotku už telefón spravil, pričom išlo len o nesprávne načasovanú animáciu. Ultra-širokouhlá šošovka potom nie je najlepšia a chýba jej ostrenie. Na makro zábery tak zabudnite. Teleobjektív s dvojnásobným priblížením je fajn a výsledky z neho sú oproti fotografiám z ultra-širokouhlej šošovky kvalitnejšie.

Dvojnásobný zoom však nie je príliš veľký a myslím si, že výrobca sa mohol skôr rozhodnúť pre implementáciu kvalitnejšieho ultra-širokouhlého fotoaparátu a priblížené zábery “vyrezávať” z hlavného snímača. Ten má pre tento účel totiž úplne dostatočné 48 MP rozlíšenie. Fotografie z predného senzoru ujdú, myslím, že bude vyhovovať väčšine. Dynamický rozsah sa po uložení snímky výrazne zlepší z dôvodu zapracovania post-processingu. Fotoaplikácia ponúka aj dodatočné funkcie v podobe “Pro” režimu, Google Lens, spomalených záberov či panoramatických snímok.

Ukážkové fotografie

Sony Xperia 10 V ukážková fotografia
Primárny
Sony Xperia 10 V ukážková fotografia
Predný

Ukážkové video

Recenzia Sony Xperia 10 V: Výdrž batérie a nabíjanie

Kvôli energeticky menej náročnému displeju a celkovo veľkej batérii s kapacitou 5000 mAh je výdrž tohto telefónu nadpriemerná. V závislosti od náročnosti používaných aplikácií je reálne dosiahnuť 7 hodín so zapnutou obrazovkou na jedno nabitie. Dovŕšiť dva dni bez nabíjania s týmto telefónom nebude vo väčšine prípadov problém. Počas 2 hodín sledovania HDR videa na YouTube ubudlo z batérie iba 13 %.

Sony Xperia 10 V

Vo výsledku by sme dostali niečo cez 7 hodín zapnutej obrazovky na jedno nabitie. V praxi očakávajte 5 až 8 hodín SOT, najčastejšie 6 až 7 hodín. To je naozaj skvelý výsledok. Nabíjanie údajne prebieha najvyšším možným výkonom 21 W, no nejde o oficiálnu informáciu zo strany Sony. Výrobca vám nepribalí žiaden kábel, nie to ešte adaptér. Telefón som nabíjal prevažne 20 W nabíjačkou a počas nabíjania displej na kábli ukazoval najviac 19 W. Týmto výkonom sa smartfón nabíja približne 2 hodiny.

Recenzia Sony Xperia 10 V: Konektivita

S konektivitou neboli žiadne problémy. So smartfónom Sony Xperia 10 V sa pripojíte k dvojpásmovej Wi-Fi, Bluetooth je tu vo verzii 5.1 a nechýbajú samozrejme lokalizačné služby v podobe GPS, GLONASS, GALILEO, BDC alebo QZSS. Pomocou mobilu zaplatíte bezkontaktne vďaka NFC. Na spodnej hrane zariadenia sa nachádza USB-C port vo verzii 2.0 s podporou OTG.

Sony Xperia 10 V

Čistota hovorov bola na skvelej úrovni a 5G modem zvládal maximálnu prenosovú rýchlosť v mojej lokalite porovnateľne s drahšími zariadeniami. Pre niekoho bude prítomnosť 3,5 mm jack konektoru na drôtové slúchadlá úplnou špecialitou. Ja ho už dnes na mobilných telefónov vôbec nevyužijem, no verím, že sa aj dnes nájde hneď viacero jedincov, ktorých poteší.

Sony Xperia 10 V snímka obrazovky
Speedtest na 5G sieti od Orange (Poprad)

Recenzia Sony Xperia 10 V: Záverečné zhodnotenie

Sony Xperia 10 V je smartfón určený najmä pre entuziastov značky Sony. Ak ste doteraz nemali skúsenosti so 120 Hz displejom, jeho absencia vám prekážať nebude. To však rozhodne nie je ospravedlnením, prečo by tu mal chýbať. Zariadenie exceluje z pohľadu na výdrž batérie. Má v sebe 5000 mAh a pritom si drží príjemnú hmotnosť iba 159 gramov. Výkonu je dostatok, no občasné seknutie animácií sa určite vyskytne.

Sony Xperia 10 V

Telefón je odolný voči vode a má aj slot na SIM a microSD kartu s možnosťou výberu bez pomoci ihly. Fotoaparáty fotia na úrovni, avšak fotky sú väčšinou tmavé, za to to ale softvér nepreháňa so saturáciou farieb. Som si istý, že Sony Xperia 10 V si nájde svoju fanúšikovskú základňu, avšak jej kúpu by ste si mali niekoľkokrát rozmyslieť. Za danú cenu vám konkurencie ponúkne ďaleko schopnejšie modely, ktoré však nebudú mať typické “Sony prvky” v podobe 21:9 displeja, originálneho dizajnu či tak skvelej výdrže batérie.

Parametre Sony Xperia 10 V

Rozmery
  • 153 x 67 x 8,3 milimetra
Hmotnosť
  • 159 gramov
Displej
  • 6-palcová uhlopriečka
  • OLED
  • Rozlíšenie 1080 x 2520 pixelov
  • Hustota približne 457 pixelov na palec
  • Pomer strán 21:9
  • Obnovovacia frekvencia 60 Hz
  • 1 miliarda farieb
  • HDR
  • Corning Gorilla Glass Victus
Čipset
  • Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm)
Operačná pamäť
  • 6 GB
Interné úložisko
  • 128 GB
  • Možnosť rozšírenia o microSD kartu
Operačný systém
  • Android 13
Fotoaparáty
  • 12 MP primárny s optickou stabilizáciou obrazu
  • 8 MP ultra-širokouhlý so 120-stupňovým uhlom záberu
  • 8 MP teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením
Batéria a nabíjanie
  • 5000 mAh
  • 21 W drôtové nabíjanie
Cena
  • Približne 410 €

Konkurencia

Samsung Galaxy A54

Výborným konkurentom pre smartfóny Sony Xparia 10 V je Samsung Galaxy A54. Pochádza z veľmi podobnej cenovej kategórie a ide o telefón, ktorý je medzi používateľmi vo všeobecnosti obľúbenejší. Má však svoje neduhy, ako napríklad pomalšie reakcie systému. Fotí však na svoju triedu super, má veľmi dobrý displej a nesklame ani výdržou batérie. Sony ho však v oblasti výdrže na jedno nabitie hravo prekoná. Teda, Sony Xperia 10 V je spomedzi konkurencie, ktorú spomenieme, kráľom výdrže.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Xiaomi 13 Lite

Xiaomi 13 Lite je veľmi pekný a príjemný smartfón, ktorý by ste taktiež mali zobrať do úvahy. Disponuje podareným displejom, vysokým výkonom vďaka implementovanému čipsetu Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1. Nechýba mu viacero moderných vymožeností vrátane podpore rýchleho nabíjania o maximálnom možnom výkone 67 W.

Xiaomi 13 Lite
Xiaomi 13 Lite | Zdroj: Miroslav Schwamberg

OnePlus Nord 3

Zariadenie strednej triedy od značky OnePlus vás vyjde trochu viac, no príplatok sa pravdepodobne oplatí kvôli špičkovému výkonu čipu MediaTek Dimensity 9000, skvelému displeju či veľkej operačnej pamäti. Smartfónu Sony Xperia 10 V bude možno konkurovať aj vzhľadom na výdrž batérie. Akumulátor má síce rovnakú kapacitu (5000 mAh), no hardvér telefónu OnePlus Nord 3 je energeticky náročnejší. Nabíjanie však zaberie iba pár minút vďaka podpore najvyššieho výkonu na úrovni 80 W.

OnePlus Nord 3
OnePlus Nord 3 | Zdroj: OnePlus.com

Nothing Phone (1)

Výbornou voľbou bude aj už rok starý Nothing Phone (1). Pokiaľ vám záleží na vzhľade telefónu a nebude vám prekážať skutočne originálny vzhľad tohto smartfónu, tak verte tomu, že svoje okolie modelom Nothing Phone (1) zaujmete. Má priehľadnú zadnú stranu, na ktorej sa nachádza série LED diód, ktoré svietia alebo blikajú v prípade prichádzajúcich hovorov, notifikácií, indikujú stav nabíjania a ďalšie veci.

Nothing Phone (1)
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Výbava samotného telefónu je pritom vzhľadom na cenu veľmi dobrá a zariadenie poteší veľmi plynulým systémom s instantnými reakciami. Výdrž batérie či kvalita výsledných fotografií taktiež nie je na zahodenie. Aj napriek tomu, že Nothing Phone (1) rozhodne má svoje muchy, ide stále o jednu z najlepších volieb v strednej cenovej kategórii aj dnes.

Google Pixel 7 / Pixel 7a

Na záver by som zmienil Google Pixel 7 a Google Pixel 7a. Medzi týmito smartfónmi je mierny rozdiel v cene (Pixel 7 sa určite oplatí viac). Obidva modely sa však môžu pochváliť v oblasti vytvárania fotografií. Výsledné obrázky sú naozaj úchvatné a telefónom sa z tohto pohľadu hľadá konkurencia iba náročne.

Google Pixel 7a
Google Pixel 7a | Zdroj: GSMArena.com

Plynulosť systému je takmer bezkonkurenčná. Pravidelnosť aktualizácií je na vynikajúcej úrovni. Na Slovensku môžu mať Pixely trochu obmedzenejšiu konektivitu (možná absencia VoLTE, VoWiFi a 5G), no aj napriek tomu ide o veľmi rozumnú voľbu v cene do 600 €.

5

Sony Xperia 10 V

Sony Xperia 10 V je smartfón určený najmä pre entuziastov značky Sony. Ak ste doteraz nemali skúsenosti so 120 Hz displejom, jeho absencia vám prekážať nebude. To však rozhodne nie je ospravedlnením, prečo by tu mal chýbať. Zariadenie exceluje z pohľadu na výdrž batérie. Má v sebe 5000 mAh a pritom si drží príjemnú hmotnosť iba 159 gramov. Výkonu je dostatok, no občasné seknutie animácií sa určite vyskytne.

Telefón je odolný voči vode a má aj slot na SIM a microSD kartu s možnosťou výberu bez pomoci ihly. Fotoaparáty fotia na úrovni, avšak fotky sú väčšinou tmavé, za to to ale softvér nepreháňa so saturáciou farieb. Som si istý, že Sony Xperia 10 V si nájde svoju fanúšikovskú základňu, avšak jej kúpu by ste si mali niekoľkokrát rozmyslieť. Za danú cenu vám konkurencie ponúkne ďaleko schopnejšie modely, ktoré však nebudú mať čarovné prvky ako Sony v podobe 21:9 displeja, originálneho dizajnu či tak skvelej výdrže batérie.

zobraziť celú recenziu
40 %
Konštrukcia a dizajn
40 %
Displej
50 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
30 %
Cena
50 %
Fotoaparát

  • IP65 / IP68 vodeodolnosť
  • Fotografie s verným farebným podaním
  • Výborná výdrž batérie
  • V ruke sa drží dobre
  • Slot na SIM a microSD sa vyberá bez nástroja
  • Takmer čistý Android

  • Plastová konštrukcia
  • Podexponované fotografie
  • Iba 1080p video
  • Bez nabíjačky a kábla v balení
  • 60 Hz displej
  • Prehnane vysoká cena
29.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+