MojAndroid

Našimi rukami prešiel zaujímavý smartfón strednej triedy. Jeho názov je Samsung Galaxy J5 a nejde o zástupcu žiadnej veľkej rodiny Samsung zariadení, ale skôr samotára, ktorý je určený pre priemerných používateľov. O priazeň sa uchádza najmä dobrou cenou, slušnou výbavou a klasickým dizajnom, na ktorý sme pri Samsungu zvyknutí. Nie všetko však na ňom bolo bezproblémové.

KONŠTRUKCIA | Na nerozoznanie od súrodencov

Samsung Galaxy J5 sa dizajnovo veľmi podobá na väčšinu svojich súrodencov a veríme, že ak by sme ho dali do rúk amatérovi, rozdiel voči podobnému modelu spoločnosti by nerozoznal. Dominantou zariadenia je 5-palcový HD displej, ktorému robia v prednej časti spoločnosť aj tri tlačidlá, klasicky v kombinácii 1 hardvérové + 2 softvérové. Ich výhodou je, že nezaberajú priestor na displeji, no na druhej strane je kvôli nim väčšia spodná brada zariadenia.

Nezvyčajnosťou je blesk, ktorý sa nachádza nad displejom. Ten poteší všetkých fanúšikov selfie fotografií, ktorí sa s týmto zariadením budú môcť fotiť aj v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok. Aj predná kamera má na pomery strednej triedy vyššie rozlíšenie – 5 Mpix. Okrem nej sa vpredu nachádza ešte reproduktor pre hovory, niekoľko senzorov a logotyp spoločnosti.

Zadná časť smartfónu nie je niečím výnimočná. Nájdete tu 13 Mpix fotoaparát s LED bleskom, logo Samsungu a mriežku hlasného reproduktora. Zadný kryt je našťastie odoberateľný a pod sebou ukrýva vyberateľnú batériu s kapacitou 2600 mAh, ktorá slúži aj ako ochrana pre slot na microSIM a microSD kartu. Po obvode zariadenia potom nájdeme všetky ovládacie prvky – tlačidlo vypínania  a ovládanie hlôasitosti (vpravo), a microUSB slot spolu s  3,5 mm audio jackom v dolnej časti.

Samsung Galaxy J5 je celý vyrobený z plastu, čo sa odrazilo aj na jeho hmotnosti 146 gramov. Rozmery zariadenia predstavujú 142,1 x 71,8 x 7,9 mm a vďaka zaobleným hranám sa v ruke drží naozaj dobre. Ide o stredne veľký smartfón, ktorý môžete nosiť pohodlne aj v obtiahnutých nohaviciach, prípadne vo vrecku na košeli a celkovo konštrukcii okrem lacnejších materiálov nemáme čo vytknúť.

DISPLEJ | Prekvapivo kvalitný SuperAMOLED

Smartfón Samsung Galaxy J5 ponúka 5-palcový HD (1280 x 720p) displej typu SuperAMOLED. Ten okrem sýtych farieb ponúka aj výborné pozorovacie uhly, či dobrú čitateľnosť na priamom slnku, za ktorú čiastočne môže aj dostupný režim Outdoor. Ten pozmení zobrazovanie údajov na displeji tak, aby ste ich videli aj počas slnečného dňa v exteriéri. Výbornou je samozrejme aj čierna farba, či svietivosť displeja, ktorá dosahuje približne 350 cd/m². Displej je aj v tomto prípade chránený odolným sklom, avšak nevieme, o aký typ skla presne ide. Počas nášho testovania sa však na ňom neobjavili žiadne škrabance, a tak hodnotíme, že si svoju prácu robí dobre.

VÝKON A PAMÄŤ | Iba 8 GB vnútornej pamäte

O tom, že tento smartfón patrí do strednej triedy, hovoria aj jeho špecifikácie. Vo výbave sa totižto nachádza 4-jadrový procesor Snapdragon 410, 1 a pol gigabajtu operačnej pamäte a grafická jednotka Adreno 306. Táto kombinácia zaručí pomerne plynulý chod systému aj aplikácií, avšak pri náročnejších hrách sa budete musieť uspokojiť so slabšími detailmi grafiky. Občasne sme sa stretli aj so zaváhaním zariadenia a čiastočným spomalením prechodov v systéme, no zariadeniu v tejto cenovej kategórii treba tieto menšie nedostatky odpustiť. Z výsledkov benchmarkov uvádzame skóre v AnTuTu – 21630 bodov a Geekbench 3 – 465/1440 bodov. Výkonnostne tak patrí J5-ka ku slabšiemu priemeru svojej kategórie.

Samsung-Galaxy-J5-ss-12

Za nedostatočnú považujeme veľkosť vnútornej pamäte. Tá dosahuje totižto iba 8 GB, z čoho niekoľko gigabajtov patrí hneď systému a predinštalovaným aplikáciám. Je tak viac než nutnosťou používať pamäťovú kartu typu microSD, ktorú do tohto zariadenia môžete vložiť v maximálnej kapacite 128 GB. Na ňu si potom môžete uložiť multimédiá, či dáta niektorých aplikácií.

OPERAČNÝ SYSTÉM | TouchWiz a novší Android

Samsung Galaxy J5 nás príjemne prekvapil svojím systémom. Ide totižto o novší Android 5.1.1 Lollipop doplnený o nadstavbu Samsung TouchWiz, ktorá je v tomto prípade rýchla a ponúka všetko, čo by od nej používateľ očakával. Nájdete tu sadu praktických aplikácií na prácu so súbormi akéhokoľvek typu (rozumej dáta, hudba, dokumenty, …), ale aj niekoľko grafických a funkčných zmien, ktoré sa dotkli najčastejšie využívaných súčastí systému.

Samsung-Galaxy-J5-ss-6 Samsung-Galaxy-J5-ss-7 Samsung-Galaxy-J5-ss-9

Napríklad uzamknutá obrazovka ponúka skratky pre spustenie fotoaparátu a dialera, pričom pri zamknutí obrazovky vzorom sa pole 9 bodov zobrazí v spodnej polovici displeja, čo oceňujeme. Rovnako sa nám páči aj klasická samsungovská notifikačná lišta s možnosťami pre rýchle prepínanie základných funkcií a pripojení. Menu pre pridávanie položiek na plochu je rovnako prehľadné, a to sa dá povedať aj o appdraweri, teda menu s aplikáciami, ktorý ponúka rozloženie ikon v mriežke 4 (s) x 5 (r). Pekne spracovaným je aj menu pre multitasking, kde sú spustené aplikácie zoradené do prehľadných kariet.

Samsung-Galaxy-J5-ss-16 Samsung-Galaxy-J5-ss-17 Samsung-Galaxy-J5-ss-18

Nežnejšie pohlavie sa určite poteší aj tomu, že vzhľad prostredia možno upraviť pomocou tém, ktoré si môžete stiahnuť priamo v aplikácii Galaxy Apps. Tá inak v mnohom nahrádza klasický obchod Play a často v nej nájdete zaujímavé ponuky na zľavnené Android aplikácie a hry. Jednou z akcií je napríklad aj 100 GB bonus pre OneDrive.

Samsung-Galaxy-J5-ss-26 Samsung-Galaxy-J5-ss-11 Samsung-Galaxy-J5-ss-10

Žiadne výhrady nemáme ani k predinštalovanej klávesnici či k dialeru, ktorý ponúka okrem iného aj inteligentné vytáčanie čísel. Dobre spracovanou je aj aplikácia fotoaparátu, ktorá ponúka rýchle tlačidlá pre zachytenie fotografií a videa. Na prehrávanie hudby sme používali titul Hudba Play, fotografie sme si zas prezerali v natívnej Galérii. Celkovo sme si pre pohodlné používanie tohto zariadenia museli doinštalovať iba pár aplikácií, čo nás teší.

Samsung-Galaxy-J5-ss-25 Samsung-Galaxy-J5-ss-24 Samsung-Galaxy-J5-ss-8

MULTIMÉDIÁ | Nechýba ani FM rádio

Ako sme už spomínali, na prehrávanie hudby sme používali aplikáciu Hudba Play. Prehrávač hudby od Samsungu totižto v tomto zariadení nie je dostupný. To nám však až tak neprekážalo, keďže alternatívu od Googlu považujeme za dostatočne kvalitnú. To sa dá povedať aj o výstupe na slúchadlá, ktorý sa kvalitou vyrovná hoci aj high-end zariadeniam. Horšie to je samozrejme s hlasným reproduktorom, ktorý považujeme skôr za priemerný a využívali sme ho iba občasne.

Hoci má displej tohto zariadenia 5″ uhlopriečku a “iba” HD rozlíšenie, pri bežnom používaní sme necítili žiadnu potrebu pre lepšie rozlíšenie. Na Samsungu Galaxy J5 sme skúšali prehrávať videá v rôznych formátoch a rozlíšeniach, pričom občasné zaváhanie sme zaznamenali len pri Full HD videu so snímkovaním 30 FPS. Takto kvalitné video ale dnes na smartfónoch prehráva iba málo používateľov. Za výhodu považujeme prítomnosť FM rádia, ktoré ponúka aj možnosti pre nahrávanie zvuku. Týmto spôsobom si tak môžete napríklad svoje obľúbené rozhlasové relácie.

FOTOAPARÁT | Prekvapivo dobrý 13 megapixel

Musíme sa priznať, že okrem displeja nás na smartfóne Samsung Galaxy J5 príjemne prekvapil aj 13 Mpix hlavný fotoaparát. Ten síce ponúka iba priemerné video, no fotografie v plnom rozlíšení sú nadpriemerné a potešia všetkých, ktorí dnes používajú smartfón namiesto fotoaparátu. K dispozícii máte niekoľko základných efektov a nastavení, pričom za praktickú považujeme možnosť spustiť fotoaparát dvojitým stlačením tlačidla Domov. Nevýhodou je naopak fakt, že v plnom (13 Mpix) rozlíšení môžete snímať iba fotografie v pomere 4:3. O kvalite snímok a videa sa môžete presvedčiť sami pomocou ukážok, ktoré vám prinášame nižšie.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

PRIPOJENIA | Nemá NFC, no má FM rádio

Smartfón Samsung Galaxy J5 podporuje pripojenie cez Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, aj A-GPS, GLONASS/Beidou. V jeho výbave sa síce nenachádza NFC, avšak namiesto neho sa potenciálni záujemcovia môžu tešiť na prítomnosť FM rádia. Na nabíjanie a pripojenie k PC slúži microUSB slot vo verzii 2.0. Výhodou smartfónu tejto cenovej kategórie je prítomnosť LTE pripojenia, ktoré počas nášho testovania fungovalo bezproblémovo, rovnako ako hovory a pripojenie do internetu v 3G či 2G sieti.

BATÉRIA | Jeho silná stránka

Samsung Galaxy J5 ponúka pod odoberateľným zadným krytom vymeniteľnú batériu s kapacitou 2600 mAh. Tá ponúka vďaka menej náročnému hardvéru dostatočne dlhú výdrž na jedno nabitie. Tam, kde bežné high-end smartfóny končia s poslednými percentami batérie, Samsung Galaxy J5 ponúka ešte stále niekoľko desiatok percent batérie. Bežne sme na jedno nabitie s týmto smartfónom dokázali fungovať aj dva dni s tým, že displej v priemere svietil 2,5 až 3 hodiny. Výdrž batérie je tak silnou stránkou tohto smartfónu.

Samsung-Galaxy-J5-ss-3 Samsung-Galaxy-J5-ss-4 Samsung-Galaxy-J5-ss-5

HODNOTENIE | Samsung Galaxy J5

Smartfón Samsung Galaxy J5 je určený pre priemerných používateľov, čo dokazuje nielen výkonom, ale aj cenou. Pre používateľov je zaujímavý najmä svojim displejom a výdržou batérie, ktorá v priemere predstavuje približne 2 dni. Na zahodenie nie je ani nadstavba TouchWiz v Androide 5.1 Lollipop či fotoaparát, ktorý dobre poslúži na zachytenie momentiek. Horšie je na tom kvalita videa či občasné spomalenie systému, ktoré je spôsobené priemernou hardvérovou výbavou. Cena tohto zariadenia začína na sume 180 EUR.

Plusy

+ výdrž batérie

+ displej

+ cena

Mínusy

– občasné spomalenia systému

– priemerné video

12.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+