RECENZIA Samsung Galaxy A9 2018: Viac fotoaparátov, vyššia cena

Na začiatku tohto roku sa zdalo, že viac ako dva fotoaparáty na zadnej strane telefónu nepotrebujeme. Prešlo iba pár mesiacov a trojitá zadná kamera sa stala už takmer bežnou záležitosťou. Okrem niektorých vlajkových lodí prišli na trhu s takouto zostavou aj dostupnejšie modely. Prvým takýmto zariadením v portfóliu Samsungu bol model Samsung Galaxy A7 (2018), ktorý má hneď tri foťáky a okrem iného aj veľmi zaujímavú cenu. Krátko na to však Samsung predstavil ešte vyšší model zo série A dokonca so štyrmi fotoaparátmi. Samsung Galaxy A9 (2018) je tak prvé zariadenie, ktoré ponúka takúto zaujímavú zostavu. Číselné označenie však naznačuje, že ide o vyšší model, čomu zodpovedá ako výbava, tak aj cena.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: UNBOXING VIDEO

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Konštrukcia a dizajn: Najlepší Samsung s plochým displejom

Toto je zrejme pojem, ktorý sme si pri predstavení vtedy nadčasového modelu Samsung Galaxy Edge zrejme nepredstavili ako budúcnosť smartfónovej línie najväčšieho výrobcu na svete. V roku 2018 je to však tak – ak chcete nový Samsung, no zahnuté hrany displeja sa vám priečia, Samsung Galaxay A9 2018 je to najlepšie, čo aktuálne dostanete. Poslednou vlajkovou loďou s klasickým displejom bol Samsung Galaxy S7, odvtedy majú nové smartfóny prémiového radu S vždy iba zahnuté hrany displeja.

Dostupnejší rad A však naďalej ponúka klasickú obrazovku. To ale neznamená, že telefón nie je moderný. Natiahnutý 6,3″ displej s pomerom strán 18,5:9 má minimálny rámik a aj keď nemá zahnuté hrany, po bokoch sa takmer dotýka kovového rámu.

Ten prechádza do zadnej strany, ktorá je sklenená. Tu však už zahnutie nájdeme, a to hneď po všetkých stranách. Vďaka tomu telefón lepšie padne do ruky, no zároveň sa dosť šmýka – podobne, ako väčšina súčasných telefónov zo skla a kovu.

Zároveň platí, že Samsung Galaxy A9 2018 je poriadne veľký telefón. S rozmermi 162,5 x 77 x 7,8 mm a hmotnosťou 183 gramov ide o jednu z väčších “lopát”, ktoré nám tento rok prišli pod ruku. Stále je však veľkosť dostatočná na to, aby bolo telefón možné vo väčšine prípadov ovládať jednou, aj keď zrejme iba väčšou mužskou rukou.

Rozloženie ovládacích prvkov nie je pritom nijako zvláštne. Napravo nájdeme tlačidlo napájania aj dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. V hornej stene je zásuvka pre SIM karty, naľavo stále nájdeme aj tlačidlo pre hlasového asistenta Bixby. Dolná strana ukrýva štandardnú zostavu USB-C konektora, reproduktoru a našťastie aj 3,5mm jacku pre slúchadlá.

Samozrejme, absolútne najzaujímavejšou je zadná strana. Prispieva k tomu aj atraktívna gradientná farba Lemonade Blue, ktorá má hneď niekoľko odtieňov na základe uhlu a intenzity dopadajúceho svetla. Iste, nie najoriginálnejšie riešenie, ale stále veľmi efektívne.

Samozrejme, zadná strana je výnimočná aj spomínaným štvoritým fotoaparátom. Štyri šošovky sú uložené vo vertikálnom pliešku pod sebou. Pod nimi sa nachádza ešte aj LED blesk a v strede zadnej steny nájdeme aj skener odtlačkov prstov.

Celkovo tak telefón môžeme zhodnotiť z dvoch strán. Doslova. Predná strana je pomerne nudná, nevýrazná, niekoho môžu odradiť skutočne veľké rozmery telefónu. Zo zadu je to celkom iná pesnička – atraktívne farebné prevedenie, viac objektívov ako v brašni profesionálneho fotografa a veľmi elegantné spracovanie pôsobia luxusnejšie ako v prípade mnohých oveľa drahších zariadení.

Skener odtlačkov: Malý, ale presný

Čítačka odtlačkov prstov na Samsung Galaxy A9 2018 je umiestnená na zadnej strane v hornej časti. Umiestnenie je veľmi dobré, nahmatať čítačku nie je veľký problém. Ten môže nastať pri veľkosti samotného skeneru. Ten patrí medzi absolútne najmenšie, s akými sme v poslednej dobe prišli do kontaktu.

V praxi to však znamená iba to, že niekedy budete pár milimetrov šúchať prstom po zadnom kryte, kým nahmatáte skener. Po pár dňoch používania však na to úplne zabudnete a tento “pohyb” sa stane kompletne automatickým. Pri používaní môžete aktivovať šikovnú funkciu, keď prejdením prsta po čítačke vo vertikálnom smere dokážete ovládať lištu s upozorneniami.

Samotný skener je pritom presný a rýchly a nemáme voči nemu absolútne žiadne výhrady. Práve naopak, pochváliť musíme fantastický systém registrácie odtlačkov – stačí jedno prejdenie prstom po čítačke a prst je zaregistrovaný.

Táto funkcia prešla do série A z vlajkových lodí Samsungu a rozhodne toto riešenie chválime. Pre bežného používateľa zrejme nie je až také dôležité, či bude registrácia odtlačku trvať 2 alebo 30 sekúnd. My v redakcii však podobné riešenie určite oceňujeme. Telefóny striedame prakticky neustále a každá pomoc pri nastavovaní nového zariadenia je u nás určite vítaná.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Veľký a jasný AMOLED

Devízou aj dostupnejších smartfónov Samsung je už niekoľko rokov ich displej. Výrobca tu nešetrí a aj v nižších triedach ponúka kvalitné AMOLED displeje, ktoré prinášajú skvelý používateľský zážitok. Inak tomu nie je ani pri Samsung Galaxy A9 2018, ktorý má pekný 6,3″ Super AMOLED displej s rozlíšením 1080 x 2200 pixelov.

Ide o naozaj kvalitnú obrazovku, ktorú od drahších modelov oddeľuje iba niekoľko detailov. “Nižšie” rozlíšenie je pri bežnej práci s telefónom nepostrehnuteľné, farby sú skvelé, jas je tiež vynikajúci. Okrem iného tiež poteší skutočne nízka hodnota najnižšieho jasu, vďaka čomu je jednoduchšia práca s telefónom v noci.

To uľahčí už aj štandardne výborný nočný režim s filtrom modrého svetla. Telefón sa však nestratí ani na priamom slnku, kde je jeho používanie veľmi pohodlné a bezproblémové.

Celkovo sme boli s displejom skutočne nadmieru spokojní. Hoci toto je oblasť, ktorá sa už v posledných rokoch dramaticky nezlepšuje a väčšina výrobcov aj v strednej triede ponúka obrazovky, ktoré sú skutočne kvalitné, Samsung je ochotný spraviť o krok viac a priniesť naozaj TOP displej aj do zariadenia strednej triedy. A to je skutočne chvályhodné.

Výkon a pamäť: Nezľakne sa ničoho

S radosťou tiež môžeme konštatovať, že Samsung Galaxy A9 2018 vás poteší aj svojou hardvérovou výbavou a výkonom. Čip Snapdragon 660 patrí k tomu najlepšiemu, čo v strednej triede nájdeme. Hoci nejde o procesor, ktorý by v benchmarkových aplikáciách dosahoval najvyššie skóre, pri bežnom používaní je naozaj náročné zbadať rozdiely oproti tým najvýkonnejším čipom na trhu.

Odozva systému, plynulosť, spúšťanie aplikácií a prepínanie medzi nimi – to všetko je bezproblémové. S telefónom si bez obáv zahráte aj moderné hry, aj keď nie na najvyššom, no zároveň nie na najnižšom rozlíšení. Obľúbený titul PUBG Mobile nám bežal na druhých najvyšších grafických nastaveniach, pričom zážitok z hry bol veľmi dobrý.

O nič horšie na tom nie je pamäťová výbava telefónu. Ten ponúka až 128 GB vnútornej pamäte a 6/8 GB RAM. To je skutočne niečo, s čím sa v strednej triede nestretávame prakticky vôbec. V kombinácii s výkonným procesorom ide o naozaj vynikajúci výbavu, ktorú len tak ľahko niečo nezaskočí.

Okrem toho, ak by vám aj táto enormná vnútorná pamäť nestačila, k dispozícii je slot na microSD karty s kapacitou až do 512 GB. Ani tí najnáročnejší používatelia tu tak nepocítia nedostatok pamäte.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Plnohodnotný Samsung

Tak, ako sme výrobcu vychválili za použitie kvalitného displeja v nižšej triede, ho musíme pochváliť aj za dlhodobú snahu priniesť používateľom dostupnejších zariadení plnohodnotný softvérový zážitok z tých najprémiovejších modelov. Platí to aj o Samsung Galaxy A9 2018, ktorý ponúka prakticky identický softvér tomu, ktorý nájdeme aj na najprémiovejších smartfónoch Samsung Galaxy S9 či Note 9.

Okrem bočného panelu, ktorý štandardne nájdeme v zahnutej časti displeju, tu nechýba žiadna esenciálna časť systému. Samozrejmosťou je nadstavba Samsung Experience UX, ktorá je vo verzii 9.0. Samotný systém Android je vo verzii 8.0 Oreo. Nechýbajú všetky dizajnové a funkčné prvky, na ktoré ste v prípade smartfónov Samsung zvyknutí. Ako obyčajne, medzi tie najpraktickejšie patrí šikovné menu s aplikáciami, kde si môžete aplikácie zoradiť podľa vlastného uváženia a uložiť ich do priečinkov.

Poteší aj menu s rýchlymi nastaveniami, kde môžete jednotlivé funkcie dopĺňať, vyberať a meniť ich usporiadanie. Tradičné je aj menu s nastaveniami, ktoré ponúka šikovné vyhľadávanie. Ako obyčajne, zrejme sa vám táto funkcia zíde – rôznych nastavení a možností je tu viac než dosť.

Najväčšmi môžeme pochváliť systém za plynulosť reakcií a stabilitu. Hoci telefón nie je absolútne najsvižnejším, s akým sme sa v poslednej dobe stretli, od zariadenia strednej triedy to ani neočakávame. Animácie sú však plynulé a odozva systému výborná.

Žiaľ, z drahších smartfónov Samsung si Galaxy A9 2018 požičal aj množstvo predinštalovaných aplikácií. Nedočkavo čakáme na to, kedy skončí zmluva Samsungu s Microsoftom, kvôli ktorej je každý nový smartfón Samsung plný aplikácií, ktoré po prvom spustení zaberajú množstvo miesta a pre väčšinu používateľov nie sú potrebné. Outlook, One Drive, Office – bez toho by sme sa ozaj zaobišli.

Samozrejme, nejaké predinštalované tituly tu má aj Samsung a Google, no výrobca sa v tomto smere polepšil. Ak už ste v minulosti používali zariadenie Samsung a boli ste prihlásení do cloudvého riešenia od tohto výrobcu, môžete si pri prvom spustení obnoviť staré údaje vrátane aplikácií. Tu si môžete tiež vybrať, ktoré z titulov od výrobcu chcete skutočne nainštalovať. Poľahky tak môžete vynechať všetky aplikácie z rodiny Samsung, ktoré jednoducho nepotrebujete.

Hoci je to pre Samsung povinná jazda, aj Galaxy A9 2018 musíme pochváliť za vynikajúci Always-On displej. Podobné riešenie síce ponúkajú aj iní výrobcovia, no v prípade Samsungu sa môžete tešiť na zobrazovanie notifikácií aj z aplikácií tretích strán, čo je skutočne praktické. Ako obyčajne, aj teraz nám Always-On Displej bral iba minimum energie, takže to pri používaní ani nepocítite.

V skratke tak môžeme systém v Galaxy A9 2018 zhodnotiť tak, ako pri každom poslednom Samsungu. Od série S9 sa tu prakticky nič nezmenilo. Ak ste mali radi Experience UX doteraz, budete ho mať radi aj na tomto smartfóne. V opačnom prípade nečakajte zmeny – žiadne tu nie sú. Ani pozitívne, ani negatívne.

Multimédiá: Slušná výbava

Keď si kupujete nový telefón takmer za šesť stoviek so 6,3″ displejom, zrejme očakávate, že pôjde o všestranné multimediálne zariadenie. Tým Samsung Galaxy A9 2018 aj skutočne je, aj keď na tých najlepších mu pár tromfov chýba.

Ako sme už naznačili, tou najväčšou výhodou je pekný a najmä veľký displej. Prezeranie sociálnych sietí, sledovanie videí či filmov, ale aj práca s tabuľkami a dokumentami zvládnete na tomto displeji skutočne s ľahkosťou. V prípade potreby si môžete veľkosť písma ešte dodatočne prispôsobiť a zobraziť tak na displeji viac, prípadne menej obsahu – presne podľa vašich predstáv.

Horšie je to už so zvukom. Reproduktor je tu iba jeden, za miniatúrnou mriežkou a nepatrí medzi najkvalitnejšie. Už pri 60-70 % hlasitosti počuť pomerne výrazné skreslenie, ktoré je pri najvyšších hlasitostiach takmer neznesiteľné. Reproduktoru úplne chýbajú basy, no na bežné pozeranie videí bude stačiť. Na počúvanie hudby môžete úplne zabudnúť. To si však telefón kompenzuje prítomnosťou 3,5mm jacku, za čo Samsung aj v tomto prípade musíme pochváliť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: Žiadne kompromisy

Jednou z veľkých výhod smartfónu Samsung Galaxy A9 2018 je fakt, že tu výrobca nerobil žiadne kompromisy v ohľade komunikačnej výbavy. Nájdeme tu pripojenie HSPA, LTE-A s rýchlosťami až do 450 Mbps, ale aj rýchle Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Poteší aj Bluetooth v5.0, GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NFC a skvelou pridanou hodnotou je aj USB-C port pre nabíjanie a pripojenie k počítaču.

Teší nás aj fakt, že telefón je po stránke konektivity extrémne spoľahlivý. Telefón má k dispozícii dva sloty na SIM karty a dedikovaný slot na microSD kartu, čo je tá najlepšia možná kombinácia. Všetky formy pripojenia sú pritom extrémne spoľahlivé. Ani v jednom prípade sme sa nestretli so žiadnym neočakávaným výpadkom či poklesom kvality signálu.

Fotoaparát: 4 fotoaparáty v akcii

Najzaujímavejšou vlastnosťou Samsung Galaxy A9 2018 je bez pochyby jeho fotoaparát, resp. fotoaparáty. Telefón ich má vzadu hneď štyri, čím mu patrí prvenstvo v týchto neoficiálnych pretekoch s názvom “čím viac foťákov, tým viac Adidas”. Nová A9-ka sa teda profiluje najmä ako fotografický smartfón, a to s obrovskou flexibilitou.

Každý fotoaparát totiž plní inú úlohu. Primárny 24MP snímač s clonou f/1.7 a PDAF zaostrovaním sa postará o väčšinu vašich fotografií. 10MP tele-photo fotoaparát zasa zabezpečí 2-násobný bezstratový zoom. 8MP ultraširoký snímač vám dovolí zachytiť na jednej fotke oveľa viac, ako vidíte voľným okom. No a 5MP snímač sa stará o zachytenie hĺbky poľa, rozmazanie pozadia a vytvorenie umeleckého portrétového efektu.

Klasická fotografia
Klasická fotografia

A ako to funguje v praxi? Približne tak, ako by ste očakávali. Primárny 24MP snímač patrí medzi to lepšie, čo nájdete v tejto cenovej kategórii. Robí veľmi pekné a ostré fotografie, no veľké zázraky tu nečakajte, a to najmä v akýchkoľvek iných podmienkach, ako tých najoptimálnejších. Veľa svetla môže spôsobiť nedokonalé vyváženie expozície, málo svetla zasa znamená ubúdanie kontrastu a farieb. Dobrou správou je aspoň to, že telefón je schopný zachytiť fotografiu aj pri minimálnom osvetlení.

Širokouhlá fotografia
Klasická fotografia
2-násobný zoom

No a potom sú tu ďalšie snímače. Priblíženie funguje celkom dobre, avšak iba pri dobrom svetle. Širokouhlý snímač síce svoju úlohu plní, no širokouhlé fotografie majú jednak pomerne výrazný efekt rybieho oka, aj keď ten môžete dodatočne regulovať po zhotovení fotografie. Horšie však je, že samotná kvalita týchto fotografií je naozaj nízka a až na pár záberov sme s väčšinou takýchto fotografií skutočne neboli veľmi spokojní.

Širokouhlá fotografia
Klasická fotografia
2-násobný zoom

Predpokladáme, že štvrtá kamera je tu skôr preto, že menej výkonný čip nedokáže sám spracovať efekt rozmazaného pozadia pri portrétovom režime. Výsledok nie je vôbec zlý, portrétový režim je dostupný aj pri selfie fotografiách, aj keď v tomto prípade je výsledok o dosť fádnejší.

Selfie s efektom rozmazaného pozadia

Zabudnúť nesmieme ani na video, ktoré je možné natáčať v 4K rozlíšení. Chýbajúca optická stabilizácia sa však podpísala pod pomerne roztrasený výsledok. Škoda, že si A9-ka nepožičala schopnosti svojich väčších bratov, ktorí v natáčaní videa patria k tomu najlepšiemu na trhu.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Celkovo máme z fotoaparátu pomerne rozpačité pocity. Hoci ide o prvý smartfón na trhu so štyrmi foťákmi, no pre bežného používateľa to nebude znamenať veľmi veľa. Širokouhlý fotoaparát je slabý, 2-násobný zoom je síce fajn, no na to stačia dva fotoaparáty, nepotrebujeme hneď štyri. Aj napriek tomu však výrobcu chválime za to, že sa nebojí experimentovať a prináša aj do strednej triedy zaujímavé novinky. Hoci by to ešte chcelo zapracovať na samotnej kvalite týchto štyroch fotoaparátov, nápad je to zaujímavý a ukazuje nám, že dnes sa dá s telefónmi robiť naozaj všeličo.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria: Vynikajúca výdrž

Voči fotoaparátom na A9 sme boli trošku kritickí, no telefón si to vynahrádza okrem iného aj vynikajúcou výdržou batérie. Akumulátor s kapacitou 3800 mAh a displej s FHD+ rozlíšením spolu s úsporným 14nm procesorom sa postarali o to, že telefón na jedno nabitie vydrží skutočne veľmi dlho. A ešte aj o čosi viac.

Napriek tomu, že telefón ponúka veľký 6,3″ displej, o výdrž batérie sa nemusíte obávať. My sme telefón ani jedenkrát nevybili v priebehu jediného dňa. Práve naopak, niekoľkokrát sa nám stalo, že nám telefón na jedno nabitie vydržal aj dva dni. Okrem vynikajúcej výdrže pri práci s telefónom sa môžete tešiť aj na skvelú výdrž v stave nečinnosti. Počas noci nám z batérie telefónu ubúdalo pravidelne približne 5 % batérie, čo je skutočne výborné.

No a na jedno nabitie sme s telefónom boli schopní dosiahnuť aj 6-7 hodín zapnutého displeja počas jedného dňa, čo je naozaj skvelý výsledok. Telefón sme nijako nešetrili, pozerali sme veľa YouTube videí, využívali ho na GPS navigáciu prostredníctvom Waze a nechýbala ani tradičná práca s e-mailami a sociálnymi sieťami. Nechali sme si automaticky aktualizovať všetky naše účty, stále sme mali zapnuté GPS, Bluetooth, Wi-Fi aj mobilné dáta, nič sme neregulovali a aj tak telefón vydržal skutočne extra dlho, za čo si zaslúži veľkú pochvalu.

Najhoršie na tom nie je ani rýchlosť nabíjania. Telefón je dodávaný s rýchlo-nabíjačkou s výstupom 15W, ktorá ho nabije z 0 % na 100 % za 1 hodinu a 40 minút. Celkový priebeh nabíjania bol nasledovný:

  • 15 minút – 18 %
  • 30 minút – 36 %
  • 45 minút – 54 %
  • 60 minút – 71 %
  • 100 % – 1 hodina 40 minút

Samsung Galaxy A9 2018: Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy A9 2018 je zaujímavý telefón, ktorý si zaslúži uznanie za to, že prináša experimenty a nové technológie, dokonca do strednej triedy. Nájsť na súčasných smartfónoch niečo vzrušujúce je dnes často veľmi náročné. Svoje o tom vie aj Samsung, ktorý svoju vlajkovú loď S9 oproti minulému roku zmenil iba minimálne. V rade Galaxy A však ukazuje, že má čo ponúknuť a zaujať naozaj netradičnými riešeniami.

Na druhej strane, tieto netradičné novinky by sa mali stretnúť aj s výhodami pri reálnom používaní. Hoci fotoaparát so štyrmi objektívmi je flexibilný, jeho nedostatky vás budú odrádzať od extra funkcií, ktoré ponúka. A pritom primárny 24MP snímač je veľmi dobrý, no sklamal nás najmä širokouhlý objektív.

Vráťme sa ale k pozitívam, pretože tých je viac ako dosť. Krásny displej patrí medzi to najlepšie, čo v strednej triede nájdeme. Telefón má tiež výkonný a úsporný čip a pamäte skutočne na rozdávanie. Okrem toho, pochváliť musíme aj fantastickú výdrž batérie, ale aj veľmi pekný a zaujímavý dizajn. Žiaľ, mnohých zákazníkov odradí určite aj cena, ktorá je na úrovni 579 EUR. Za tú si môžete kúpiť v mnohých obchodoch aj súčasnú generáciu vlajkových lodí S9 a množstvo ďalších TOP modelov.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
Disqus Comments Loading...