MojAndroid

Na začiatku tohto roku sa zdalo, že viac ako dva fotoaparáty na zadnej strane telefónu nepotrebujeme. Prešlo iba pár mesiacov a trojitá zadná kamera sa stala už takmer bežnou záležitosťou. Okrem niektorých vlajkových lodí prišli na trhu s takouto zostavou aj dostupnejšie modely. Prvým takýmto zariadením v portfóliu Samsungu bol model Samsung Galaxy A7 (2018), ktorý má hneď tri foťáky a okrem iného aj veľmi zaujímavú cenu. Krátko na to však Samsung predstavil ešte vyšší model zo série A dokonca so štyrmi fotoaparátmi. Samsung Galaxy A9 (2018) je tak prvé zariadenie, ktoré ponúka takúto zaujímavú zostavu. Číselné označenie však naznačuje, že ide o vyšší model, čomu zodpovedá ako výbava, tak aj cena.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: UNBOXING VIDEO

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Konštrukcia a dizajn: Najlepší Samsung s plochým displejom

Toto je zrejme pojem, ktorý sme si pri predstavení vtedy nadčasového modelu Samsung Galaxy Edge zrejme nepredstavili ako budúcnosť smartfónovej línie najväčšieho výrobcu na svete. V roku 2018 je to však tak – ak chcete nový Samsung, no zahnuté hrany displeja sa vám priečia, Samsung Galaxay A9 2018 je to najlepšie, čo aktuálne dostanete. Poslednou vlajkovou loďou s klasickým displejom bol Samsung Galaxy S7, odvtedy majú nové smartfóny prémiového radu S vždy iba zahnuté hrany displeja.

Dostupnejší rad A však naďalej ponúka klasickú obrazovku. To ale neznamená, že telefón nie je moderný. Natiahnutý 6,3″ displej s pomerom strán 18,5:9 má minimálny rámik a aj keď nemá zahnuté hrany, po bokoch sa takmer dotýka kovového rámu.

Ten prechádza do zadnej strany, ktorá je sklenená. Tu však už zahnutie nájdeme, a to hneď po všetkých stranách. Vďaka tomu telefón lepšie padne do ruky, no zároveň sa dosť šmýka – podobne, ako väčšina súčasných telefónov zo skla a kovu.

Zároveň platí, že Samsung Galaxy A9 2018 je poriadne veľký telefón. S rozmermi 162,5 x 77 x 7,8 mm a hmotnosťou 183 gramov ide o jednu z väčších “lopát”, ktoré nám tento rok prišli pod ruku. Stále je však veľkosť dostatočná na to, aby bolo telefón možné vo väčšine prípadov ovládať jednou, aj keď zrejme iba väčšou mužskou rukou.

Rozloženie ovládacích prvkov nie je pritom nijako zvláštne. Napravo nájdeme tlačidlo napájania aj dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. V hornej stene je zásuvka pre SIM karty, naľavo stále nájdeme aj tlačidlo pre hlasového asistenta Bixby. Dolná strana ukrýva štandardnú zostavu USB-C konektora, reproduktoru a našťastie aj 3,5mm jacku pre slúchadlá.

Samozrejme, absolútne najzaujímavejšou je zadná strana. Prispieva k tomu aj atraktívna gradientná farba Lemonade Blue, ktorá má hneď niekoľko odtieňov na základe uhlu a intenzity dopadajúceho svetla. Iste, nie najoriginálnejšie riešenie, ale stále veľmi efektívne.

Samozrejme, zadná strana je výnimočná aj spomínaným štvoritým fotoaparátom. Štyri šošovky sú uložené vo vertikálnom pliešku pod sebou. Pod nimi sa nachádza ešte aj LED blesk a v strede zadnej steny nájdeme aj skener odtlačkov prstov.

Celkovo tak telefón môžeme zhodnotiť z dvoch strán. Doslova. Predná strana je pomerne nudná, nevýrazná, niekoho môžu odradiť skutočne veľké rozmery telefónu. Zo zadu je to celkom iná pesnička – atraktívne farebné prevedenie, viac objektívov ako v brašni profesionálneho fotografa a veľmi elegantné spracovanie pôsobia luxusnejšie ako v prípade mnohých oveľa drahších zariadení.

Skener odtlačkov: Malý, ale presný

Čítačka odtlačkov prstov na Samsung Galaxy A9 2018 je umiestnená na zadnej strane v hornej časti. Umiestnenie je veľmi dobré, nahmatať čítačku nie je veľký problém. Ten môže nastať pri veľkosti samotného skeneru. Ten patrí medzi absolútne najmenšie, s akými sme v poslednej dobe prišli do kontaktu.

V praxi to však znamená iba to, že niekedy budete pár milimetrov šúchať prstom po zadnom kryte, kým nahmatáte skener. Po pár dňoch používania však na to úplne zabudnete a tento “pohyb” sa stane kompletne automatickým. Pri používaní môžete aktivovať šikovnú funkciu, keď prejdením prsta po čítačke vo vertikálnom smere dokážete ovládať lištu s upozorneniami.

Samotný skener je pritom presný a rýchly a nemáme voči nemu absolútne žiadne výhrady. Práve naopak, pochváliť musíme fantastický systém registrácie odtlačkov – stačí jedno prejdenie prstom po čítačke a prst je zaregistrovaný.

Táto funkcia prešla do série A z vlajkových lodí Samsungu a rozhodne toto riešenie chválime. Pre bežného používateľa zrejme nie je až také dôležité, či bude registrácia odtlačku trvať 2 alebo 30 sekúnd. My v redakcii však podobné riešenie určite oceňujeme. Telefóny striedame prakticky neustále a každá pomoc pri nastavovaní nového zariadenia je u nás určite vítaná.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
29.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+