MojAndroid

Inteligentné domácnosti už nemusia byť len hudbou vzdialenej budúcnosti a zažiť ich vďaka rôznym doplnkom a elektronike môžete už dnes. Či už prostredníctvom inteligentných SMART televízorov, termostatom, alebo “obyčajných” žiaroviek. Práve tie sa rozhodla predávať aj spoločnosť Prestigio, ktorá na slovenskom trhu uviedla do predaja niekoľko modelov inteligentných žiaroviek Smart LED Light.  Tieto sú súčasťou nového produktového portfólia smart zariadení Prestigia, ktoré prichádzajú s označením Prestigio Smart Home.

Prestigio Smart LED light-recenzia1-1

Na výber z niekoľkých modelov

Prestigio ponúka svoje inteligentné žiarovky v niekoľkých modeloch. Na výber máte žiarovku Smart Warm White so svetlom s teplotou 3000K, Smart Cold White generujúca svetlo 5000K a nakoniec Color LED Light, ktorá dokáže miestnosť osvietiť  pestrou paletou farieb. Inak ale všetky tri žiarovky ponúkajú rovnaké funkcie a možnosti konektivity. So svojím smartfónom alebo tabletom sa k ním teda pripojíte prostredníctvom Bluetooth, ktorý sa tu nachádza vo verzii 4.0. Dosah je približne 15 metrov, čo by malo zabezpečiť dostatočný dosah pre väčšinu domácností a miestností. Problém nebude robiť ani ovládanie z jednej miestnosti do druhej, či medzi poschodiami domu alebo paneláku. Samozrejme závisí aj od materiálu, z ktorého sú steny vyrobené, no vo väčšine prípadov by mal byť dosah viac než postačujúci.

Prestigio Smart LED light-recenzia-7

Nevýhodou je, že k žiarovke sa pripojíte iba prostredníctvom Bluetooth a WiFi chýba úplne. Na internet sa teda s nimi nepripojíte, a tým pádom ich nemôžete ani ovládať na diaľku napríklad z práce alebo počas dovolenky. Trochu mi chýbala aj možnosť použiť žiarovku na notifikácie, napríklad pri prichádzajúcom e-maily, SMS alebo hovore. Pre každú z týchto udalosti by sa dali nastaviť napríklad rôzne farby alebo správanie svetla. Je však možné, že Prestigio tieto funkcie doplní neskôr pri aktualizovaní aplikácie.

Prestigio Smart LED light-recenzia-3      Prestigio Smart LED light-recenzia-4

Naľavo žiarovka Warm White, napravo Cold White

Prestigio Smart LED light-recenzia-2

Aplikácia Smart Home

Smart žiarovky od Prestigia sa ovládajú pomocou aplikácie Prestigio Smart Home, ktorá po spárovaní umožňuje ovládať jas prípadne aj farbu svetla (len pri modeli Color LED light). Aplikácia ponúka ale ešte niekoľko ďalších možností. Tak napríklad, prístup k ovládaniu žiarovky môžete zabezpečiť pomocou PIN kódu a ak máte radi hudbu, môžete ju nechať blikať v jej rytme. V tomto prípade sa žiarovka bude rozsvieťovať a zhasínať podľa zvuku zaznamenaného mikrofónom. Nečakajte však presne zmeny svetla podľa bubnov alebo zmeny rytmu, preblikávanie a zmena farby či jasu sa mi zdali byť skôr náhodné.

Screenshot_2014-11-19-16-57-30 Screenshot_2014-11-19-16-57-44 Screenshot_2014-11-19-16-58-24

Okrem tejto funkcie je podporované tiež plánovanie úkonov. Svetlo v miestnosti je možné zapnúť alebo vypnúť v stanovenom dátume a čase. Jednotlivé úkony môžete nechať periodicky opakovať. Tak napríklad, môžete nastaviť, že žiarovka sa zapne vždy večer po zotmení a vypne sa o polnoci. Počas dovolenky tak môžete v dome alebo na byte simulovať svoju prítomnosť a odradiť tak potenciálnych zlodejov. Jedinou nevýhodou je, že vzhľadom na obmedzenú konektivitu tak môžete spraviť len v prítomnosti zariadenia s Bluetooth, ktoré bude žiarovky ovládať.

Oplatí sa alebo nie?

To sú v podstate všetky funkcie, ktoré inteligentné žiarovky Prestigia ponúkajú. Aj keď ich nie je veľa, chýba konektivita WiFi a prístup z internetu, ide o zaujímavé príslušenstvo pre vašu domácnosť. Najmä vzhľadom na cenu, za ktorú sa predávajú. Zatiaľ čo cenovka sa pri klasickom modeli s jednou farbou začína na 17,5 eurách, Prestigio žiarovka s nastaviteľnými farbami sa dá zakúpiť už od 30 eur. To, či sa vám oplatí do nich investovať rozhodnite už vy sami, pri najhoršom budú žiarovky fungovať aspoň ako štýlové osvetlenie vášho interiéru.

21.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+