MojAndroid

Hoci sa podobá na iPhone, Lenovo S90 ponúka všetko, čo by ste žiadali od Androidu. Ide o dobre spracované zariadenie s už tradične prepracovaným systémom a výhodami, ktoré sú spojené so zaujímavou cenou. Lenovo S90 som mal možnosť používať viac ako týždeň a otestoval som na ňom takmer všetko. Nie so všetkým som ale bol spokojný natoľko, aby som to mohol pochváliť.

Lenovo-S90-foto-11

KONŠTRUKCIA | Vyzerá ako iPhone, no ide o typický Android

Lenovo S90 vytŕča z portfólia spoločnosti najmä kvôli svojmu dizajnu. Ten pripomína iPhone, a to nielen zaoblenými hranami, ale aj hliníkovým krytom, plastovým pásikom v spodnej časti zadného krytu či reproduktormi, ktoré sú umiestnené v spodnej časti. Aj napriek tomu, že takúto podobu mnohí odsudzujú, mne sa páči. Však čo je na tom, že niekto vyrobil podobné zariadenie ako iPhone, ktorého dizajn pozná celý svet? Hlavné, že má v sebe Android…

Lenovo-S90-foto-4

Predná strana obsahuje 5-palcový HD displej, ktorý lemujú pomerne veľké brady. Tie v sebe ukrývajú senzory, reproduktor a prednú 8 Mpix kameru s bleskom hore, a trojicu softvérových tlačidiel v spodnej časti. Typ ochranného skla nepoznáme, no Lenovo S90 počas nášho testovania neutrpel žiadne škrabance alebo ryhy. Zadná strana obsahuje 13 Mpix fotoaparát, LED blesk a logo spoločnosti umiestnené v hornej časti.

Lenovo-S90-foto-6

Hrany sú priam posiate tlačidlami a otvormi. Napravo nájdete tlačidlo vypínania a ovládanie hlasitosti, dole microUSB port a hlasný reproduktor, vľavo slot na 2 SIM karty a hore otvor na slúchadlá a mikrofón, ktoré sú vsadené do plastového rámiku. Tlačidlá majú výbornú odozvu a dajú sa nahmatať aj po tme (samozrejme len tie hardvérové). Ako som už spomínal, konštrukcia je vyrobená z hliníka a v ruke sa drží veľmi dobre, a to aj vďaka rozmerom 146 x 71,7 x 6,9 mm a hmotnosti 129 gramov. Batéria je zabudovaná napevno, na čo sme si ale už zvykli. Celkovo k nej nemám naozaj žiadne výhrady a myslím si, že ide o jedno z najlepšie spracovaných zariadení, aké Lenovo uviedlo na náš trh.

DISPLEJ | Prvý SuperAMOLED od Lenova

Spoločnosť Lenovo umiestnila po prvýkrát do zariadenia Lenovo S90 displej typu SuperAMOLED. Ten má 5-palcovú uhlopriečku a HD rozlíšenie. Hoci sa pri bližšom pohľade dajú pozorovať pixely aj voľným okom, nehodnotím to ako zápor tohto zariadenia. Displej je na bežné používanie absolútne vhodný a pokiaľ doslova nebudete hľadať jednotlivé pixely, tak si ich ani nevšimnete. Hustota pixelov predstavuje 294 PPI a je známe, že ľudské oko nedokáže z bežnej vzdialenosti rozoznať pixely už pri 300 PPI. Samozrejmosťou je podpora pre multitouch a 16 miliónov zobrazovaných farieb.

Lenovo-S90-foto-3

Čo sa čitateľnosti na priamom slnku týka, tá je dobrá, a to najmä vďaka použitej technológii. Praktickým doplnkom je aj automatický regulátor jasu, ktorý vám pomôže s reguláciou podsvietenia na základe svetelnosti prostredia, v ktorom sa aktuálne nachádzate. Rovnako dobre je na tom displej S90-tky aj z pohľadu pozorovacích uhlov. Z ďalších funkcií displeja je dostupné bezdrôtové zdieľanie obrazu cez Wi-Fi či regulátor jasu umiestnený v notifikačnej lište.

VÝKON A PAMÄŤ

O výkon smartfónu Lenovo S90 sa stará 4-jadrový procesor Snapdragon 410, ktorý prináša 64-bitovú architektúru a jadrá taktované na 1,2 GHz. V rýchlych odpovediach na vaše podnety mu pomáha aj 2 GB operačná pamäť. Spoločne tieto prvky zvládajú poháňať zariadenie v absolútnej pohode, bez zaváhania či väčšieho spomalenia. Samozrejmosťou je aj plynulý chod náročnejších hier a aplikácií, ktoré som počas testovania vyskúšal. Za všetky spomeniem napríklad Asphalt 8 či Real Futball 2015. Na porovnanie výkonu s inými zariadeniami som samozrejme na Lenovo S90 vykonal niekoľko benchmarkov. Ich výsledky môžete nájsť nižšie.

Pri hraní náročnejších hier som si všimol mierne zahrievanie zadného krytu, no s tým treba pri použití kovu počítať. Nešlo však o žiadne horibilné teploty, ktoré by spôsobili, že zariadenie neudržím v ruke. Celkové reakcie a rýchlosť systému boli dobré, keď som sa stretol s občasnými zaváhaniami. Tie sú ale prítomné v každom zariadení.

Vnútorná pamäť tohto zariadenia dosahuje kapacitu 32 GB a neexistuje možnosť, ako by ste ju hardvérovo rozšírili. Pre náročných používateľov tak ostáva ako riešenie iba cloud. Zariadenie počas nášho testovania nepodporovalo ani USB kľúče cez redukciu microUSB – USB. Osobne ale považujem 32 GB veľké úložisko za dostatočné, po nainštalovaní zhruba 30 aplikácií a nasnímaní asi 100 fotografií mi v pamäti ostalo ešte stále viac ako 20 GB miesta.

OPERAČNÝ SYSTÉM

Operačným systémom tohto zariadenia je Android 4.4 KitKat s nadstavbou od Lenova, ktorá prináša významné zmeny nielen po stránke dizajnu, ale aj funkcií. Celá nadstavba je veľmi prepracovaná a Lenovo pri jej tvorbe myslelo aj na tie najmenšie detaily. Aj napriek premysleným funkciám a vlastnostiam ale cítite, že ide o zariadenie z Číny. Niežeby mu niečo chýbalo, len je jednoducho hravé, plné farieb, prečačkaných gest a nezameniteľných ikon. Niekomu to vyhovuje a niekomu nie. Ja som úprimne z prepracovania tejto nadstavby nadšený, aj keď by som si vedel predstaviť niekoľko dizajnových zmien. Nič však nie je dokonalé, a to platí aj o zariadení Lenovo S90.

lenovo-s90-recenzia-9 lenovo-s90-recenzia-40 lenovo-s90-recenzia-37

Jedným z typických prvkov nadstavby od Lenova je absencia menu s aplikáciami (appdraweru). Všetky ikony nainštalovaných hier a aplikácií sa ukladajú priamo na jednotlivé domáce obrazovky, kde si ich môžete upratať iba do priečinkov. Nejde o nevýhodu, len netypické riešenie, na ktoré si musíte zvyknúť. Ikony aplikácií môžete kombinovať s widgetmi, ktoré môžete rovnako umiestniť priamo na domáce obrazovky. Menu pre úpravu plôch vyvoláte dlhším podržaním prstu na voľnej ploche obrazovky.

lenovo-s90-recenzia-38 lenovo-s90-recenzia-43 lenovo-s90-recenzia-44

Zaujímavou je notifikačná lišta, ktorá obsahuje rýchle ovládacie prvky pre prepínanie základných funkcií a nechýba ani regulátor jasu displeja či skratka pre vstup do nastavení. Tie sú pomerne prehľadné, všetko má svoje miesto. Samozrejmosťou je aj prítomnosť ukazovateľa času v hornej časti notifikačnej lišty, ktorá vás po kliknutí presunie na budíky.

lenovo-s90-recenzia-41 lenovo-s90-recenzia-42

Zamknutá obrazovka neprináša voči iným zariadeniam značky Lenovo žiadne zmeny. Na výber máte hneď niekoľko možností, ako si ju zabezpečiť a priamo na obrazovke vidíte aj informácie o čase a dátume či upozornenia z notifikačnej lišty, ktoré sa zobrazujú formou malých ikoniek. Samozrejmosťou je možnosť zmeniť si tapetu.

Lenovo-S90-foto-10

Veľmi zaujímavými sú aj rozšírené funkcie zariadenia. Tie vám umožňujú vypnúť reakcie displeja po vložení zariadenia do vrecka, uzamknúť obrazovku potrasením, zlepšiť citlivosť na dotyk či stíšiť hlasitosť zvonenia po zdvihnutí zariadenia zo stola. Lenovo S90 ma zaujal aj množstvom predinštalovaných aplikácií, z ktorých spomeniem Kalendár, Súbory, Email, Galéria, UC Browser, WPS Office, či aplikáciu Čistenie, ktorá vám umožní odstrániť zo zariadenia dočasné súbory a zrýchliť jeho chod.

Celkovo mám zo systému v smartfóne Lenovo S90 dobrý pocit a hodnotím ho naozaj pozitívne. Hoci by som si v ňom vedel predstaviť “väčší poriadok”, nič zásadné mi na ňom nevadilo a spokojný som bol aj s rýchlosťou jeho odozvy a s celkovým správaním počas testovania.

MULTIMÉDIÁ

Na smartfóne Lenovo S90 som otestoval aj prehrávanie multimédií. Zatiaľ čo videá som prehrával v doinštalovanej aplikácii MX Player, hudbu som si pustil v natívnej aplikácii Hudba. Tá ponúka všetky funkcie potrebné pre bežného poslucháča, no audiofil siahne radšej po prepracovanejšej alternatíve. Zvukový výstup hodnotím pozitívne nielen čo sa výstupu slúchadiel týka, ale aj v otázke hlasného reproduktora, ktorý je dostatočne hlasný. O nadpriemernej kvalite zvuku hovoriť nemožno, na bežné počúvanie však reproduktor postačuje. Pozitívne hodnotím jeho umiestnenie v spodnej hrane, ktoré vám hudbu umožňuje prehrávať aj pri položení na zadný kryt.

Lenovo-S90-foto-1

FOTOAPARÁT | Aj pre náročnejších

Lenovo S90 ponúka kvalitné duo fotoaparátov, ktoré sú vhodné aj pre náročnejších používateľov. Zatiaľ čo vpredu nájdete až 8 Mpix selfie kameru, zadný fotoaparát má rozlíšenie príjemných 13 Mpix. V jeho výbave nechýba ani LED blesk, ktorým si môžete prisvietiť v tme. Senzor fotoaparátu má veľkosť 1/3.2” a jeho jednotlivé pixely ponúkajú veľkosť 1,4 µm. Zo softvérovej výbavy nechýbajú HDR, rozpoznanie tváre či možnosť úpravy fotografií, pričom samotná aplikácia fotoaparátu ponúka jednoduché a prehľadné prostredie.

Lenovo-S90-foto-16

Ak si potrpíte na kvalitné video, tak by vás Lenovo S90 nemalo rovnako sklamať. Jeho zábery natočené vo Full HD rozlíšení vyzerajú lepšie ako u väčšiny jeho konkurentov, a to aj napriek tomu, že neponúka optickú stabilizáciu. Po softvérovej stránke tu nájdete obdobné nastavenia ako pri fotoaparáte. Kvalitu fotoaparátu tohto zariadenia môžete posúdiť aj sami na priložených snímkach a videu.

PRIPOJENIA

Lenovo S90 ponúka, ako všetky moderné zariadenia, takmer každý druh pripojenia. Dostupná je Wi-Fi 802.11 b/g/n s funkciami DLNA a Hot-spot a samozrejmosťou je aj prítomnosť Bluetooth pripojenia vo verzii 4.0 a NFC. Potešila ma aj podpora pre rýchle LTE siete, ktoré môžete používať na jednej z dvoch SIM kariet. Obe do zariadenia môžete vložiť v microSIM formáte. S kvalitou signálu a hovorov som nemal počas testovania problém, pozitívne hodnotím inteligentný dialer aj klávesnicu, ktorá má praktické rozloženie s funkčnými klávesami.

Lenovo-S90-foto-9

Na káblové pripojenie k PC či príslušenstvu slúži Lenovu S90 microUSB port umiestnený v spodnej hrane. Vďaka kovovému obvodu zariadenia sa pri vkladaní nabíjačky zariadenie tak rýchlo neoškrie, no menší nedostatok som zaznamenal pri používaní iného, než priloženého kábla. Ten zo zariadenia aj pri menšom pohybe vypadával, čo nebolo praktické najmä vtedy, keď som so zariadením potreboval pracovať na nabíjačke.

BATÉRIA

2300 mAh Li-Ion akumulátor nájdete napevno vložený pod zadným krytom. S jeho prípadnou opravou či výmenou tak musíte zájsť do servisu. Výdrž batérie bola presne taká, ako som očakával. Zariadenie som na jedno nabitie dokázal používať jeden deň, pričom večer som mal len niekoľko percent zostatkovej energie. Náročnejší používatelia tak musia počítať s každodenným nabíjaním, čo však dnes nie je neobvyklé. Počas dňa som na smartfóne Lenovo S90 vykonal niekoľko hovorov, napísal asi 5 SMS a 10 e-mailov, pričom som naraz kontroloval až 3 mailové účty. Samozrejmosťou bola aj práca s aplikáciami a hrami, pričom celkovo displej na jedno nabitie vydržal svietiť 2 hodiny. Výdrž batérie tak hodnotím neutrálne, neurazila, no ani neprekvapila.

Lenovo-S90-foto-5

HODNOTENIE | Lenovo S90

Smartfón Lenovo S90 spôsobil svojim príchodom pomerne veľký ošiaľ na trhu. Kópií iPhone-u je vo svete hneď niekoľko, no Lenovo S90 je z nich najlepším Android smartfónom. Hoci sa na konkurenčný Apple smartfón podobá, má typické črty Androidu a systém, za ktorý sa nemusí hanbiť. Všetko má však svoju daň a kvalita konštrukcie sa odrazila na jeho cene, ktorá je vyššia, než by ste možno očakávali – 329 EUR. Počas testovania som ale s týmto smartfónom nemal žiadne problémy, a tak ho potenciálnym záujemcom môžem iba odporúčať. Medzi najlepšie vlastnosti by som zaradil konštrukciu a dvojicu fotoaparátov s dobrou kvalitou, naopak, najväčším nedostatkom je podľa mňa cena. Tá sa však môže rýchlo zmeniť…

Lenovo-S90-foto-8

Plusy

+ prepracovaný systém

+ konštrukcia

+ fotoaparáty

+ rozloženie ovládacích prvkov

Mínusy

– vyššia cena

– microUSB konektor

5.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+