MojAndroid

Lenovo P90 je novým prírastkom do rodiny smartfónov spoločnosti Lenovo. Ide o model zo série P, ktorá sa vyznačuje veľkými batériami a dobrým pomerom ceny a výkonu. Výnimkou nie je ani Lenovo P90, ktorý však na rozdiel od P70-tky ponúka väčší 5,5-palcový displej, no rovnakú 4000 mAh batériu. Tento smartfón je však výnimočný aj tým, že ako prvý Lenovo disponuje procesorom Intel a jeho ovládacie prvky sú všetky umiestnené na ľavej strane. Vhodný je tak aj pre ľavákov.

Konštrukcia

Lenovo P90 svojim konštrukčným spracovaním nadchne najmä priaznivcov konzervatívneho dizajnu. Unibody konštrukcia zariadenia je vyrobená z plastu, pričom prednú stranu s displejom chráni odolné sklo s oleofóbnou vrstvou. Zadný kryt je pokrytý soft-touch povrchom a je príjemný na dotyk, jeho menšou nevýhodou je, že zachytáva odtlačky prstov, aj keď nie v takej miere, aby to mohlo niekomu prekážať. Lenovo P90 sa mi páčil najmä vďaka tenkému profilu s hrúbkou len 8,5 mm a vzhľadom na veľkosť zariadenia je vítaným parametrom aj hmotnosť, ktorá sa zastavila na 156 gramoch.

Lenovo P90-recenzia-3

Zaujímavosťou konštrukčného spracovania je netradičné rozloženie ovládacích prvkov. Všetky, vrátane ovládania hlasitosti a tlačidla zapnutia, sú totižto umiestnené na ľavej strane. Pre praváka môže byť trochu ťažšie si na nové rozloženie zvyknúť, no bez pochýb potešia každého ľaváka. Mne ako pravákovi toto rozloženie neprekážalo, aj keď prvé hodiny som si naň musel skutočne zvykať. Ostatné konektory a sloty sa nachádzajú na zvyšných stranách. Napravo to je slot pre microSIM, navrchu 3,5 mm audio jack a zospodu nabíjací microUSB.

Lenovo P90-recenzia-2

Na zadnej strane vystupuje z tela šošovka fotoaparátu, pod ktorou je umiestnený duálny dvojtónový LED blesk. Nižšie je situovaný logotyp spoločnosti Lenovo a Intel, či mriežka hlasného reproduktoru. Predná strana je okrem veľkého 5,5-palcového displeja vybavená kamerou, notifikačnou LED diódou a trojicou podsvietených kapacitných tlačidiel.

Lenovo P90 sa mi svojim konštrukčným spracovaním skutočne zapáčil. Hoci kvôli veľkosti už nemusí vyhovovať každému, tým, čo zháňajú smartfón s veľkým displejom, sa určite zapáči. P90 totižto ponúka robustnú konštrukciu s tenkým profilom a prijateľnou hmotnosťou, pričom ani pri používaní nevydáva žiadne nežiadúce zvuky.

Dostatok výkonu

Lenovo smartfón v podaní P90 síce neponúka tak vysoký výkon ako vlajkové lode, no má ho dostatok na to, aby zabezpečil plynulý chod operačného sytému, či hranie aj graficky náročnejších hier. V AnTuTu som nameral skóre na úrovni 40-tisíc, čo P90 radí až niekde za Samsung Galaxy S5, či Meizu MX4. Grafický výkon má na starosti čip PowerVR G6430, ktorý pri teste Ice Storm Extreme s aplikáciou 3D Mark dosiahol bodové ohodnotenie na úrovni 17500 bodov. To postačuje aj na hranie graficky pokročilých hier, ako napríklad Modern Combat 5, Real Racing 3, či Dead Trigger 2 a iných.

Pri bežnom používaní som výrazne prehrievanie zariadenia nezaznamenal, čo však neplatí napríklad pri hraní na grafiku náročných hier. Tu sa už Lenovo P90 dokázal ohriať viac, no teplota sa pohybovala stále v rozumných medziach.

Lenovo P90-2 Lenovo P90-3 Lenovo P90-4

Lenovo P90 poteší prítomnosťou veľkej vnútornej pamäte, ktorej kapacita sa dostala na 32 GB. Samozrejme, časť z nej zaberajú systémové súbory, čo v konečnom výsledku pre používateľa predstavuje to, že reálne využije približne 21 GB. Aj tak to je stále viac ako u väčšiny zariadení. Nevýhodou však je, že interné úložisko sa nedá ďalej rozširovať pomocou pamäťových kariet. Na druhej strane, využiť môžete možnosť pripojenia externých diskov a príslušenstva.

Displej a multimédiá

Displej s veľkosťou 5,5 palca má rozlíšenie Full HD, čo je však stále dosť na pohodlné používanie. Jednotlivé pixely neuvidíte ani pri bližšom pohľade a dostatočne jemné je aj zobrazenie textu, či iných prvkov. Výhradu nemám ani k farebnej vernosti displeja, či jeho pozorovacím uhlom. Tie sú výborné bez ohľadu na to, z ktorého uhla sa na displej pozriete. O niečo horšie je však na tom displej s čitateľnosťou vo vonkajších prostrediach a na priamom slnku. Ak vám nebude vyhovovať farebné podanie bielej, môžete zobrazenie dodatočne upraviť v nastaveniach v tzv. Efekte na obrazovke. Tu je k dispozícii niekoľko režimov, vrátane manuálneho, v ktorom si zvolíte odtieň a sýtosť. Na výber tu nájdete aj režim inteligentného jasu, pri ktorom sa displej nastaví podľa okolitých svetelných podmienok. Týmto spôsobom môže P90 vylepšiť napríklad čitateľnosť na priamom slnku.

Lenovo P90-recenzia-1

P90-tka samozrejme zvláda aj prehrávanie HD a Full HD videí. Hudbu si vypočujete prostredníctvom hlavného reproduktoru alebo slúchadiel pripojených k 3,5 mm audio jacku. Reproduktor ukrytý za mriežkou v zadnom kryte hrá dostatočne hlasno, no pri maximálnej hlasitosti už zvykne skresľovať. Nejde teda o žiadne BoomSound reproduktory známe z HTC, ale skôr o bežné reproduktory, ktoré vyslovene nezahanbia, ale ani neohúria. Pri počúvaní cez 3,5 mm audio jack je zvuk samozrejme kvalitnejší, no na môj vkus trochu prebasovaný. Upraviť ho teda pravdepodobne budete musieť pomocou ekvalizéru.

Lenovo P90-recenzia-5

Operačný systém

Ako operačný systém Lenovo aj tu použil Android 4.4 KitKat s vlastnou nadstavbou. Tá už typicky prináša používateľské prostredie bez menu s aplikáciami, kvôli čomu sa budú všetky ikony nainštalovaných titulov umiestňovať priamo na plochu obrazovky. Na tej môžete samozrejme vytvárať priečinky aj umiestňovať widgety.

Notifikačná lišta prichádza tiež s úpravami od Lenova. Nájdete v nej rýchle ovládacie prvky pre prepínanie základných ovládacích funkcií a nechýba ani regulátor jasu displeja, či skratka pre vstup do nastavení. Tie sú rozdelené do niekoľkých kategórií. Uzamknutá obrazovka ponúka na výber hneď niekoľko možností, ako ju zabezpečiť, pričom zobrazuje aktuálny čas a upozornenia z notifikačnej lišty. Už samozrejmosťou je aj rýchle spustenie dialeru, SMS správ, či fotoaparátu.

Lenovo P90-5 Lenovo P90-6 Lenovo P90-7

Veľmi zaujímavými sú aj rozšírené funkcie zariadenia. Tie vám umožňujú vypnúť reakcie displeja po vložení zariadenia do vrecka, uzamknúť obrazovku potrasením, zlepšiť citlivosť na dotyk či stíšiť hlasitosť zvonenia po zdvihnutí zariadenia zo stola. Tento smartfón ma zaujal aj množstvom predinštalovaných aplikácií, z ktorých spomeniem Kalendár, Súbory, Email, Galéria, UC Browser, WPS Office, či aplikáciu Čistenie, ktorá vám umožní odstrániť zo zariadenia dočasné súbory a zrýchliť jeho chod.

Lenovo P90-114 Lenovo P90-113 Lenovo P90-112

Celkovo operačný systém fungoval dobre, no nie dokonale. Pri mojom testovaní nastalo viacero situácií, kedy reagoval spomalene alebo sa zasekol pri inštalácii aplikácií. Problém som zaznamenal aj s aplikáciou Facebook, ktorú som nedokázal korektne spustiť a nastaviť ani po niekoľkých pokusoch. Až na problém s Facebookom však k fungovaniu OS nemám väčšie výhrady. Samozrejme, nie každému musí nadstavba sadnúť a uprednostní nejaký iný alternatívny launcher.

Slúšný fotoaparát s OIS

Výhodou Lenova P90 je jeho fotoaparát, ktorý aj vzhľadom na nižšiu cenovku ponúka optickú stabilizáciu. Vďaka nej sú fotografie ostrejšie aj pri pohybe alebo pri snímaní v noci. Celkovo je kvalita fotoaparátu na dobrej úrovni a vzhľadom na cenovú kategóriu, v ktorej sa P90 predáva, ponúka detailné snímky s hodnovernými farbami. Samozrejme, fotoaparát má svoje chyby, ktoré postrehnete najmä pri fotení v horších svetelných podmienkach, kedy je zaostrovanie pomalšie a vytvorené snímky častokrát rozmazane a nie úplne zaostrené. Video môže mať maximálne rozlíšenie 1080p. Jeho kvalita je len priemerná.

Jpeg

Funkcie fotoaparátu sú sústredené v používateľskom prostredí, ktoré je prehľadné a všetky dôležité funkcie dáva na úvodnú obrazovku. Zapnúť môžete HDR, blesk, prepnúť na prednú fotografiu, alebo zvoliť typ spúšte – dotykom, časomierou, hlasom alebo úsmevom. V ďalších nastaveniach zvolíte napríklad veľkosť fotografií, ISO alebo scénický režim.

Lenovo P90-10 Lenovo P90-9 Lenovo P90-8

Konektivita

Z konektivity vám na Lenove P90 nebude chýbať skutočne nič. Samozrejme, okrem duálneho slotu pre SIM, ktorý tentokrát výrobca nahradil jediným slotom. Inak tu ale nájdete rýchle WiFi 802.11 b/g/n/ac, ako aj Bluetooth 4.1, LTE, či GPS s podporou GLONASS. P90 som používal aj ako navigáciu v aute , kde fungoval presne a dostatočne rýchlo. Výhradu mám ku kvalite telefónneho reproduktoru, ktorý mohol byť hlasnejší. V hlučnejších prostrediach som druhej strane nie vždy dobre rozumel.

Lenovo pridal aj nejaké tie funkcie navyše. Okrem WiFi hotspotu pre zdieľanie mobilného internetového pripojenia je to napríklad aj funkcia s názvom Záznam WLAN, ktorá po zapnutí zaznamenáva, kde ste sa pripojili k WiFi, na základe čoho dokáže aktivovať WiFi len v miestach, kde ho naozaj používate. Pri používaní WiFi si tiež dajte pozor na to, že defaultne je nastavené tak, že sa po prechode do spánku automaticky vypne.

Lenovo P90-recenzia-4

Batéria vydrží dlho

Vzhľadom na veľkosť batérie 4000 mAh som už tušil, že batéria by pri tomto zariadení mohla vydržať dlho. Presvedčil som sa o tom aj pri mojom testovaní a hoci nejde o nejakú revolúciu, výdrž na úrovni 48 hodín poteší. Dva dni sú pri takomto zariadení tak akurát, a to som sa ani nemusel nejako výrazne obmedzovať. Verím však tomu, že náročnejším používateľom pravdepodobne dva dni tento smartfón nevydrží a na jedno nabitie vydržia tak deň, maximálne deň a pol. Počas mojich 48 hodín som bol nonstop pripojený do internetu (cez WiFi aj 3G s pomerom približne 50 na 50), využíval čítačku feedly, hangouts, telefonoval, prijímal a odosielal e-maily z dvoch účtov a taktiež som si sem tam zahral nejakú tu hru, či pozrel nejakú webovú stránku. Približne 20 minút fungovala P90 aj ako navigácia v aute. Displej bol aktívny 3 hodiny a 17 minút.

Ak patríte medzi veľmi náročných používateľov, môžete využiť aj niektorý zo šetriacich režimov batérie. Tie vás zachránia vtedy, keď ste mimo domova a potrebujete zariadenie využívať ešte niekoľko hodín. Absolútne krízovým riešením je Režim maximálneho šetriča energie, ktorý v zariadení ponechá zapnuté iba hovory a správy, pričom ostatné funkcie vypne.

Záverečné hodnotenie

Lenovo P90 je nepochybne veľmi zaujímavým kúskom, ktorý by mohol prilákať záujemcov o smartfón s veľkým displejom a dobrou výdržou batérie. Toto zariadenie však nevyniká len v týchto dvoch oblastiach. Poteší aj fotoaparát s rozlíšením 13 Mpix a optickou stabilizáciou, či dobré konštrukčné spracovanie. Už tradične to však bude mať Lenovo P90 ťažké. V podobnej cenovej relácii do 400 eur sa na slovenskom trhu dajú totižto zohnať aj LG G3, Samsung Galaxy Note 3, či Sony Xperia Z2. Budete si síce musieť priplatiť niekoľko desiatok eur, za tie však minimálne v prípade LG G3 získate lepší fotoaparát, či kvalitnejší displej. Veľkým a cenovo dostupnejším konkurentom by mohol byť napríklad aj Meizu M1 Note, ktorý sa s 5,5″ Full HD displejom, začína predávať aj na Slovensku.

Plusy Mínusy
 • Dostatok výkonu aj na hranie náročných hier
 • Konštrukčné spracovanie 
 • Výdrž batérie
 • Veľká vnútorná pamäť
 • 13 Mpix fotoaparát s optickou stabilizáciou
 • Nie úplne vyladený OS
 • Cena mohla byť nižšia
20.4.2015
 • Adam Beňko

  Preco neuvadzate taky dolezity parameter v teste baterie ako je on screen time ?

 • robo

  Xperia Z2 za 317,10, http://mobilne-telefony.heureka.sk/sony-xperia-z2/ a mam k tomu vodeodolnost, rovnaku vydrz a optimalizovany soft

  • Adam Beňko

   Este k tomu bateria v Xperia Z2 dosahuje 5 – 6 hodin zapnuteho displayu. 2x taku vydrž.

 • Robert

  Dobrý den. Je prosím Vás v balení ochranná folie a kryt? Děkuji za odpověď.

  • Polovnik

   fólia aj zadný kryt balenie obsahuje

 • lukass86

  ano je tam folia aj kryt a aj redukcia na sd kartu

 • Pebo

  Pekne pekne. Zopár nedokonalostí má, ale vcelku je na tom dobre. Páči sa mi aj v tejto oblasti dosť originálny kvalitný procesor. Rovnaký mám v Asus memo pad 7 (me572c). 3DMark mávam o čosi vyššie cca 17900 bodov, naposledy to bolo dokonca 18804 :-) Určité zahrievanie – nie príliš silné cítim len pri náročnejšom hraní.
  Uvidím, nový mobil plánujem až budúci rok a tento by mohol byť jedným z kandidátov

 • Fedor

  Kamarát ho pred nedávnom kúpil v O2 a nedokázal na ňom za žiadnych okolností spustiť facebook, ani messenger. A ten OS je podľa mňa nič moc, čakal som od toho trochu viac.

  • jojo

   ????? chyba medzi stoličkou a smartfonom…

  • Polovnik

   je to chyba telefónu detto ten istý problém

   • Nika

    Tiez mam ten isty problem s fb,taktiez s prehrievsnim mobilu pri instalacii fb. Co s tym? Je to chyba telefonu? Mam ho este len jeden den a som normalne sklamana

    • Polovnik

     Ja som ho po jednom dni vrátil, kupoval som ho cez eshop a odstúpil som od zmluvy. Dali mi ihneď druhý kus a ten to robí tiež. Ide asi o nešťastnú kombináciu MT+FB. Momentálne idem bez FB a ide dobre. Napísal som na podporu androidu aj na podporu lenova a opísal som im problém, zatial sa neozvali, dúfam, že dáke riešenie vymyslia. Možno by pomohlo tam nainštalovať staršiu verziu Facebooku, ale neviem nikde stiahnuť. Redakcia neporadí? Ak ste telefón testovali, museli ste na problém naraziť ????

     • ina funkca nezhoda

      detto rovnaky problem, nova aktualizacia facebooku nefunguje, ani messenger nefunguje, ani facebook pages manager. od lenova som dostal odpoved, ze o probleme vedia, ze sa chysta aktualizacia, ale nevedia kedy presne. Aspon viem ze Lenovo nikdy viac. zabehnute znacky tieto problemy nemaju…

      • Nika

       Dufam,ze ta aktualizacia bude co najskor. Som rovnako sklamana

       • jano

        mali by ste byt vsetci vdacny lenovu ze vas chrani pred facebookom :-) nevdacnici

     • Nika

      No mohol by nam niekto poradit,ako problem vyriesit. Cize aj vymeneny telefon Vam robil to iste? Takze zbytocne mi ho davat na reklamacku. Joooj a to som dufala,ze uz konecne budem mat normalny telefon :( Aspon ze messsenger funguje. Ak by sa Vam podarilo nejak tento problem vyriesit,budem rada,ak mi date vediet :-) vdaka

      • Polovnik

       Aj vymenený kus robí to isté, ak sa aj podarí FB spojazdniť, časom sa zasekne a vypíše že treba čakať a potom telefón pracuje, vrchná časť sa veľmi prehrieva a vybíja sa enormne batéria. Riešenie hľadám, ak na niečo prídem, jasne že to sem dám. Inak je to dobrý phone.

       • Nika

        Presne toto robí aj mne, ale odinstalovala som fb,a telefón ide bez problémov, žiadne prehrievanie ani vybíjanie batérie. Verím, že v najbližšej dobe, sa dočkáme tej aktualizácie :-)

 • Mišo

  Tento telefón mám už skoro týždeň a som spokojný…predtým som mal Samsung,ktorý má hneď po asi 3 dňoch sklamal neschopnosťou zvládnuť už bežné aplikácie. Facebook je samostatná kapitola, ale keďže messenger ide tak som vôbec neplakal nad rozhodnutím odinštalovať si ho :)
  Ešte mám také malé mínus- notifikačná dioda disponuje troma farbami a to modrou červenou a bielou, no nevýhodou je že upozroňuje len na zmeškané hovory a sms správy nenašiel som nikde ako nastaviť upozornenie na správy z messengera, whatsapp či viber aplikácie, to by ste mohli pozrieť niekto, lebo ja som to naozaj nenašiel a to som hladal aj v pivnici skoro :)
  Ďakujem Fero za receniu (thum up) :D

 • lukass86

  ano potrvdzujem ani mne nejde fc ale masenger ide z akeho dovodu ozaj neviem ostatne vsetko ok

 • BUBU

  nerozumiem ako testujete. ASUS Zenfone2 s tym istym procesorom dostal hodnotenie vykonu 83% a toto Lenovo len 75%, fotoaparat Zenfone2 dostal 89% a Lenovo iba 75% aj ked z vasich fotografii je zrejme ze Lenovo foti zhruba o triedu lepsie. Nieco asi robite zle… Nebodaj je to zase o peniazoch?

  • Hodnotenia sú subjektívne a každý redaktor hodnotí zariadenie podľa svojho uváženia.

 • Michal

  hcem s aopýtať či je možne aby mi tenot smartphone Lenovo P90 po prvom vybiti nabíjalo 13,5 hod a aj tak je nabity este len na 98%??

  • Guest

   áno je to možne, mne sa tiež tak nabíjal, ale potom keď som ho nabíjala znova to už nebolo tak dlho. Zrejme to platilo len pri prvom nabití. Fakt ako vidím, tento telefón každého prekvapuje :D :D Ja už sa na tom momentálne sama smeje a čakám čo ešte dokáže :D :D

  • Nika

   fúha tak to je už riadne dlho, mne sa prvý krát nabíjal cca 9 hodín ale potom keď som ho nabíjala znova už to nabíjanie bolo normálne,ako pri iných telefónoch. Zrejme to platilo len pri prvom nabití. Fakt ako vidím, tento telefón každého prekvapuje :D :D Ja už sa na tom momentálne sama smeje a čakám čo ešte dokáže :D :D

 • Polovnik

  Tak….. prvotná eufória z vlastníctva tohoto „tiežtelefónu“ vyprchala. Tak, ako som sa tešil, že ho budem mať, tak sa budem tešiť na to, keď ho dám ako vzduchovkový terč. Oželel som že na ňom nejde spustiť Facebook. Messenger ide, Facebook si pozriem doma na počítači, aj ke´d zamrzí a nas.rie, že taká triviálne vac nejde. Ale to, čo som zistil teraz, tak to sa ospravedlniť nedá. To, že nejde základná funkcia, teda telefonovanie, tak to sa prepáčiť tomuto šmejdu nedá. Mám taký problém, jednoducho sa mi nedá z niektorých čísiel – hlavne a výlučne sa jedná o čísla z pevnej linky – jednoducho z niekoľkých čísel sa mi nedá dovolať. Na telefóne nie je nainštalovaný žiadny softvér na blokovanie hovorov, uvedené čísla sa nenachádzajú v akomsi internom Black liste samotného telefónu. Sú len v zozname. A ak mi niekto z toho čísla zavolá, telefón blikne a zobrazí na pol sekundy meno volajúceho a hovor preruší. Alebo zazvoní raz a hovor preruší. A čo je najhoršie, tento hovor nie je ani v zozname – denníku hovorov. Akoby sa neuskutočnil. Toto je neprijateľná vec, toto je šmejd. NEODPORÚČAM KUPOVAŤ. Ešte sa chcem spýtať redakcie, či sa im tieto chyby pri testovaní neprejavili? Pre kúpu telefónu som sa rozhodol hlavne na základe ich recenzie a teraz vidím, že to testovanie asi nebolo, nemuselo byť dôkladné. Môj záver je ten, že telefón stojí za veľkú fajku dymu. NEKUPUJTE !!!!!

  • To, ze ty mas takyto problem, nemusi znamenat, ze ho budu mat vsetci. Mozno ide iba o vadny kus zariadenia, skus ho dat reklamovat a priamo v reklamnom stredisku im vysvetli, ako sa chyba prejavuje. Verim, ze sa to vyriesi.

   • Polovnik

    Toto je už druhý kus, vymenený….

 • Polovnik

  Správa pre všetkých majiteľov telefónu Lenovo P90 a aj Lenovo P70. Informácie sú z O2 centra, kde som reklamoval dva telefóny P90 s hlavnou chybou, že sa na telefón nedalo dovolať z pevnej linky. Chyba telefónu je potvrdená Lenovom, týka sa modelu P90 a týka sa aj modelu P70. Je to softvérová chyba. Podľa vyjadrenia Lenova by mala byť odstránená aktualizáciou softvéru v telefóne. Táto aktualizácia bude dostupná pravdepodobne podľa Lenova 4.-5.5.2015 a telefón aktualizáciu oznámi.

 • lukass86

  polovnik iez som si vsimol ze facebook aplikacia nejde to je uz nam vsetkym jasne a tiez som si vsimol ze sa zacina pri tejto apke priehrievat a baterka pada prudko nadol po restarte vsetko ok takze urcite nejaka soft chyba masenger ide ale tak je pravda malo by to ist casom to urcite poriesia ale zas nemusime byt uplne zavysli na fc:)inac vsetko ostatne mne ide standartna vydrz baterie 2 dni cakal som aj viac pri 4000mah baterie,co sa tyka hovorov vsetko ok pevne linky neviem ale celkovo cakal som trocha viac od tochto telefonu co ma priatelka meizu mx4 priblizne rovnaka cena sa mi zda o tu triedu viac,,,,bud to doladia alebo lenovo viac uz ee

 • Ladislav Sokol

  na stránke androiddrawer.com sú staršie verzie facebooku, treba si nainštalovať odtiaľ, ja stále používam verziu 2.3, kde netreba mesenger.

 • lukass86

  tak neni to zly telefon len za to ze nejde fb len som cakal ze bateria vydrzi aj 3-4 dni ale to by som bol asi narocny:)uvidime ci daju aktualizaciu nejake sa uz zacali no pre nase p90 zatial nie

 • lukass86

  dnes mi prisla aktulizacia fb aplikacia uz funguje dalsie zneny este neviem

 • lukass86

  aj vam prisla dnes 1,4gb aktualizacia? neskor napisem pocity dal som to stahovat

 • fus

  predosla aktualizacia na p90 mi zabila vydrz baterie ked mam zapnute wifi pada dole jak raketa

 • lukass86

  Mne naopak tato posledná (1,4gb)mne bateria praveze lepšie drží aj odozva systému sa mi zdá byť lepšia alebo si to človek namysla? :)

+