MojAndroid

Huawei nova 10 Pro je v portfóliu spoločnosti Huawei najvyšším z modelov strednej triedy a od zajtrajšieho dňa bude oficiálne dostupný aj na slovenskom trhu. Jeho cena je veľmi sebavedomá a v dnešnej recenzii sa pozrieme na to, či je aj opodstatnená. Recenzia Huawei nova 10 Pro tiež odhalí klady a zápory tohto zariadenia.

Huawei nova 10 Pro | Zdroj: Milan Menšík

Recenzia Huawei nova 10 Pro je rozdelená na niekoľko častí:

▶️  Recenzia Huawei nova 10 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku

▶️  Recenzia Huawei nova 10 Pro:Tabuľka parametrov

▶️  Recenzia Huawei nova 10 Pro: Balenie

▶️  Recenzia Huawei nova 10 Pro: Konštrukcia a dizajn

▶️  Recenzia Huawei nova 10 Pro: Displej a zvuk

▶️  Recenzia Huawei nova 10 Pro: Zabezpečenie

▶️  Recenzia Huawei nova 10 Pro: Výkon a pamäť

▶️  Recenzia Huawei nova 10 Pro: Systém a konektivita

▶️  Recenzia Huawei nova 10 Pro: Fotoaparát a video

▶️  Recenzia Huawei nova 10 Pro: Batéria a nabíjanie

▶️  Recenzia Huawei nova 10 Pro: Záverečné hodnotenie

▶️  Recenzia Huawei nova 10 Pro: Konkurencia


Recenzia Huawei nova 10 Pro: Cena a dostupnosť

Huawei nova 10 Pro sa  bude na Slovensku predávať za odporúčanú cenu 749 eur. Táto cena je v strednej triede až astronomická, pretože takúto cenovku majú obvyklé modely vyššej triedy. Ak si novinku objednáte v období od 6.10. do 23.10., ako darček získate slúchadlá Huawei FreeBuds Pro 2.

Recenzia Huawei nova 10 Pro: Tabuľka parametrov

Rozmery 164.2 x 74.5 x 7.9 mm
Hmotnosť 191 gramov
Operačný systém a nadstavba EMUI 12
Procesor Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
Displej OLED 6,78 palcov, 90 Hz, 2652 x 1200 pixelov
RAM 8 GB
Úložisko 128 GB + microSD (do 1 TB)
Fotoaparát
  • 50 MP, f/1.8, 27mm , PDAF
  • 8 MP, f/2.2, 112˚, AF
  • 2 MP, f/2.4,
Batéria 4500 mAh
Nabíjanie 100 W
Vodoodolnosť nie
Siete a konektivita  LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 G + 5 GHz), Bluetooth 5.2, USB-C, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO a BDS
Senzory Akcelerometer, snímač odtlačkov prstov, gyroskop, geomagnetický senzor, Hallov senzor, senzor prítomnosti, senzor okolitého svetla
Farebné prevedenie Čierna, strieborná, zelená, fialová
Cena 700 eur

Recenzia Huawei nova 10 Pro: Balenie

Balenie smartfónu Huawei nova 10 Pro ukrýva okrem samotného smartfónu a tradičných manuálov aj jedno veľmi príjemné prekvapenie. Spolu s nabíjacím USB-C káblom totiž dostanete aj nabíjací adaptér s výkonom 100 W. Konkurencia pritom väčšinou nepribalí ani adaptér so základným výkonom.. V balení je tiež priesvitný silikónový kryt. Slúchadlá bohužiaľ chýbajú.

100 W nabíjací adaptér v balení | Zdroj: Milan Menšík

Recenzia Huawei nova 10 Pro: Dizajn a konštrukcia

Dizajn je jednoznačne hlavným lákadlom tohto modelu, ktorým cieli hlavne na ženské publikum. Na test sme mali k dispozícii striebornú variantu, ktorá má matný gravírovaný povrch, veľmi príjemný na dotyk. Na prednej strane je zahnutý OLED displej, ktorý je roztiahnutý až ku krajom. To čo však okamžite zaujme sa nachádza na zadnej strane. Modul fotoaparátu je obrovský a má zlaté lemovanie rovnako ako jeho primárny snímač.

Práve z tohto dôvodu pôsobí smartfón ako šperk. Vedľa modulu je ešte LED blesk fotoaparátu. Spodná strana patrí USB-C konektoru, mikrofónu, reproduktoru a slotu pre SIM karty. Na vrchnej je druhý mikrofón a reproduktor. Na pravej strane nájdete tlačidlá hlasitosti a napájania. Mínusom je, že telo nemá žiadnu certifikáciu odolnosti. Smartfón síce nepatrí k najmenším a najľahším, ale jeho dizajn a konštrukciu hodnotíme veľmi kladne.

Displej a zvuk

Zahnutý OLED displej má uhlopriečku 6,78 palcov a neštandardné rozlíšenie 2652 x 1200 pixelov. Zaberá až 91.1% prednej strany. Podaním farieb, pozorovacími uhlami a svietivosťou patrí k tomu najlepšiemu v strednej triede. Jeho kvalita sa prejaví hlavne pri zobrazení HDR obsahu. Navyše má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, čo oceníte hlavne pri hraní hier.

Displej Huawei nova 10 Pro | Zdroj: Milan Menšík

Ruku v ruke s výborným displejom by mala ísť aj kvalitná audio výbava. Stereo reproduktory novinky patria určite k tomu lepšiemu v strednej triede. Sú dostatočne hlasité a ani na najvyššiu hlasitosť nedochádza k skresleniu zvuku alebo hlasov. Pre počúvanie pomocou slúchadiel musíte využiť buď Bluetooth 5.2 alebo USB-C, pretože 3,5 mm jack dnes štandardne v drahších modeloch chýba.

Zabezpečenie

Podobne ako konkurenčné modely odomknete Huawei nova 10 Pro klasickými spôsobmi (heslo, PIN, vzor), pomocou tváre alebo snímačom odtlačkov. Ten je síce len optický, ale napriek tomu presný a rýchly. Svoju úlohu si plní aj odomykanie tvárou, ktoré je bezproblémové aj za horšieho svetla vďaka nadštandardnému selfie fotoaparátu.

Výkon a pamäť

Huawei nova 10 Pro využíva čipset Qualcomm Snapdragon 778G. Bohužiaľ len v 4G verzii, čo je dôsledkom sankcií USA voči Huawei. Jeho výkon je pri bežnom používaní dostačujúci, systém je plynulý a pri väčšine aplikácií si nevšimnete žiadne problémy. Dôvodom je hlavne pomerene veľká operačná pamäť o veľkosti  8 GB.

Jediné oneskorenie bolo asi len v hľadáčiku fotoaparátu pri fotení. Samozrejme sa môžu objaviť trhnutia pri náročnejších 3D hrách, ale pre tie tento smartfón ani nie je určený. Grafické jadro Adreno 642L patrí dnes už totiž k tým slabším. Pre vaše dáta a multimédia je potom k dispozícii vnútorná pamäť s veľkosťou 128 alebo 256 GB.

Systém a konektivita

Huawei Nova 10 Pro je dodávaný s predinštalovaným softvérom EMUI 12, ktorý je postavený na systéme Android 12. Upravené rozhranie EMUI 12 je pekne čisté a bez zbytočných animácií. Výrobca do neho pridal niekoľko vylepšení notifikácií, uzamknutej obrazovky (páči sa mi počítanie krokov), vlastného hlasového asistenta a vlastné aplikácie, medzi ktorými sa nachádza aj trochu zbytočný bloatware.

Dôvodom množstva vlastných aplikcií je to, že smartfóny Huawei nemôžu kvôli sankciám USA obsahovať Google aplikácie a tým pádom ani obchod Google Play. Na získanie aplikácií budete musieť použiť obchod aplikácií od Huawei – APKGallery. V ňom sú prekvapivo dostupné regionálne aplikácie vrátané aplikácií slovenských spoločnosti. Sále však chýba dosť populárnych aplikácií.

Pri ich vyhľadávaní vás obchod často presmeruje na externý webový obchod APKPure. V ňom nájdete dokonca aj niektoré Google aplikácie. Bohužiaľ kvôli absencii balíku Google Play Services v systéme EMUI 12 sú niektoré z nich (napr. Google Mapy) nepoužiteľné. Na oficiálnu aplikáciu YouTube zabudnite úplne. Sledovať videá v tejto službe budete musieť cez webový prehliadač.

Absencia Google služieb sa prejaví aj v aplikáciách tretích strán, do ktorých sa prihlasujete pomocou svojho Google účtu. Ide tak o najväčšie mínus súčasných Huawei smartfónov a pre väčšinu ľudí v Európe a USA aj neprekonateľnú prekážku k ich kúpe. Čo je samozrejme škoda, pretože systéme EMUI 12 je v smartfóne Huawei nova 10 Pro dobre optimalizovaný.

USB-C konektor | Zdroj: Milan Menšík

Konektivitu zabezpečuje LTE, Wi.Fi 6, infraport, USB-C 3.1 a Bluetooth 5.2. Podpora 5G sietí bohužiaľ kvôli sankciám USA chýba, čo je aj jedno z najväčších mínusov tohto smartfónu. Využitie satelitných navigačných systémov GPS alebo GLONASS je trochu limitované kvôli slabšiemu výberu navigačných aplikácií. Rovnako tak zabudnite na využite NFC čipu pri platbách Google Pay, ktoré smartfón nepodporuje.

Fotoaparát a video

Zadný fotoaparát Huawei nova 10 Pro využíva tri snímače. Primárny 50 MP snímač má svetelnosť f/1.8. Doplňujú ho 8 MP ultra-širokouhlý snímač s 2 MP hĺbkovým snímačom. Fotoaparátu chýba optická stabilizácia (OIS), ktorá je v prípade smartfónov s cenou 700 eur štandardom. Konkurenčný Samsung ju dnes dokonca ponúka v modeloch strednej triedy s polovičnou cenovkou.

Fotoaparát Huawei nova 10 Pro | Zdroj: Milan Menšík

Napriek absencii stabilizácie však fotoaparát Huawei nova 10 Pro produkuje slušné fotografie. Samozrejme, ak nebudeme smartfón porovnávať s konkurenčnými modelmi rovnakej ceny. Za denného svetlá sú fotografie dostatočne ostré, bez šumu a farby nie sú ani výrazné presaturované.

Za denného svetlá sú kvalitné aj širokouhlé snímky. Zoom je bohužiaľ len digitálny. Maximálne priblíženie je až 10x , ale použiteľné je len dvojnásobné zväčšenie.

Širokouhlý záber – Štandardné priblíženie – 2x priblíženie

Fotoaparát má prekvapil hlavne pri nočných snímkach. Farby sú síce trochu chlandnejšie, ale fotografie sú prekvapivo ostré aj bez použitia nočného režimu (Noc). Ten patrí k najlepším v smartfónoch a jeho použitie výrazne presvetlí fotografiu.

Rozdiel medzi fotografiou bez a s nočným režimom

O niečo horšie je na tom pri nočných snímkach ultra-širokouhlý snímač kvôli jeho nižšej svetelnosti. Okrem nočného režimu sú k dispozícii aj iné bežné režimy a to vrátane režimu pre Vlogerov.

Absencia optickej stabilizácie sa občas prejavuje pri natáčaní videí počas pohybu. Tento nedostatok dokáže väčšinou redukovať elektronická stabilizácia pomocou gyroskopu, ktorá je však podľa všetkého dostupná len pri nižšom rozlíšení než 4K. Poteší, že pri 720p rozlíšení môžete natáčať spomalené videá s frekvenciou až 960 fps.

Viac než zadným fotoaparátom však novinka zaujme svojím selfie fotoaparátom. Ten je duálny s 8 MP portrétovým snímačom a 60 MP ultra-širokouhlým snímačom. Hodí sa hlavne pri skupinových selfie fotografiách a aplikácii Zrkadlo, ktorou môžete tajne sledovať osobu za vami. Kvality duálneho selfie fotoaparátu určite ocenia selfie maniaci a vďaka podpore 4K videí aj vlogeri.

Batéria a nabíjanie

O výdrž novinky sa stará batéria s kapacitou 4500 mAh, čo na displej s uhlopriečkou 6,78 palcov nie je až tak veľa. Výdrž bola počas testovania lepším priemerom. Smartfón pri bežnom používaní vydržal bez problémov do druhého večera, ale pri náročnejšom používaní by som ho radšej nabíjal každú noc. V teste batérie benchmarku PCMark získal smartfón skóre 11 hodín a 9 minút.

Výsledok v teste batérie benchmarku PCMark | Zdroj: Milan Menšík

To, čím však smartfón vyniká, je rýchlosť nabíjania. Vďaka podpore káblového nabíjania s výkonom 100 W a nabíjaciemu adaptéru s týmto výkonom v balení sa nabil z 0 na 100 % za menej ako pol hodiny. Konkrétne za 26 minút. Po 15 minútach bol nabitý na 70 %. Mínusom môže byť absencia bezdrôtového nabíjania, ktoré smartfóny s cenou 700 eur obvyklé podporujú.

Recenzia Huawei nova 10 Pro: Záverečné hodnotenie:

Hodnotenie Huawei Nova 10 Pro nie je práve jednoduchá záležitosť a to hlavne z pohľadu jeho vysokej cenovky – 700 eur. Smartfóny v tejto cene majú totiž väčšinou výkonnejší čipset, fotoaparát s optickou stabilizáciou a optickým zooom, vodeodolnosť alebo bezdrôtové nabíjanie. Huawei nova 10 Pro to nemá a parametrami patrí do strednej triedy, ktorú konkurencia ponúka za podstatne nižšiu cenu. Napriek prestrelenej cene má novinka aj svoje prednosti.

Huawei nova 10 Pro | Zdroj: Milan Menšík

V prvom rade elegantný dizajn a prevedenie. Výnimočný je aj duálny selfie fotoaparát a špičkový OLED displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Najväčším plusom je však rýchle nabíjanie s výkonom 100 W a prítomnosť 100 W nabíjacieho adaptéru priamo v balení. Mínusom, ktorý bude pre niekoho neprekonateľnou prekážkou, je potom  absencia 5G a Google aplikácií. Druhý problém je momentálne možné pomerne pohodlne vyriešiť aplikáciou Gspace.

Recenzia Huawei nova 10 Pro: Konkurencia

Samsung Galaxy S22 5G

Najlacnejší vlajkový model od Samsungu má dnes už podobnú cenu ako novinka od Huawei, ale ponúka Áčkovú výbavu. Má vlajkový čipset, špičkový fotoaparát s OIS a optickým zoomom, bezdrôtového nabíjanie alebo vodeodolnosť. Zaostáva len v rýchlosti nabíjania a dizajne.

Samsung Galaxy S22
Samsung Galaxy S22 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Sony Xperia 10 IV

V prípade priameho konkurenta od Sony dostane zákazník za nižšiu cenu 5G, lepší fotoaparát s OIS a 2x optickým zoomom, vodeodolnosť a kompaktnejšie telo. Kvalita prevedenia je na úrovni a tak je jedinou výhodou Huawei nova 10 Pro rýchlejšie nabíjanie a duálny selfie fotoaparát.

Sony Xperia 10 IV
Sony Xperia 10 IV | Zdroj: Sony

Motorola edge 30 fusion

Zaujímavou alternatívou je aj Motorola edge 30 fusion. Má síce podobne sebavedomú cenu, ale ponúkne za ňu veľmi rýchle  nabíjanie s výkonom 68 W alebo 50-megapixelový fotoaparát s optickou stabilizáciou. Navyše má veľmi podobný dizajn ako novinka od Huawei.

Motorola edge 30 fusion
Motorola edge 30 fusion | Zdroj: Miroslav Schwamberg
Náš tip
Tablet Redmi Pad a dva špičkové vysávače od Xiaomi prichádzajú na Slovensko

 

 

5.10.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+