MojAndroid

Dell Venue 8 7000 nie je obyčajným tabletom, ktorý na vás po rozbalení vykukne bez akýchkoľvek prekvapení. Tablet spoločnosti Dell totižto zaujme nielen svojim konštrukčným prevedením, ale aj displejom, či použitím technológie Real Sense, ktorá na fotografiách dokáže merať napríklad vzdialenosť medzi objektami. Venue 8 síce u nás nekúpite, no aj tak sme sa ho pre vás rozhodli otestovať. Ide totižto o jeden z najlepších Android tabletov, ktoré sú momentálne dostupné na trhu.

Dell Venue 8 7000-8

Venue 8 série 7000 zaujme už po prvom vybalení z krabice. Po uchopení do ruky pochopíte prečo. Jeho hrúbka je len 6 mm, čo je presne o 0,1 mm menej ako v prípade tabletu Sony Xperia Z4 Tablet. Hmotnosť sa aj napriek kovovej unibody konštrukcii zastavila na príjemných 305 gramoch, čo zas určite ocenia náruživí používatelia, ktorí tablet využívajú aj niekoľko hodín denne.

Dell Venue 8 7000-4

Predná strana zaujme 8,4-palcovým displejom, ktorý okrem toho, že ponúka výborné podanie farieb, pozorovacie uhly a vysoké rozlíšenie QHD, neobklopuje z troch strán takmer žiadny rámik. Výrobca si ich však vynahradil bradou pod displejom, kde sa nachádza predná kamera a hlavný reproduktor. Tá zároveň poslúži aj pre lepšie uchopenie tabletu do ruky.

Dell Venue 8 7000-2

Veľmi dôležitou časťou tabletu je zadná strana, ktorá ukrýva až trojicu snímačov, ktoré sú potrebné pre záznam informácie o hĺbke ostrosti a pre samotnú technológiu Real Sense, pomocou ktorej je možné merať rozmery, alebo meniť hĺbku ostrosti fotografie. Ostatné konštrukčné prvky, sloty a konektory sú umiestnené po bokoch zariadenia. Trochu neprakticky sú tlačidla hlasitosti a zapnutia umiestnené v ľavom hornom rohu, microUSB spolu s 3,5 mm audio jackom sa nachádzajú v spodnej hrane a vpravo dole nájdete zas slot pre pamäťové karty, ktoré podporujú kapacity až do 512 GB.

Dell Venue 8 7000-5

Tablet poháňa 4-jadrový procesor Intel Atom Z3580 s taktom 2,3 GHz, ktorý aj pri vyššom rozlíšení displeja dokáže poskytnúť viac než dostatočný výkon.  Ten bude postačovať pre väčšinu aktivít, ktoré budete s tabletom vykonávať. Bez problémov prehrá Full HD a 4K videá, alebo spustí najnovšie graficky náročné hry. Problém nebude ani s reakciami operačného systému, ktorý až na niektoré animované prechody funguje ukážkovo rýchlo. V AnTuTu sme namerali 45000 bodov, zatiaľ čo v 3D Mark Ice Storm Unlimited 20289 bodov. Vnútorná pamäť poskytuje pre používateľa úložný priestor s kapacitou 7,7 GB, pričom operačná pamäť RAM má postačujúce 2 GB. Pripojenie externých úložísk cez USB podporované nie je.

Dell Venue 8 7000-6

Z multimediálnych funkcií môžeme spomenúť napríklad pomerne hlasný a kvalitný predný reproduktor, ktorý hrá skutočne hlasno a v porovnaní s väčšinou tabletov ponúka aj dobrý zvukový prednes. K dispozícii je aj niekoľko prednastavených profilov, ktoré upravia nastavenia napríklad pre počúvanie hudby, sledovanie filmov, či hranie hier. V aplikácii MAXXAUDIO si však môžete zvuk upraviť aj presne podľa seba, napríklad prostredníctvom vstavaného ekvalizéra. Ako sme už v úvode spomínali, tablet disponuje technológiou Real Sense, o ktorej sa viac dočítate nižšie.

Dell Venue 8 7000-1

Softvérové doplnky Real Sense umožňujú používateľovi pracovať najmä s fotografiami. Tie je možné po odfotografovaní dodatočne upravovať priamo v galérii, ktorá umožňuje napríklad preostrovať a meniť hĺbku ostrosti, a to prostredníctvom posunu prsta po displeji. Merať môžete aj vzdialenosť medzi objektami, výšku predmetov, ľudí a podobne. Tablet môžete nechať vypočítať aj plochu.

Trojica snímačov s rozlíšením 8 Mpix však nepatrí práve k tým najlepším, a s tabletom je tak možné vytvoriť len priemerné snímky, ktoré nemôžu konkurovať high-end smartfónom. Fotografie sú najmä v zlých svetelných podmienkach tmavé, nevýrazne a častokrát aj neostré. Pri dobrom svetle však ponúkajú dobrú kvalitu.

Operačným systémom tabletu je Android 4.4.4 KitKat, ktorý až na niekoľko predinštalovaných aplikácií od Dellu neprešiel žiadnymi ďalšími výraznejšími zmenami. Nájdete tu aplikácie ako DellCast pre streaming obrazu z tabletu na monitor alebo na TV, upravenú galériu, fotoaparát alebo funkciu Ftip to silence, ktorá vypne notifikacie pri preklopení zariadenia displejom smerom nadol.  Konektivitu tabletu zabezpečuje WiFi s podporou štandardu 802.11 ac, vrátane Bluetooth 4.0. K mobilnej sieti sa však Dell Venue 8 7000 nepripojíte.

dell venue 88 dell venue 89

Batéria tabletu má podľa výrobcu vydržať 10 hodín prevádzky. K tejto hodnote sme sa pri testovaní približovali aj my. Konkrétne sme pri nastavení polovičného jasu displeja dokázali na jedno nabitie fungovať približne 40 hodín, z ktorých bol displej aktívny 10 hodín.

Záverom už len pripomenieme, že Dell vytvoril skutočne konštrukčne aj parametrovo zaujímavý tablet. Špičkové spracovanie, výborný displej, ako aj zaujímavé multimediálne funkcie robia z tohto zariadenia atraktívnu kúpu. U nás ho síce oficiálne nekúpite, no v zahraničí zaň zaplatíte približne 400 dolárov. Za tieto peniaze však získate unikátny tablet, ktorý aj v pomerne prehustenom segmente dokázal zaujať niečim novým.

Plusy Mínusy
  • Unikátne konštrukčné spracovanie
  • Fotoaparát s Real Sense
  • Hlasný reproduktor
  • Displej
  • Výdrž batérie
  • Niekedy obtiažnejšie ovládanie
  • Nevyužitý plný potenciál Real Sense
  • Priemerná kvalita fotografií
6.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+