MojAndroid

Slúchadlá Audio Technica M50 (skrátene ATH-M50) už síce majú niekoľko rokov, no stále sú veľa ľuďmi považované za tie najlepšie slúchadlá s cenovkou do 150€. Niet sa čomu čudovať — majú krásny ostrý zvuk spolu s kvalitnou konštrukciou.

Zvuk

Kvalita zvuku z týchto 45mm meničov je naozaj vynikajúca: majú veľmi presnú reprodukciu tónov a všetko znie ostro – pôvodne boli  určené na monitorovanie zvuku pre profesionálov. Aby ATH-M50 dosiahli takto presnú reprodukciu zvuku majú veľmi plochú odozvu. Znamená to, že basy nie sú zďaleka tak výrazné ako napríklad pri Beats Studio, alebo väčšine iných slúchadiel. Je to ale vec, ktorá sa dá väčšinou jednoducho napraviť ekvalizérom na prehrávacom zariadení. Vďaka plochej odozve sú veľmi univerzálne čo sa týka využitia: moderná a klasická hudba, monitorovanie zvuku, filmy,… a všetko sa dá doladiť ekvalizérom, ak treba. Kvalitou zvuku by som ich prirovnal k novým Beats Studio, ktoré stoja približne dvojnásobok. Samozrejme Beats sú aj módne slúchadlá, ktoré si ľudia kupujú kvôli modernému dizajnu.

M50 sú veľmi hlasné; hudbu na nich počúvam typicky na 10% hlasitosti, filmy na 40% – 50%. Pri 100% sú z diaľky skoro tak hlasné ako väčšina mobilov pri plnej hlasitosti.

_DSC7860

Izololácia

Slúchadlá ponúkajú jedine pasívnu izoláciu zvuku — pomocou dobre priliehavých naušníkov. Na to, že izolácia je len pasívna je odhlučnenie od okolia veľmi dobré, typicky vôbec nepočuť hlasy iných ľudí. Stále sa ale izoláciou M50 nemôžu porovnávať s inými “aktívnymi” slúchadlami. Ak však plánujete používať ATH-M50 v hlučných priestoroch (MHD, práca, lietadlo,…), takto dobrá pasívna izolácia by mala na komfortné počúvanie postačovať.

_DSC7868

Konštrukcia

Slúchadla sú veľmi ohybné, takže by sa pri bežnom používaní, napríklad pri nasádzaní na hlavu, určite nemali zlomiť. Obidva naušníky sa otáčajú 90° doprava aj doľava, vďaka čomu ich môžete pohodlne zavesiť aj okolo krku. Vďaka takejto konštrukcii by mali ATH-M50 sadnúť prakticky na každú hlavu veľmi pohodlne.

_DSC7872

Dajú sa aj predĺžiť o dĺžku niekolľko centrimetrov.
Dajú sa aj predĺžiť o dĺžku niekoľko centimetrov.

Celé slúchadlá sa dajú zložiť do kompaktných rozmerov zatlačením naušníkov dohora. Takto zložené ich je možné skladovať v dodávanom puzdre, ktoré je rovnako ako náušniky vyrobené z umelej kože.

_DSC7861

_DSC7891

Horná časť slúchadiel je príjemne vystužená a pohodlná aj na dlhé nosenie. Pokrytá je umelou kožou. Náušniky sú stredne tvrdé a sú kompromisom medzi ideálnou izoláciou a ideálnym pohodlím pri nosení. Vďaka umelej koži som sa v teple veľmi potil na ušiach – mal som mokré vlasy a slúchadlá boli pokryté kvapkami potu.

2014-09-17 14.19.13

Kábel

Audio Technica robí 3 veľmi podobné modely týchto slúchadiel, ktoré sa líšia káblom.

  • M50 — stočený (1,2m – 3m) kábel, ktorý je občas nepohodlne ťažký
  • M50S — rovný 3m kábel
  • M50X — vymeniteľné 3 káble — (1,2m – 3m) stočený, 3m rovný, 1.2m rovný. Káble sa tu uchycujú otočným mechanizmom, takže bežný 3,5mm kábel fungovať nebude

Konektor je veľmi robustný a vďaka kovovej pružine som sa nikdy nebál, že by sa tu kábel mohol poškodiť. V prípade modelu M50, kde je kábel napevno, je však možné urobiť isté úpravy – vo vnútri ľavého naušníka prestrihnúť kábel a napojiť naň 3,5mm koncovku, čo prakticky premení M50 na univerzálne M50X. Návod spravíme snáď čoskoro.

_DSC7863

Záverečné hodnotenie

Ak hľadáte slúchadlá na počúvanie ľubovoľnej hudby, filmy, monitorovanie zvuku, alebo iné aktivity a máte rozpočet pohybujúci sa niekde na úrovni 140 eur, Audio Technica M50 budú určite vynikajúca voľba. Pri ich kvalite zvuku a konštrukcie naozaj niet čo ľutovať. ATH-M50 patria medzi tie najlepšie slúchadlá na trhu za takúto cenu, preto im udeľujeme titul TIP redakcie.

TIP_redakcie_MojAndroidSK-e1353084798275

 

PlusyMínusy

  • Kvalita zvuku

  • Konštrukčné spracovanie

  • Cena

  • Prenosnosť

  • Kvalita 3,5mm konektoru


  • Potenie uší v teple

  • Ťažký kábel

Poznámka: cena ATH-M50 sa značne kolíše; ja som si kúpil svoje za $110 na Amazon.com, no cena odvtedy stúpla rádovo o $20. Cena €100 je len pri dobrej kúpe.

7.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+