MojAndroid

Spoločnosť Alcatel je na našom trhu známa už dlhší čas. Pri nástupe éry smartfónov sa síce zariadenia tohto francúzskeho výrobcu na chvíľu vytratili, no dnes už aj u nás nájdeme bohatú ponuky mobilných zariadení od spoločnosti Alcatel. Netýka sa to pritom iba smartfónov a tabletov, ale aj inteligentných hodiniek. Alcatel OneTouch Watch sú atraktívne inteligentné hodinky s kruhovým dizajnom a vlastným OS, ktorých prednosťou je najmä skvelá dostupnosť.

Konštrukcia a dizajn – elegancia a precíznosť

Alcatel OneTouch Watch patria po konštrukčnej stránke medzi absolútnu špičku. Nemyslíme tým iba náš subjektívny pohľad na dizajn zariadenia, ale aj detaily pri spracovaní. Hodinky disponujú 1,22“ displejom. Samotné zariadenie je hrubé 10,5 mm a ciferník má priemer 41,8 mm. Preferencie veľkosti hodiniek sa pri užívateľoch líšia, no my môžeme subjektívne skonštatovať, že veľkosť OneTouch Watch nám vyhovovala. Nepatríme medzi fanúšikov veľkých hodiniek a rozmery OneTouch Watch sú opodstatnené ovládaním na dotykovom displeji, ktoré bolo bezproblémové a pohodlné. S hmotnosťou iba 60 gramov sa hodinky nosia bez akýchkoľvek problémov a na zápästí ich vo väčšine prípadov ani neucítite.

Alcatel_OneTouch_Watch_recenzia-6

Na prednej strane zariadenia si môžeme všimnúť kresbu ciferníka na pomerne hrubom čiernom rámiku, ktorý nám ale pri používaní vôbec neprekážal. Ani v tomto prípade nejde o dokonale okrúhly panel a v spodnej časti nájdeme menšiu „bradu“, no podľa nášho názoru to na atraktívnosti zariadenia neuberá. Hodinky si to totiž vynahradzujú veľmi pekne zahnutým sklom na displeji, ktoré prirodzene prechádza do hrán hodiniek.

Alcatel_OneTouch_Watch_recenzia-2

Tie sú tvorené kovovým rámom, vďaka čomu pôsobí celé zariadenie veľmi elegantne a luxusne. Hodinky majú iba jedno tlačidlo na pravej strane, ktoré sa stláča veľmi jednoducho a pri našom testovaní sa ukázalo ako spoľahlivé. Na zadnej strane ciferníka sa nachádza iba senzor na meranie tepu a inak je konštrukcia zariadenia jednoduchá a celistvá.

Alcatel_OneTouch_Watch_recenzia-3

My sme mali na testovanie k dispozícii model s gumeným remienkom, ktorý pôsobil športovým dojmom. Ten skrýva okrem spoľahlivého mechanizmu zapnutia aj jediný spôsob pripojenia k USB portu – vstavaný USB konektor na konci remienka, ktorý je prikrytý gumeným krytom a po odkrytí ktorého je možné zariadenie bez problémov zasunúť do akéhokoľvek USB portu.

Alcatel_OneTouch_Watch_recenzia-5

Po konštrukčnej stránke máme iba jednu výhradu – pri upevňovaní hodiniek na ruku sme si chvíľu museli zvykať na nepoddajný koniec remienka, ktorý je tvorený spomínaným USB konektorom. To spôsobovalo menšiu ohybnosť remienka a problémy pri jeho zapínaní. Ak máte tenšie zápästie, s týmto problémom sa možno ani nestretnete, no my sme sa pri zapínaní hodiniek pomerne trápili. Nie je to ale nič, čo by nás od tohto produktu odrádzalo, no je to jedna z hlavných nevýhod takéhoto systému napájania.

Displej – spĺňa účel, no neohúri

Hodinky Alcatel OneTouch Watch disponujú 1,22“ LCD displejom, ktorý ponúka iba 262 000 farieb a rozlíšenie 240 x 204 pixelov. Teoreticky by bolo možné displej označiť za slabšiu stránku hodiniek, keďže neohúri ani hustotou pixelov a ani farebným podaním. V tomto smere sa OneTouch Watch nemôžu porovnávať so zariadeniami iných výrobcov, no ak vezmeme do úvahy cenovku týchto hodiniek a konkurencie, situácia sa celkom zmení.

Alcatel_OneTouch_Watch_recenzia-1

Napriek nižšiemu rozlíšeniu a menej výrazným farbám bol však displej počas nášho testovania dostatočne jasný. K dispozícii nie je žiadna možnosť automatického jasu a nastaviť si môžete iba tri úrovne podsvietenia. Dobrou správou ale je, že sklo displeja odráža svetlo iba minimálne, a tak je práca s hodinkami priamom slnku veľmi pohodlná. My sme asi 90 % času pri testovaní používali hodinky s najnižšou úrovňou podsvietenia. Vyšší jas sme nastavovali iba v extrémnych prípadoch počas dlhšieho pobytu vo veľmi jasnom prostredí.

Celkovo tak môžeme zhodnotiť, že nás displej nesklamal. Samozrejme, nie je tým najlepším, čo v inteligentných hodinkách dnes nájdeme, no účel tohto zariadenia je trochu iný, ako v prípade modelov so systémom Android Wear a displej bez problém napĺňa toto poslanie.

Hardvér a konektivita – pripojíte ich ku všetkému

Keďže hodinky OneTouch Watch nefungujú so systémom Android Wear, výrobca sa neunúval poskytnúť detailné informácie o konkrétnych hardvérových súčiastkach. Vieme iba to, že hodinky sú poháňané čipom ST Micro ST429. Výkon tohto čipu je pre fungovanie hodiniek dostatočný a to je to, o čo sa Alcatel snažil. Porovnanie výkonu s inými zariadeniami nie je také dôležité, keďže iba hodinky od spoločnosti Alcatel fungujú s týmto vlastným upraveným systémom.

Alcatel_OneTouch_Watch_recenzia-6

Po hardvérovej stránke tiež poteší odolnosť voči vode a prachu vďaka certifikátu IP67, takže sa nemusíte báť hodinky používať ani pri športových aktivitách, čo je vlastne ich prvoradé využitie. Po stránke senzorov je tu výbava tiež veľmi dobrá – v hodinkách nájdeme altimeter, akcelerometer, gyroskop, kompas a merač srdcového tepu. Vďaka tomu sú hodinky ideálne pre športovcov, ale aj pre meranie vašich aktivít v priebehu bežného dňa. Vstavaný GPS modul by ste tu hľadali iba márne.

K ostatným zariadeniam pripojíte hodinky pomocou Bluetooth v4.0 a nájdeme tu aj NFC pre lepšie párovanie. V našom testovaní bolo pripojenie vždy bezproblémové a párovanie tiež pomerne rýchle a jednoduché, a to najmä vďaka šikovnej mobilnej aplikácii. Výhodou hodiniek je, že ich pripojíte k akémukoľvek zariadeniu s operačným systémom Android 4.3 a novším a aj k zariadeniam iPhone so systémom iOS 7 a novším. To je naozaj veľké množstvo smartfónov, s ktorými môžu hodinky fungovať.

Systém – jednoduchosť a minimum aplikácií

Ako sme už spomínali, Alcatel vo svojich hodinkách nepoužil systém Android Wear, ale naopak svoj vlastný upravený operačný systém. Jeho výhodou je pravdepodobne nižšia výkonnostná a energetická náročnosť, no na druhej strane tu nenájdeme takmer žiadne aplikácie. Všetky sú už na zariadení predinštalované a v aktuálnej situácii sa zdá, že jediný spôsob, akým by mohli aplikácie pribudnúť, je softvérová aktualizácia od výrobcu.

Alcatel_OneTouch_Watch_recenzia-4

Ovládanie systému je pritom veľmi jednoduché. Displej sa rozsvieti stlačením hardvérového tlačidla, ktorým zariadenie aj uspíte. Okrem zapínania a vypínania hodiniek je toto jediná funkcia tlačidla. Druhým spôsobom, akým sa displej rozsvieti, je klasický pohyb zdvihnutia ruky do polohy s pokrčeným lakťom pri tele, čo je klasický pohyb vykonávaný pri pohľade na hodinky. Toto gesto nám fungovalo približne 95 % času. Dôležité je skutočne spraviť rukou výrazný pohyb, aby to hodinky zaregistrovali. Iba mierne natočenie zápästia nestačí, no v konečnom dôsledku je to lepšie, ako keby sa hodinky mali rozsvietiť pri každom kroku či pohybe.

Alcatel_OneTouch_Watch_recenzia-14

Po rozsvietení displeja sa naskytne pohľad na ciferník hodiniek. Ten je možné prispôsobiť pomocou mobilnej aplikácie v telefóne. Na výber sú tri typy ciferníka – digitálny, analógový s označením hodín a analógový bez tohto označenia. Zvyšok prispôsobení je možné robiť zmenou pozadia – na výber je niekoľko pripravených pozadí, ktoré k hodinkám pekne sedia. Okrem toho môžete na pozadie použiť akúkoľvek farbu podľa vlastného výberu, alebo aj vlastný obrázok.

Alcatel_OneTouch_Watch_recenzia-13

Po stránke prispôsobenia je to takmer všetko, okrem týchto možností máte na výber iba zmenu farebnej témy prostredia zo svetlej na tmavú, alebo naopak. Po odblokovaní hodiniek máte dve možnosti – potiahnutím z dolnej strany displeja sa zobrazí náhľad na notifikácie. Zariadenie vám zobrazí notifikácie z niektorých populárnych aplikácií, ako WhatsApp, Facebook Messenger a ďalších. Samozrejmosťou je podpora pre notifikácie o zmeškanom hovore či SMS správe. S upozorneniami však neviete nič robiť, ani ich označiť za prečítané, aby zmizli z notifikačnej lišty na vašom smartfóne.

Alcatel_OneTouch_Watch_recenzia-7

Druhou možnosťou je zobrazenie menu s aplikáciami – to vykonáte po bežnom ťuknutí na displej. V systéme sa pohybujete jednoduchými gestami – ťuknutím otvoríte aplikáciu a potiahnutím zdola hore sa vrátite o jednu úroveň späť. Ako sme už spomínali, počet aplikácií je výrazne obmedzený.

Alcatel_OneTouch_Watch_recenzia-10

K dispozícii je aplikácia s počasím, ktorá čerpá informácie o polohe z vášho smartfónu a zobrazí jednoduchý náhľad na aktuálne poveternostné podmienky a stručnú predpoveď na niekoľko dní dopredu. Najužitočnejšia fitness aplikácia zobrazí údaje o tom, koľko ste prešli v daný deň krokov, koľko ste spálili kalórií, koľko času ste strávili fitness aktivitami, ako ste spali a nakoľko ste splnili svoje ciele. Samostatná aplikácia vám zasa odmeria pulz a zobrazí informácie o posledných meraniach.

Alcatel_OneTouch_Watch_recenzia-8

Pre bežcov sú k dispozícii aplikácie pre zaznamenávanie časov jednotlivých kôl/behov, ako aj jednoduché stopky. Prepojenie s telefónom je využité pri ďalších aplikáciách – hodinkami môžete spustiť spúšť fotoaparátu na vašom telefóne, ale aj ovládať práve prehrávanú hudbu. Dobrodruhov zasa poteší integrovaný kompas, ktorý vyzerá na okrúhlych hodinkách veľmi pekne.

Alcatel_OneTouch_Watch_recenzia-9

Samostatná aplikácia vám zasa dovolí zmeniť tri druhy ciferníka, no do tohto menu sa dostanete aj po odblokovaní zariadenia po dlhom stlačení aktuálneho ciferníka. Okrem toho tu už nájdeme iba rýchle skratky pre nastavenia. Tlačidlo zvončeka umožní vypnúť/zapnúť upozornenia. Zapnúť si tiež môžete letový režim, na čo slúži osobitné tlačidlo. Posledné dve tlačidlá v menu s aplikáciami umožňujú zmeniť jas displeja a farebnú tému prostredia.

Alcatel OneTouch Watch Screenshot (1) Alcatel OneTouch Watch Screenshot (2) Alcatel OneTouch Watch Screenshot (3)

To je všetko, čo vám hodinky umožňujú. O čosi viac funkcií nájdete v mobilnej aplikácii Move, ktorá ponúka napríklad náhľad na športové aktivity v posledných dňoch či detailnejšie informácie o plnení konkrétnych cieľov, ako aj možnosť ich zmeny. Po softvérovej stránke sa tak hodinky nemôžu porovnávať s modelmi so systémom Android Wear, no napriek tomu naplnia požiadavky bežných užívateľov. Nie sú ale plnohodnotným diaľkovým ovládačom, ktorý by vám umožnil jednoduchú prácu s väčšinou vašich aplikácií.

Používanie systému je ale veľmi jednoduché a intuitívne. Hodinky zaznamenali drvivú väčšinu všetkých upozornení aplikácií, ktoré podporujú. Informujú vás o tom príjemným zavibrovaním, ktoré nie je rušivé, no je dostatočne intenzívne. Animácie v systéme nie sú také prepracované, ako na zariadeniach so systémom Android Wear, no jednoduchosť OS je zasa výhodou v tom zmysle, že reakcie systému sú prakticky okamžité. Nikdy sme sa nestretli so žiadnym načítavaním či čakaním na spustenie aplikácie. Všetko prebehlo vždy rýchlo a jednoducho, no hodinky pôsobia dojmom, že animácie majú nízku snímkovú frekvenciu, čo môže trochu kaziť estetický zážitok.

Batéria – prekonáva väčšinu konkurencie

Hodinky Alcatel OneTouch Watch sú napájané batériou s kapacitou 210 mAh. Vzhľadom na menej náročný hardvér by však mala podľa výrobcu táto kapacita stačiť na 2 až 5 dní používania. V našom testovaní sa potvrdilo, že hodinky nebudete musieť nabíjať každý deň a v niektorých prípadoch ani každé dva.

Alcatel_OneTouch_Watch_recenzia-15

Hodinky sme testovali počas dvoch týždňov a výdrž batérie sa v tom čase pohybovala na úrovni 2,5 – 3 dni. Pritom boli hodinky neustále pripojené k telefónu cez Bluetooth a merali nám všetky naše fyzické aktivity. To je naozaj veľmi slušný výkon, ktorý predbieha väčšinu konkurencie. Spomínaných päť dní sme však nedosiahli ani náhodou a jediný spôsob, ako sa na túto úroveň dostať, by bolo zrejme vypnutie Bluetooth pripojenia a používanie hodiniek iba za účelom zobrazovania času.

Poteší tiež zabudovaný USB konektor a rýchle nabíjanie, vďaka čomu nabijete zariadenie iba za hodinu. Nemusíte sa tak obmedzovať na nočné nabíjanie, ale stačí, keď budete mať počas dňa možnosť hodinky na hodinu pripojiť k počítaču alebo nabíjačke a môžete fungovať minimálne ďalšie dva dni.

Záver

Hodinky Alcatel OneTouch Watch sú veľmi zaujímavým zariadením, ktoré má ale vlastné klady a zápory. Potešia skvelou konštrukciou a veľmi dobrou výdržou batérie. Mrzí nás najmä obmedzenie systému, kde nie je možné nainštalovať žiadnu vlastnú aplikáciu. Aj napriek tomu ale hodinky disponujú základnými fitness funkciami a možnosťou zobrazovania notifikácií či ovládania niektorých funkcií telefónu. Svoje nedostatky si ale OneTouch Watch nahradzujú cenou – v slovenských internetových obchodoch ich kúpite za približne 120 EUR, čo je výrazne menej, ako pri väčšine súčasných zariadení.

Plusy

+ Cena

+ Dizajn

+ Výdrž batérie

Mínusy

– Slabší displej

– Nemožnosť inštalovať si vlastné aplikácie

– Slabé možnosti prispôsobenia

6.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+