MojAndroid

Najväčší svetový výrobca čipsetov pre mobilné zariadenia Qualcomm si pre fanúšikov prichystal poriadnu porciu noviniek. Vrámci nej boli predstavené hneď štyri nové čipy, ktorých charakteristika naznačuje, že budú používané prevažne v zariadeniach strednej a nižšej triedy. Qualcomm však aj tu použil niekoľko noviniek a pridal funkcie, ktoré sú obyčajne dostupné iba v zariadeniach najvyššej triedy. Tešiť sa už tradične môžeme na vyšší výkon a lepšiu energetickú náročnosť.

Do najnižšej kategórie budú spadať čipy Snapdragon 415 a Snapdragon 425. V oboch prípadoch pôjde o 8-jadrové čipy s jadrami Cortex-A53 vyrobené 28 nm výrobným procesom. Oba čipy sú postavené na 64-bitovej architektúre a ponúkajú grafický čip Adreno 405. Ten podporuje displeje s rozlíšením do 1080p ako aj dekodóvanie videa v tomto rozlíšení. Jediný rozdiel medzi týmito čipmi spočíva v rýchlosti pripojenia. Oba čipy sa dokážu pripojiť k LTE sietiam, no Snapdragon 425 ponúka pripojenie k sietiam s rýchlosťou až 300 Mbps, zatiaľ čo Snapdragon 415 dosiahne maximálne rýchlosti 150 Mbps.

Snapdragonnew

Procesory Snapdragon 618 a 620 zasa implementujú nove čipy Cortex-A72. Tie by mali zabezpečiť dvojnásobný výkon oproti predchádzajúcej generácii pri znížení energetickej náročnosti. Snapdragon 618 je 64-bitový procesor so šiestimi jadrami s big.LITTLE architektúrou, pričom tu nájdeme štyri jadrá Cortex-A57 a dve jadrá Cortex-A72. Bližšie informácie o použitom grafickom čipe nemáme, ale vieme, že by mal byť schopný nahrávať 4K video a podporovať bude displeje s QHD rozlíšením.

Snapdragon 620 ponúkne hneď 8 jadier, pričom štyri z nich budú typu Cortex-A57 a štyri Cortex-A72. Zvyšok charakteristík je podobný procesoru Snapdragon 618. Tiež bude podporovať nahrávanie videa do rozlíšenia 4K a displeje s 2K rozlíšením. Oba čipy ponúknu moderné pripojenie k LTE s maximálnymi prenosovými rýchlosťami do 300 Mbps. Ide tak o čipy určené do zariadení strednej triedy, ktoré sa ale tiež zdokonaľujú a každým rokom sú oveľa výkonnejšie a efektívnejšie. Ostáva nám iba tešiť sa na prvé zariadenia s týmito procesormi, ktoré by mohli prísť na trh ešte v tomto roku.

Zdroj: Qualcomm via PhoneArena

18.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+