Na internet unikli plány spoločnosti Qualcomm pre druhý polrok, ktoré odhaľujú mnohé detaily o pripravovaných novinkách. Tieto nám dávajú ako taký obraz o tom, ako by mobilné zariadenia mohli vyzerať v druhej polovici tohto roka.
Najväčšou novinkou bude bez pochýb nový procesor, nástupca Snapdragonu 810, ktorý má priniesť viaceré podstatné vylepšenia. Jedným z nich je aj prechod na 14 nm FinFet výrobný proces, ktorý zabezpečia továrne spoločností Samsung a GlobalFoundries. Pôjde o prvý čip s architektúrou od Qualcommu so 64-bitovou Taipan architektúrou.
Nový Snapdragon 820 má disponovať osemjadrovou zostavou pozostávajúcou z ôsmich TS2 výkonných jadier. Novinka by mohla prísť práve v čase uvedenia vlajkovej lode Samsung Galaxy Note 5, kde by teoreticky mohla zažiť aj svoju prvú premiéru. Výhodami nového čipu bude bezosporu aj vyšší výkon a efektivita, vďaka čomu nebude problém ani s výdržou mobilných zariadení na jedno nabitie. Súčasťou čipu bude nová grafická jednotka Adreno 530, podpora pre rýchlejšie LPDDR4 RAM pamäte, ako aj podpora pre rýchle dátový prenosy LTE-A Cat.10.
Snapdragon 820 však nebude jediným čipom spoločnosti v tomto roku. Okrem neho chystá aj jeho menej výkonnú variantu Snapdragon 815 s uporiadaním jadier big.LITTLE. Vybavený bude teda štvoricou menej výkonných jadier TS1 doplnených o výkonnú štvoricu pozostávajúcu z jadier TS2. Grafická jednotka neponúkne tak veľký výkon ako v prípade Snapdragonu 820, má sa tu totižto nachádzať jej menej výkonná verzia Adreno 450. Prítomný však bude rovnaký modem s podporou rýchlosti Cat.10 a chýbať nebude ani možnosť pracovať s RAM pamäťami LPDDR4. Na rozdiel od Snapdragonu 820 však bude 815 vyrábaná 20 nm výrobným procesom.
V strednej triede ponúkne Qualcomm tri procesory, vrátane Snapdragon 620, Snapdragon 625 a Snapdragon 629. Posledné dva menované vyzerajú byť identické, obidva disponujú ôsmimi jadrami, grafikou Adreno 418, podporou LPDDR4 RAM a nie tak vyspelým modemom MDM9X45, ktorý však stále poskytuje rýchlosti LTE pripojenia kategórie 10. Vyrábané budú 20 nm výrobným procesom, pričom zatiaľ nie je jasné, či v nich uvidíme vlastný návrh jadier od Qualcommu alebo bežnú ARM architektúru. Posledným modelom strednej triedy, o ktorom sme sa čo to dozvedeli z uniknutých informácií je Snapdragon 620. Ten má byť lacnejšou alternatívou, ktorá by sa mohla objaviť vo viacerých zariadeniach strednej či nižšej triedy. Čip má používať štyri jadrá Taipan s frekvenciou 2 až 2,5 GHz, podporovať bude LPDDR3 RAM pamäte, grafiku Adreno 418 a modem MDM9X45 LTE-A Cat.10.
Posledným modelom má byť Snapdragon 616, ktorý má prísť s ôsmimi jadrami ARM Cortex A53 taktovanými na 1,8 GHz alebo 2,2 GHz, grafickou jednotkou Adreno 408 a LTE-A Cat. 6 modemom. To všetko vyrobené 28 nm výrobným procesom spoločnosťou Semiconductor Manufacturing International Company (SMIC).
Samozrejme, pravosť vyššie uvedených údajov nie je možné v tejto chvíli overiť a o ich pravosti sa dozvieme pravdepodobne až neskôr v tomto roku. Každopádne, ak sa ukážu ako pravdivé, tak sa máme na čo tešiť. Najmä spomínaný Snapdragon 820, vyrobený 14 nm výrobným procesom s vlastnou architektúrou od Qualcommu, by mohol zamiešať kartami. Nechajme sa však prekvapiť.
Zdroj: phonearena