MojAndroid

Qualcomm oficiálne predstavil nástupcov populárnych procesorov série 65x, 62x a 42x. Nové čipy prinášajú viacero vylepšení,vrátane zvýšenia výkonu a podpory pre duálne fotoaparáty. Poďme si teda v krátkosti zrekapitulovať to, na aké zmeny sa môžeme tešiť v budúcich zariadeniach, ktoré ich budú používať.

Qualcomm Snapdragon 653 je inováciou svojho predchodcu. Neprináša síce až tak veľké zmeny, no zvýšenie výkonu o 10%, či podpora RAM pamätí s kapacitou do 8GB určite nebudú na zahodenie. Okrem toho, nový Snapdragon 652 teraz podporuje aj WiFi  802.11ac MU-MIMO a disponuje novým X9 LTE modemom, ktorý síce neprináša výrazné zrýchlenia pre download alebo upload, no prináša podporu pre prenos Ultra HD hlasu cez VoLTE. Vítanou je tiež podpora technológie Clear Sight, ktorá dáva výrobcom možnosť súčasne pracovať až s dvoma fotografickými snímačmi. Niečo, čo sme mohli vidieť iba u drahších zariadení strednej prípadne high-end triedy. Čo sa nezmenilo je konfigurácia jadier. 653 stále disponuje ôsmimi jadrami, z ktorých štyri sú Cortex A72 a štyri A53 – všetky vyrobené 28 nm procesom. Rozdiel je v taktovaní A72 jadier, ktoré pracujú s vyššou frekvenciou 1,95GHz. Grafika je Adreno 510.

Upgradom prešiel aj úsporný Snapdragon 625, ktorý teraz nesie označenie 626. Aj tu Qualcomm sľubuje zvýšenie výkonu o 10%, čo dosiahol najmä zvýšením taktovacej frekvencie na 2,2 GHz, podporu pre duálne fotoaparáty, ako aj modem X9 LTE. Aj tu stále nájdete osem A53 jadier, ktoré sú ale vyrobené 14nm procesom a sú teda veľmi úsporné a vyžarujú minimum prebytočného tepla. Ani tu nechýba grafika Adreno 506 a podpora pre USB 3.0, či Bluetooth 4.2.

Poslednou z noviniek je Snapdragon 427, pri ktorom je najvýznamnejšou zmenou pridanie X9 LTE modemu s podporou LTE kategórie 7 pre download a kategórie 13 pre upload. Aj tu Qualcomm pridal podporu pre technológiu Clear Sight, ktorá umožní použitie duálnych fotoaparátov aj v lacnejších zariadeniach. Na škodu je, že sme sa nedočkali žiadnych noviniek pod “kapotou”. Bezo zmeny sa tu nachádzajú 4 rovnaké A53 28 nm jadrá ako aj grafická jednotka Adreno 308.

Novinky Qualcomm Snapdragon 653 a 626 budú dostupné už koncom tohto roka, čip s modelovým označením 427 bude pre výrobcov plne k dispozícii až začiatkom budúceho roka.

Zdroj: xdadevelopers

18.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+