MojAndroid

Qualcomm je na celom svete známy ako výrobca mobilných čipov. Spoločnosť sa však už dávno nezaoberá len výrobou procesorov, ale pracuje aj na rôznych ďalších technológiách – napríklad na vylepšení nabíjania, výdrže batérie či najnovšie vylepšenie zaostrovania pri fotoaparátoch. Stavia pritom na 2 základné technológie – Phase Detection Auto Focus (PDAF) a laserové zaostrovanie. Ich kombináciou chce vytvoriť fotoaparát, ktorý bude zaostrovať objekty v rôznych vzdialenostiach v priebehu zlomku sekundy, či už budete fotiť cez deň alebo v noci.

Recenzia-LG-G3-16-701x416

Momentálne najpresnejšou technológiou v mobilných zariadeniach je PDAF. Zaostrovanie funguje na základe informácií z pixelov, ktoré sa nachádzajú v opačných rohoch snímača. Svetlo zo snímaného objektu na ne dopadá s inou fázou a fotoaparát vyrovnáva hodnotu fázy svetla až dovtedy, kým nie je na oboch protiľahlých pixeloch rovnaká. Vtedy je objekt dokonale zaostrený. Výhodou tejto technológie je možnosť jej priameho integrovania do snímača, a tak nie sú potrebné ďalšie súčiastky určené špeciálne na zaostrovanie. Práve takéto zaostrovanie sa často používa aj v bežne predávaných DSLR fotoaparátoch, aj keď dosahuje stále slabšie výsledky v tmavšom prostredí.

Technológia laserového zaostrovania si získava fanúšikov najmä v poslednej dobe. Nájdete ju v zariadeniach LG a novom smartfóne Lenovo Vibe SHOT. Na jej fungovanie je potrebný externý senzor (súčiastka navyše), ktorá vysiela infračervené svetlo a sníma, za ako dlho sa (odrazené od snímaného objektu) vráti naspäť do snímača. Ide o rýchlu a presnú metódu zaostrovania, ktorá je však limitovaná vzdialenosťou objektov od mobilu. Funguje však dobre aj v noci, prípadne v tmavom prostredí.

Ukážka toho, ako by malo fungovať hybridné zaostrovanie od Qualcommu

Qualcomm chce obe tieto technológie skombinovať a použiť ich vo vlajkových lodiach výrobcov ešte tento rok. Nová technológia zaostrovania by mala nahradiť tradičnú technológiu automatického zaostrovania, nazývanú aj ako “kontrastná technológia”, ktorá sa nachádza vo väčšine mobilných zariadení. Tá funguje tak, že snímač zanalyzuje celú fotografiu, určí na nej niekoľko (niekedy desiatok) bodov zaostrenia a vyberie najlepší z nich, čo trvá naozaj pomerne dlho. Navyše, problémom sú aj objekty, ktoré sú v pohybe a treba ich v reálnom čase analyzovať aj niekoľkokrát za sekundu.

Qualcomm vyrába už teraz procesory, ktoré podporujú kombináciu PDAF a laserového zaostrovania – ide o známy Snapdragon 810. Výrobcovia však pri fotoaparátoch väčšinou stavajú na vlastné technológie, prípadne použijú súčiastky značky Sony, ktorá je vo svete mobilných zariadení známa kvalitou svojich fotoaparátov (teda aspoň optiky). Sme zvedaví, aké zariadenie ponúkne ako prvé hybridné zaostrovanie a už teraz sa tešíme na jeho testovanie. Čo na hybridnú technológiu hovoríte vy?

Zdroj: AndroidAuthority

22.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+