MojAndroid

Pokuty od Európskej komisie nie sú vo svete mobilných technológií až tak ojedinelým javom. V posledných rokoch ich ale najčastejšie americká spoločnosť. Rekordnú pokutu si zatiaľ pripísala americká spoločnosť Google kvôli svojmu operačnému systému Android a zneužívania monopolného postavenia v súvislosti s ním.

A včera Európska komisia (EK) oznámila, že uložila pokutu ďalšej americkej spoločnosti Qualcomm vo výške 242 miliónov eur. Informoval o tom portál Engadget. Dôvodom má byť zneužitie dominantného postavenia na trhu s čipmi mobilnej siete tretej generácie (3G).

Prípad sa týka rokov 2009 až 2011, keď Qualcomm súperil so spoločnosťou Nvidia a jej divíziou Icera na poli UMTS čipov. Aby odstavil svoju konkurenciu, predal svoje riešenie čínskym spoločnostiam Huawei a ZTE značne pod cenou. Toto správanie malo škodlivý vplyv na hospodársku súťaž v EÚ.

Qualcomm tým zabránil Icere konkurovať na trhu, potláčal inovácie a obmedzil výber možností pre koncových spotrebiteľov. Pokuta 242 miliónov eur sa odvíja od počtu dní, keď táto neférová hospodárska súťaž trvala. Suma odpovedá zhruba 1,27 % minuloročného obratu spoločnosti Qualcomm.

Náš tip
Qualcomm Snapdragon 855 Plus: Ukloňte sa, prichádza nový kráľ
19.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+