MojAndroid

Spoločnosť Google čelí v Európe rekordnej pokute. Európska komisia udelila internetovému gigantovi rekordnú penalizáciu vo výške 4,3 miliardy EUR za trojnásobné porušovanie protimonopolných práv pri distribúcii svojho operačného systému Android.

Náš tip
Google má v EÚ opäť problémy, čelí ďalšej pokute

Za čo je pokuta?

Google čelí obvineniam z neoprávneného nanucovania prehliadaču Chrome, ako aj vyhľadávacej aplikácie Google Search, vo svojich zariadeniach s Androidom. Okrem toho mal Google výrobcom zakazovať vývoj smartfónov s oklieštenou verziou Androidu. Posledné obvinenie hovorí o tom, že Google mal zaplatiť niektorým veľkým výrobcom a mobilným operátorom, aby vo svojich zariadeniach ponúkali výlučne vyhľadávacie nástroje od Google.

Podľa Európskej komisie tak má Google 90 dní na to, aby skoncoval s nelegálnymi praktikami. Bude musieť prestať nútiť výrobcov, aby vo svojich zariadeniach ponúkali predinštalované aplikácie Chrome a Search. Tiež bude musieť zastaviť svoju snahu zakázať výrobcom, aby ponúkali zariadenia s oklieštenou formou systému Android, pretože EÚ nenašla žiadne dôkazy o tom, že by takéto verzie systému mohli spôsobovať technické zlyhania či zlyhania podpory aplikácií tretích strán. Čo sa týka tretieho bodu, Google s týmito transakciami prestal už v roku 2014, keď EÚ začala internetového giganta vyšetrovať.

Google podá odvolanie

Krátko po zverejnení správy o pokute pre Google sme obdržali aj vyjadrenie od internetového giganta: „Android rozširuje možnosti voľby, nie naopak. Živý ekosystém, rýchle tempo inovácií a klesajúce ceny sú typickými znakmi silného konkurenčného prostredia. Proti rozhodnutiu Európskej komisie sa preto odvoláme,“ povedala Alžbeta Houzarová, komunikačná manažérka Googlu pre Českú republiku a Slovensko.

Pokuta a ani jej výška tak zatiaľ ešte nie sú oficiálne. Nariadenie EÚ o pozastavení týchto praktík však bude zrejme záväzné a hoci súdny proces potrvá ešte skutočne dlho, po uplynutí 90-dňovej lehoty možno uvidíme zmeny v tom, ako budú vyzerať balíčky predinštalovaných aplikácií v nových smartfónoch s Androidom. Výrobcovia budú stále môcť ponúknuť riešenia od Google, no už k tomu nebudú nútení.

18.7.2018
Zdroj: The Verge, Google Blog, Tlačová správa
  • Tomeso

    Ak je google majitelom operacneho systemu tak si tam bude predinstalovavat co chce a nie to co chce EU.

  • Tomas JuaNex Grman

    Ak mu zakazu vlastne aplikacie vo vlastnom systeme ktory je zadarmo, tak Google jednoducho spoplatni licenciu uz za Android (teraz ma myslim spoplatnene prave len licencie za GAPS) a nakoniec to len zvysi koncovu cenu zariadeni. Cize zaplatia to ludia. Bravo EU.

    @mobile

+