MojAndroid

Spoločnosť Google čelí v Európe rekordnej pokute. Európska komisia udelila internetovému gigantovi rekordnú penalizáciu vo výške 4,3 miliardy EUR za trojnásobné porušovanie protimonopolných práv pri distribúcii svojho operačného systému Android.

Náš tip
Google má v EÚ opäť problémy, čelí ďalšej pokute

Za čo je pokuta?

Google čelí obvineniam z neoprávneného nanucovania prehliadaču Chrome, ako aj vyhľadávacej aplikácie Google Search, vo svojich zariadeniach s Androidom. Okrem toho mal Google výrobcom zakazovať vývoj smartfónov s oklieštenou verziou Androidu. Posledné obvinenie hovorí o tom, že Google mal zaplatiť niektorým veľkým výrobcom a mobilným operátorom, aby vo svojich zariadeniach ponúkali výlučne vyhľadávacie nástroje od Google.

Podľa Európskej komisie tak má Google 90 dní na to, aby skoncoval s nelegálnymi praktikami. Bude musieť prestať nútiť výrobcov, aby vo svojich zariadeniach ponúkali predinštalované aplikácie Chrome a Search. Tiež bude musieť zastaviť svoju snahu zakázať výrobcom, aby ponúkali zariadenia s oklieštenou formou systému Android, pretože EÚ nenašla žiadne dôkazy o tom, že by takéto verzie systému mohli spôsobovať technické zlyhania či zlyhania podpory aplikácií tretích strán. Čo sa týka tretieho bodu, Google s týmito transakciami prestal už v roku 2014, keď EÚ začala internetového giganta vyšetrovať.

Google podá odvolanie

Krátko po zverejnení správy o pokute pre Google sme obdržali aj vyjadrenie od internetového giganta: „Android rozširuje možnosti voľby, nie naopak. Živý ekosystém, rýchle tempo inovácií a klesajúce ceny sú typickými znakmi silného konkurenčného prostredia. Proti rozhodnutiu Európskej komisie sa preto odvoláme,“ povedala Alžbeta Houzarová, komunikačná manažérka Googlu pre Českú republiku a Slovensko.

Pokuta a ani jej výška tak zatiaľ ešte nie sú oficiálne. Nariadenie EÚ o pozastavení týchto praktík však bude zrejme záväzné a hoci súdny proces potrvá ešte skutočne dlho, po uplynutí 90-dňovej lehoty možno uvidíme zmeny v tom, ako budú vyzerať balíčky predinštalovaných aplikácií v nových smartfónoch s Androidom. Výrobcovia budú stále môcť ponúknuť riešenia od Google, no už k tomu nebudú nútení.

18.7.2018
Zdroj: The Verge, Google Blog, Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+