MojAndroid

Čas letných prázdnin a dovoleniek je tu a s ním prichádzajú aj letné festivaly. Ten najväčší z nich začne už 7. júla v Trenčíne – reč je samozrejme o Pohode, pričom ďalšie budú nasledovať. Na tých niekoľko dní, ktoré strávite v areáli festivalov alebo v ich okolí, si okrem dobrej nálady prinášate aj technických pomocníkov – smartfóny. Tie sú dnes už dôležitým komunikačným prostriedkom, bez ktorého by sme sa len ťažko zaobišli. Nielenže sa vďaka nim dokážeme na festivale dohovoriť, stretnúť a zdieľať prostredníctvom nich zážitky, ale poslúžia nám aj pre lepšiu orientáciu v areáli podujatia, či sledovanie presného programu. Ako čo najlepšie pripraviť svoj smartfón na letný festival vám prezradíme prostredníctvom niekoľkých praktických tipov.

servismobilov
Partnerom článku je servismobilov.sk

Základom sú aplikácie

Smartfóny bez aplikácií sú ako slepec bez vodiacej palice. Ak chcete, aby vám váš smartfón poslúžil na festivale čo najlepšie, je na čase, aby ste pouvažovali o tom, akými aplikáciami ho vybavíte. My vám prinášame niekoľko tipov na tituly, ktoré by podľa nás nemali chýbať v žiadnom z nich.

Oficiálna aplikácia festivalu

Minimálne dva veľké letné festivaly ponúkajú v obchode Play svoje vlastné aplikácie. Tie okrem základných informácií a programu, poskytujú aj detailné organizačné pokyny, mapy festivalu, evakuačné mapy a umožňujú napríklad aj uloženie pozície vášho stanu alebo zaparkovaného auta. Najmä aplikácia najväčšieho letného festivalu Pohoda je na vysokej úrovni a poskytuje všetko to, čo by ste od podobnej aplikácie očakávali. Vítanou funkciou, ktorú ponúka, je napríklad ta s názvom Kamaráti. Ta prostredníctvom aplikácie umožňuje zdieľať s priateľmi polohu, kde sa práve nachádzate. Nechýba ale ani praktická baterka, či informácie o počasí.

Verzia: 2017.02
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2017.02
Aktuálna cena: Zdarma

Nájdite priateľov, stan alebo svoje auto

Ak ste na festivale, ktorý nemá oficiálnu aplikáciu alebo má, ale ponúka iba základné informácie, tak je na čase poobhliadnuť sa po alternatívach. Tých nájdete v obchode Play hneď niekoľko. Tak napríklad, na to, aby ste nemuseli svoj stan alebo auto hľadať medzi desiatkami či stovkami ďalších, poslúžia aplikácie Find my Tent a Find my Car. Tie označia presné miesto pomocou GPS súradníc, ktoré vám neskôr pomôžu nájsť presnú lokáciu, kde ste rozložili svoje festivalové obydlie alebo zaparkovali auto.

Verzia: 1.1
Pôvodná cena: 4,89 €
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1
Pôvodná cena: 4,89 €
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 1.6
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.6
Aktuálna cena: Zdarma

stany

Ďalšia aplikácia Find My Friends je presne tým, čo napovedá jej názov. Ak si ju nainštalujú aj vaši priatelia, môžete sa na festivale veľmi jednoducho nájsť, pričom využiť môžete aj interný chat a ďalšie funkcie, ktoré vám uľahčia navigáciu k nim.

Verzia: 15.8.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 15.8.0
Aktuálna cena: Zdarma

Čo to hrá?

Počujete tú dobrú skladbu ale ani za nič si neviete spomenúť alebo vôbec netušíte ako sa volá? Na letnom festivale môžete započuť okrem svojich obľúbených kapiel aj tie menej známe, ktorých piesne nepoznáte. Ak sa vám nejaká zapáči, určite je dobré mať po ruke aplikácie Shazam alebo Soundhound, ktoré dokážu pomerne spoľahlivo určiť, aký song kapela hrá.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Prvá pomoc

Nikdy neviete čo sa môže stať a je dobre byť pripravený na čokoľvek. Aj preto by vo vašom smartfóne nemala chýbať aplikácia prvej pomoci, ktorá obsahuje dôležité informácie a pokyny pre ošetrenie mnohých zranení, od tých menej až po tie skutočne život ohrozujúce.

Verzia: 1.4
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.4
Aktuálna cena: Zdarma

first_aid_kit

Počasie

Dôležitým údajom, ktorý sa oplatí sledovať je počasie. Aby ste vedeli, ako sa obliecť, prípadne, či sa pripraviť na dážď alebo búrku, budete potrebovať spoľahlivú aplikáciu. Medzi tie naj patria nepochybne iMeteo.sk alebo napríklad aj SHMUapp, ktoré čerpajú informácie z meteorologických staníc METAR či z webu Slovenského hydrometeorologického ústavu. Aplikácie pomerne presne informujú o vývoji počasia a veľkou pomôckou sú aj radary, vďaka ktorým budete vedieť, či sa na vás nechystá dážď alebo nebodaj búrka.

Verzia: 10.9
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 10.9
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Myslíte aj na bezpečnosť

Letné festivaly sú častokrát miestom, kde sa veci strácajú. Strata alebo dokonca krádež smartfónu vás môže prísť na poriadne draho a preto je dobré myslieť aj na podobné situácie. Do svojho zariadenia si preto nainštalujte niektorú z aplikácií, ktoré umožňujú jeho lokalizáciu a vymazanie na diaľku. Takýchto titulov je v obchode Play hneď niekoľko. Za zmienku stoja napríklad aplikácie CerberusMobile Security & Antivirus, Avast a ďalšie. Využiť môžete aj službu, ktorá je integrovaná do systému Android priamo Googlom. Dobré je tiež zapnúť šifrovanie úložného priestoru, či aktivovať ochranu heslom, PIN kódom alebo odtlačkom prsta. Ako najlepšie zabezpečiť svoj smartfón môžete zistiť v tomto článku.

Náš tip
Ako nájsť stratený smartfón alebo tablet

Majte so sebou aj príslušenstvo

Pri potulkách po festivaloch vám určite príde vhod aj nejaké to príslušenstvo. To môžete, ale ani nemusíte nosiť so sebou. Ak si ale chcete pobyt na letnom festivale spríjemniť alebo inak “okoreniť”, tak je potom výber toho správneho príslušenstva dobrou voľbou.

Majte so sebou PoweBank

Vybitý smartfón je vám na festivale skutočne na nič, a tak je dobré, aby ste si jeho výdrž mimo dosah elektrickej siete poistili. Najlepšie powerbankou, teda záložnou batériou, ktorú môžete mať vždy so sebou. Áno, na festivaloch bývajú rôzne nabíjacie stanice, no pri ich využití strácate možnosť smartfón ďalej využívať a vám sa tak môže jednoducho stať, že práve počas nabíjania prídete o možnosť zavolať svojim priateľom alebo odfotiť dôležitý moment, ktorý sa už nebude viac opakovať. Na výber máte skutočne množstvo rôznych batérií, ktoré sa líšia veľkosťou a kapacitou. My vám odporúčame, aby ste si so sebou zobrali dve – jednu veľkú s kapacitou aspoň 10-tisíc mAh, a druhú záložnú, ktorá sa vám zmestí do vrecka nohavíc. Takto budete mať so sebou nonstop prísun energie. Počas dňa môžete pri presunoch medzi javiskami využívať menšiu batériu, ktorá vám poslúži v prípade núdze, tu druhú zapojíte keď už sa budete ukladať na spánok alebo budete oddychovať vo svojom stane.

Xiaomi PowerBank recenzia-2

Vodeodolné púzdro je nutnosťou

Ak nevlastníte vodeodolný smartfón, tak potom je dobré mať pre prípad potreby aj vodeodolné púzdro. Ak začne pršať, tak si budete môcť byť istí, že váš smartfón za niekoľko stoviek eur sa nepoškodí. Niekedy vám postačí aj dóza na potraviny alebo igelitové vrecko, ktoré zabráni, aby sa k smartfónu dostala voda. Najlepším a najspoľahlivejším riešením sú ale rôzne púzdra a kryty pre konkrétne modely, alebo univerzálne obaly, ako napríklad vodotesné púzdro Celly s 3,5 mm audio jackom, ktoré pojme smartfóny do veľkosti 5,7″.

puzdro-vodotesne-celly-s-3-5-mm-jack-pre-vas-smartfon-do-5-7-palca-black-wpcbagxxl01-big-306004

Ďalšie príslušenstvo

Ak smerujete na festival, vhod by vám mohla prísť napríklad aj akčná kamera alebo selfie tyčka, ktorá vám umožní ľahko vytvárať skupinové selfie fotografie s vašimi priateľmi. Vhod príde aj vo väčšom dave, z ktorého môžete urobiť pekne fotografie z pohľadu nad publikom. Ak bývate ďalej od pódií a napriek tomu si chcete vypočuť svoju obľúbenú hudbu, tak si zoberte aj externý reproduktor alebo dobre odhlučnené slúchadlá. Či si môžete po ťažkej noci sadnúť za volant zas zistíte pomocou digitálneho alkoholmetra.

Náš tip
Test BioLite výbavy pre outdoorových geekov

Poškodili ste svoj smartfón? Dajte ho opraviť

Rozbitý displej, smartfón poliaty pivom alebo iné poškodenie, je možné riešiť za pomoci odborného servisu. Ten dokáže rýchlo poškodenú súčiastku vymeniť, prípadne zariadenie diagnostikovať a zistiť, prečo to vlastné “nevolá”.


servismobilov
Partnerom článku je servismobilov.sk

6.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+