MojAndroid

Smartfóny sú TOP technológiou, ktorá v poslednej dekáde najviac zmenila životy slovenských používateľov internetu v mobile, aj také sú zistenia prieskumu „Mobilný internet v každodennom živote“, ktorý Google realizoval v spolupráci so spoločnosťou IQS Online v štyroch krajinách. Slováci si pri používaní mobilného internetu obľúbili najmä svoje smartfóny (95%), pričom medzi mladými (vo veku 15-24 rokov) sa cez smartfón na internet pripája takmer každý (99%). Dokonca až štvrtina (24%) slovenských “smartfónistov” sa cíti, ako keby boli nahí v prípade, že si smartfón zabudnú doma.

Okrem telefonovania je smartfón s internetom pre ich používateľov spoločníkom počas rôznych každodenných aktivít, pričom až 4 z 5 (81%) používateľov ho používajú minimálne niekoľkokrát denne. Medzi obľúbené aktivity patria napríklad surfovanie po webe a vyhľadávanie informácií cez Google (94%), fotografovanie a kontrola času (ako hodinky) (97%), zisťovanie aktuálneho počasia (87%), pozeranie videí na YouTube (77%) a kontrola e-mailov (91%).

Smartfón patrí medzi 3 hlavné veci, ktoré kontrolujeme, keď odchádzame z domu (80% kontroluje peňaženku, 75% kľúče, 74% smartfón). Medzi mladými (vo vekovej skupine 15-24 rokov) kontroluje smartfón až 81% používateľov, na opačnom konci vo vekovej skupine 50+ len 67%. Dokonca 2 z 5 Slovákov (41%) si nevedia predstaviť deň bez smartfónu a preto si ho nikdy nezabudnú vziať so sebou. Smartfóny dávajú takmer polovici (48%) ich používateľov pocit pohody a bezpečia, pretože vďaka nim majú všetky informácie na dosah.

So smartfónom v „posteli“

Takmer tri štvrtiny Slovákov (71%) majú svoj smartfón na dosah ruky, aj keď idú spať. Z nich takmer každý tretí (28%) ho dokonca používa ešte pred spaním. V prípade nespavosti siahnu až dvaja z piatich (40%) používateľov mobilného internetu po smartfóne, čo je viac ako tých, čo si pozrú telku (38%), prečítajú knihu (20%), či si idú urobiť niečo pod zub (5%).

image009

Smartfón, náš neoceniteľný pomocník

Smartfón je v očiach svojich vlastníkov skôr pracovný, či súkromný pomocník, a v menšej miere aj zabávač. Slováci majú ku svojim smartfónom skutočne kladný vzťah. Najčastejšie ho používame vo svojom voľnom čase (93%), keď cestujeme (89%), v práci (73%) a tiež predtým, než ideme do postele (73%). Takmer tretina používateľov smartfónov (31%) ho neodloží ani na rande. Na druhej strane smartfón používame najmenej najmä pokiaľ sa hráme s deťmi (23%), či cvičíme (25%).

Občas sa radi aj vypneme

Socializácia, stretávanie sa s kamarátmi, rozhovory s ľuďmi, hranie s deťmi – to všetko sú momenty, kedy ide smartfón nabok. Pre mnohých je nemysliteľné používať smartfón, ak majú spoločnosť. Keď sa Slováci socializujú a zájdu do baru, tak svoj telefón prevažne nechávajú vo vrecku či kabelke (až 40% ho skontroluje len pri príchode a odchode – viac žien ako mužov) (26% ho nekontroluje vôbec, dokonca vo vekovej skupine 50+ je to až 40%).

image007

Ženy sú rodinné „dokumentaristky“

Pre Slovákov slúži smartfón vo veľkej miere ako osobný fotoaparát, s ktorým zachytávajú rodinné momenty, zaujímavé miesta, stretnutia s priateľmi a svoje ratolesti. Fotoaparát na smartfóne je totiž vždy po ruke a pomáha používateľom uchovať si spomienky na výnimočné chvíle. Dokumentovanie života majú pod palcom najmä ženy, často zachytávajú dianie okolo seba a fotia rôzne rodinné udalosti (48%), svoje deti či vnúčatá (46%), či nové zaujímavé miesta (41%).

image003

So smartfónom za oddychom

O tom, že sa bez smartfónu nikam nevyberieme svedčí aj fakt, že až 92% respondentov si ho berie zo sebou aj na dovolenku. Vtedy ho Slováci využívajú najmä na fotografovanie (91%), vyhľadávanie informácií na Googli (79%), komunikáciu na sociálnych sieťach (70%), používajú prekladač (69%), pozerajú si trasy na online mapách (68%), či vyhľadávajú zaujímavé miesta v okolí (68%).

Ďalšie zaujímavosti z prieskumu

Bizarné situácie, ktoré zažili slovenskí používatelia so smartfónom:

 • u zubára, keď dotyčnému trhali zub
 • počas spovede
 • smartfón je zjavne aj otváračom na pivo
 • ženích si na vlastnej svadbe zabudol vypnúť svoj smartfón
 • Aj keď je smartfón pre mnohých v každodennom živote veľmi dôležitý, predsalen by si na pustý ostrov zo sebou zobrali najskôr kamaráta, nožík a zápalky
 • Štatistika medzi mužmi: nožík (49%), kamarát (45%), zápalky (31%) a smartfón (17%)
 • Štatistika medzi ženami: kamarát (52%), nožík (28%), zápalky (26%) a smartfón (18%)

O prieskume

Prieskum uskutočnila spoločnosť IQS Online v spolupráci s Googlom na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Rumunsku s využitím metódy zberu dát CAWI (prieskum online) v období od apríla do mája 2015. Do prieskumu bolo zapojených 800 respondentov vo veku 15+ rokov, ktorí využívajú mobilný internet.

Zdroj: Google

6.8.2015
 • Tom

  Smatrfon na WC (100%) ;)

 • LaBrie

  Kluce si nekontrolujem nikdy, inc by som sa nedostal z domu :) Inac ma tak napada, ako to bolo vlastne nie tak davno bez telefonov…… to uz nie je ani pravda :) Telefonovat z budky alebo na poste, ale ked sme sa dohodli s partiou, ze sa niekde stretneme, tak sme sa aj stretli (bez zbytocneho vyvolavania a prezvanania ako dnes).

  • TnO

   Co, z domu by si sa aj dostal bez klucov, lenze do domu uz by to bolo tazsie bez nich.

   • Braňo

    Vieš, niektoré domy majú aj viacero dverí, kým sa reálne dostaneš do bytu.. takže sa ani len nedá dostať von bez kľúčov, kvôli bezpečnosti

+