MojAndroid

Zdá sa, že umelé nafukovanie cien produktov pred veľkými zľavami sa stala bežnou praktikou viacerých veľkých e-shopov. Táto nekalá praktika má nalákať zákazníka na “neodolateľné” zľavy, ktoré sa častokrát šplhajú až k 90%. Ako sa ale hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští a v prípade povianočných zliav (a nielen nich) to platí dvojnásobne. Nie je preto nezvyčajné, že e-shopy si ešte tesne pred vianočnými sviatkami umelo navýšia ceny produktov, ktoré neskôr výrazne zlacnia na ceny, ktoré sú rovnaké alebo dokonca vyššie ako pred zdražovaním. Na tieto praktiky si najnovšie posvietil  bloger Michal Dragan, ktorému sa podarilo zaznamenať niekoľko prípadov neférového navyšovania cien.

Jedným z prípadov “fantastických” zliav, a to vo výške až 93%, je aj zastrihávač vlasov Wahl Homepro, ktorý má vo svojej ponuke Alza. Podľa e-shopu je jeho bežná cena 262€. No nekúp to za 18,49 eur! Bombastická zľava však vôbec nie je tak výhodná, keďže vo väčšine obchodov sa cena priemerne pohybuje na úrovni 22 eur. Stačí si pozrieť ceny cez porovnávače Pricemania alebo Heureka.

442763_article_photo_kfvxhyu0_900x

Ďalším produktom z neodolateľnej ponuky Alzy je parfum pre ženy Calvin Klein Eternity 100 ml. Bežná cena na internete sa pohybuje do 30 eur. Na Alze to je však údajne 91€.

Cena je aj po 76% zľave stále rovnaká ako vo väčšine e-shopov.
Cena je aj po 76% zľave podobná ako vo väčšine e-shopov.

Ďalším prípadom “zliav” je kamera GoPro Session, ktorú Alza predáva za 209€. Samo o sebe výborná cena, ktorá sa však nezaobišla bez nafukovania bežnej predajnej ceny. Tá je podľa e-shopu 444,41€. Zaujímavosťou pritom je, že Alza priamo v popise produktu má obrázok, kde informuje o cene 299€.

gopro

Bonusom na Alze je sada šitia, ktorá údajne stojí bežne až 95€. Po 93% zľave stojí však už len 6,58€. V iných e-shopoch a bez zľavy ju kúpite nie za viac ako za 8,70€.

Alza v týchto na oko výhodných akciách, nie je sama. Napríklad v obchode Mall.sk našiel Michal objektív, ktorý počas roka stál 381€, po zľave je teraz dostupný za 395€ – Mall informuje o bežnej cene na úrovni 529€.

Michal Dragan vo svojom blogu tiež uvádza rady, ako sa nekalým praktikám obchodníkov brániť:

  1. Nenakupovať ovplyvnení emóciami a v časovom zhone.
  2. Každý produkt si overiť cez porovnávače tovaru a zistiť, či ide o serióznu cenu/zľavu alebo len umelo nafúknutú cenu.
  3. Ak takýto produkt nájdete, tak si otvorte Facebook a postnite im to na stránku.
  4. Obrátiť sa na Slovenskú obchodnú inšpekciu, nech si na týchto obchodníkov posvieti a zistí, či ide o klamanie zákazníkov alebo nie.
28.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+