MojAndroid

Neistá ekonomická situácia, znižovanie výdavkov na osobnú spotrebu, či iné aktivity používateľov tabletov alebo Chromebookov. Toto všetko sa podpisuje na zmene spotrebiteľského správania kupujúcich. Aktuálne to už niekoľko mesiacov po sebe negatívne vplýva na výšku predajov a celosvetových dodávok tabletov a Chromebookov najväčších spoločností.

Predaje tabletov sú už niekoľko mesiacov v klesajúcom trende

Podľa predbežných údajov spoločnosti International Data Corporation sa celosvetové predaje tabletov v treťom kvartáli 2022 medziročne znížili o 8,8% a dosiahli tak 38,6 milióna predaných kusov. Bol to zároveň piaty po sebe nasledujúci klesajúci kvartál.

“Po masívnom raste v rokoch 2020 a 2021 sa v roku 2022 očakával pokles na trhu s tabletmi. Trh však okrem zníženia dopytu zažíva momentálne aj niekoľko silných makro-ekonomických problémov. Aj keď väčšina tabletov so systémom Android a Chromebookov nachádza v cenovo nižšej relácii, obavy nakupujúcich pozorujeme aj v tejto triede. To je do značnej miery spôsobené obavami z ekonomickej neistoty.”

Anuroopa Nataraj, výskumná analytička z IDC Mobility and Consumer Device Trackers

Podľa Anuroopy Nataraj sa tablety na druhej strane od pandémie stali oveľa viac využiteľnejšie a okrem práce ich používatelia začali využívať na osobné či vzdialené vzdelávanie, zábavu a ďalšie iné aktivity.

Predaje tabletov 3Q2022
Predaje tabletov 3Q2022 | Zdroj: IDC Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker

Chromebook ako špecifická platforma?

Predaje Chromebookov mali tak isto v treťom kvartáli 2022 problémy, keď poklesli na hranicu 4,3 milióna predaných kusov. Zároveň tak dosiahli medziročný pokles až 34,4%.

“Chromebooky čelia v tomto odvetví mnohým výzvam, z ktorých nie všetky sú spôsobené obmedzeniami samotnej platformy. Pevne veríme, že Chromebooky budú aj naďalej zohrávať dôležitú úlohu v oblasti osobných počítačov a v konečnom dôsledku budú ich predaje rásť v porovnaní s inými existujúcimi platformami. Rast však bude pravdepodobne aj naďalej tlmený, pretože priemysel sa prispôsobuje novému prostrediu, v ktorom aktuálne všetci žijeme. Zároveň sme boli svedkami, že mnohí z veľkých počítačových výrobcov uprednostňujú práve operačný systém Windows. Bez ich podpory zo strany ponuky sa ale trh s Chromebookmi bude uberať vpred len veľmi pomalým tempom.

povedal Ryan Reith, viceprezident skupiny IDC Worldwide Mobile and Consumer Device Trackers.

Predaje chromebookov 3Q2022
Predaje Chromebookov 3Q2022 | Zdroj: IDC Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker

 

Obidva trhy sa preto presunuli z odvetví s obmedzenou ponukou do odvetví, po ktorých je narastajúci dopyt. Toto spôsobila najmä súčasná ekonomická neistota, v dôsledku ktorej sa výdavky na vzdelávanie a osobnú spotrebu razantne spomalili.

Naopak, čínskym predajcom sa na rozvíjajúcich trhoch pomerne darí s dopytom najmä po zariadeniach nižšej triedy. Sankcie od mnohých predajcov tiež umožnili čínskym predajcom, ako je napr. Huawei, dobre fungovať napríklad na ruskom trhu. Medzitým vznik lacných čínskych výrobcov ako sú Realme, Xiaomi, Oppo a ďalší, vyvolal silnú konkurenciu so zariadeniami nižšej triedy, no tieto zisky však stále nemohli kompenzovať obrovský pokles, ktorí zaznamenali hlavní predajcovia tabletov a Chromebookov.

Náš tip
Xiaomi pripravuje najvýkonnejší Android tablet na svete
6.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+