Ten rok by mal byť pre predaje smartfónov rekordný. Tvrdí to aspoň analytická spoločnosť International Data Corporation (IDC), ktorá zvýšila svoj krátkodobý výhľad na globálny trh so smartfónmi na najbližšie mesiace. Medziročný nárast predajov by mal byť tento rok dokonca najväčší od roku 2015.
Dopyt vzrastie hlavne vďaka širšej ponuke 5G smartfónov
Podľa analýzy IDC sa predpokladá, že dodávky smartfónov dosiahnu v roku 2021 1,38 miliardy kusov. V porovnaní s rokom 2020 je to nárast o 7,7%. Očakáva sa, že tento trend bude pokračovať aj v roku 2022, keď medziročný rast bude 3,8 % v celkovom objeme 1,43 miliardy dodaných kusov. Hlavným dôvodom má byť dopyt po 5G smartfónov, ktoré už majú v západných krajinách zabezpečené pokrytie 5G sietí.
Na rozvíjajúcich sa trhoch bude po pandémii ešte stále silnieť dopyt po smartfónoch strednej triedy a lacných 4G modeloch. Pokiaľ ide o prognózy na ďalšie roky, IDC očakáva, že nízky jednociferný rast bude pokračovať až do roku 2025 s päťročnou ročnou mierou rastu (CAGR) o 3,7 %. Negatívny vplyv na to môže mať ale celosvetový nedostatok polovodičov, ktorý zostáva problémom mnohých priemyselných odvetví vrátane trhu smartfónov.
Ceny 5G smartfónov by mali výrazne klesnúť
Naďalej bude pretrvávať silný tlak na strane ponuky 5G smartfónov, vďaka čomu by mali ich ceny klesnúť. IDC očakáva, že priemerné predajné ceny 5G zariadení so systémom Android poklesnú medziročne už v roku 2021 o 12% na 456 dolárov a potom pod 400 dolárov v roku 2022. To by malo zároveň vytvoriť aj cenový tlak na spoločnosť Apple, ktorá vyrába smartfóny iPhone so systémom iOS.
Z pohľadu regiónov bude v roku 2021 na čele Čína s takmer 50 % podielom zásielok 5G smartfónov. Za Čínou budú nasledovať USA so 16 % podielom. Ostatné významné trhy, ako napríklad západná Európa a Ázia / Tichomorie (s výnimkou Číny a Japonska), budú mať do konca roku 2021 spolu podiel 23,1% na svetovom trhu s 5G smartfónmi.