MojAndroid

Trh smartfónov zažíva mierny pokles. Celosvetovo, ale aj v Európe. Najnovší prieskum a aktuálne štatistiky teraz odhalila spoločnosť Counterpoint. Všetci najväčší výrobcovia si v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka pohoršili, teda až na jedného.

V Európe najviac predáva Samsung, ktorý má momentálne 32-percentný podiel na trhu. Na druhom mieste je Apple (24 %) a najlepšiu trojicu uzatvára Xiaomi (22 %). Rovnaké poradie platí aj v prípade, ak sa na predaje pozrieme z globálneho hľadiska, no čísla sa líšia. Samsung má v Európe silnejšie zastúpenie ako vo svete, rovnako aj Xiaomi.

Podiel v Európe Podiel vo svete
Samsung 32 % 19,7 %
Apple 24 % 17,7 %
Xiaomi 22 % 13,7 %

Najväčší výrobcovia v Európe majú vyššie percentá podielu na trhu v porovnaní s celým svetom najmä kvôli čínskym výrobcom, ktorí valcujú najmä ázijské trhy. Apple má zase veľmi silné postavenie doma v USA. Čísla do tabuľky týkajúcej sa sveta sme čerpali z článku Boj o prvenstvo neutícha. Toto sú najväčší výrobcovia smartfónov na svete.

Polepšil si len HONOR, ostatní predávali menej

Poďme sa teraz podrobnejšie pozrieť na Európu. štvrtá priečka v predajoch patrí výrobcovi Realme, no podiel na trhu má len 4-percentný. Piaty je HONOR, ktorý vstáva z popola. Z TOP 5 najväčších výrobcov v Európe si v porovnaní s tretím kvartálom minulého roka pohoršili všetci, keďže predali menej zariadení.

recenzia HONOR Magic5 Pro
HONOR Magic5 Pro

Najhoršie v percentuálnom vyjadrení je na tom Realme (-30 %), Apple si drží stabilné čísla (-3 %) a Samsung stratil 15 %. Jediný HONOR v celkovom počte predaných smartfónov rástol, a to o 8 percent.

1. Samsung – 15 %
2. Apple -3 %
3. Xiaomi – 13 %
4. Realme – 30 %
5. HONOR + 8 %
Náš tip
NAY Android Roka 2023: Hlasujte a vyhrajte množstvo cien!
21.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+