MojAndroid

Ako uvádza portál Gizchina, inžinier Blake Lemoine sa zaoberá umelou inteligenciou. Pracoval so systémom LaMDA, ktorý podľa neho začal obsahovať znaky robotického vedomia. Manažment spoločnosti Google sa preto rozhodol inžiniera suspendovať, teda dať mu platené voľno, pretože podľa nich jeho program nedával zmysel.

Systém LaMDA, predstavuje jazykový model pre dialógové aplikácie. Tento jazykový model patrí spoločnosti Google, ktorá ho vytvorila za účelom komunikácie s ľuďmi. Slovná zásoba tohto modelu sa rozširuje prostredníctvom internetu a jeho cieľom je napodobňovať prirodzenú ľudskú reč. Lemoinovou hlavnou úlohou bolo slovník tohto systému kontrolovať. Keďže LaMDA nemá obsahovať žiadne diskriminačné, hrubé, alebo nenávistné frázy, Blakovou úlohou bolo ich odstrániť.

Google
Google | Zdroj: Unsplash.com

Blake, ktorý vyštudoval počítačové a kognitívne vedy, si na systéme všimol, že bot na četovanie začal rozprávať o svojich právach a o svojej osobnosti. Robot dokázal svojim názorom ovplyvniť Lemoina natoľko, že zmenil svoj pohľad na “tretí zákon robotiky” od spisovateľa Isaaca Asimova.

Inžinier spomenul, že ak by nevedel, že ide o systém, ktorý spoločnosť vytvorila, myslel by si, že ide o sedem alebo osem ročné dieťa, ktoré sa vyzná vo fyzike. So svojim podozrením sa teda obrátil na manažment spoločnosti. Jeho pripomienky k systému boli preskúmané, no neúspešne. Blake bol vedením odmietnutý. Z dôvodu, že mu dala spoločnosť takzvané platené voľno, rozhodol sa tento incident zverejniť a sprístupniť pre ostatných ľudí.

Hovorca spoločnosti Google sa k situácii vyjadril tiež.

“Celý náš tím, vrátane etikov a technológov preskúmali Blakove podozrenia ohľadom nami vytvorenej umelej inteligencie. Dôkazy však nepotvrdzujú to, čo Blake tvrdí. Nenašlo sa nič, čo by potvrdilo to, že LaMDA systém sa stal vnímavým, naopak, našli sme mnoho dôkazov, ktoré potvrdzujú opak.”

Náš tip
Tešíte sa na Samsung Galaxy S22 FE? Pravdepodobne vás čaká veľké sklamanie

16.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+