MojAndroid

Podvodné aplikácie sú často veľmi obľúbenou doménou rôznych hackerov, ktorí ich využívajú na svoje obohatenie. Ich ciele však môžu byť rôzne. Takúto aplikáciu vedia použiť na získanie prístupu a následne aj financií k vášmu účtu v banke, no niekedy sa uspokoja aj s heslami na vaše sociálne siete či osobnými údajmi, s ktorými neskôr môžu obchodovať. Na nové podvodné aplikácie upozornila SLSP.

Aby ste sa rozhodli si takúto aplikáciu nainštalovať využívajú podvodníci dobré meno iných vývojárov. Často sa tak názvy takýchto “apiek” až veľmi nápadne podobajú na konkurenčné projekty, čo zvyšuje ich dôveryhodnosť. Taktiež v dnešnej dobe nie je problém zariadiť stiahnutie aplikácie tisíckami ľudí/robotov.

Tentokrát si pozrieme zoznam piatich aplikácií, ktoré ak ste si nainštalovali, tak musíte urýchlene konať. Ide o tieto aplikácie: PDF AI: Add-on, Android Cleaner, Android Core OS, TestAPK a PDF Reader. Všetky spomenuté majú celkom legitímny názov, z ktorého len veľmi ťažko vieme vyčítať, že ide o podvodne zameraný softvér.

Čo robiť po stiahnutí takejto podvodnej aplikácie?

Ak sa vám nešťastnou náhodou objavil jeden zo spomínaných súborov vo vašom smartfóne odporúča sa obnoviť výrobné(továrenské) nastavenia. Nech vás však ani nenapadne navštíviť bankovú aplikáciu, kedy by ste dali hackerom prístup do vášho konta.

podvodna aplikacia
Podvodná aplikácia | Zdroj: SLSP

Pri obnovení nastavení do továrenského režimu sa vám však vymažú všetky fotografie, aplikácie a pravdepodobne aj kontakty, a preto je dobré využívať služby cloudového úložiska, ako napríklad Google Fotky, ktoré má väčšina z nás už v zariadení predinštalované. Kľúčová je preto prevencia vzniku podobných situácií. Efektívnym ochranným nástrojom proti škodlivým aplikáciám na Android smartfónoch je bezpečnostné riešenie ESET Mobile Security, ktoré škodlivú aplikáciu rozpozná a ochráni vás.

Len nedávno sme vás informovali o iných aplikáciách, ktoré zbierajú vaše údaje, a taktiež patria k tým, na ktoré si treba dávať pozor. Objavili sa priamo v Obchode Play a stiahlo si ich až 2 milióny používateľov. Tu nájdete ich zoznam. Avšak aj ostatným bankám sa darí informovať svojich klientov o možných podvodoch. Tatra banka v minulom roku viackrát informovala o podvodných SMS s falošným linkom, ktorý podvodníci chceli využiť pre nekalé účely.

Ak chcete byť informovaný a nikdy nenaletieť podvodníkom, prípadne chcete ochrániť svojich najbližších, určite si prečítajte nás e-book: Ako byť Smart a nesadnúť na lep podvodníkom.

Náš tip
Recenzia Samsung Galaxy S24 Ultra: AI bude novým štandardom

5.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+