MojAndroid

Mnohí ľudia poznajú dobu, keď Vám končí viazanosť u operátora. Asi jediný kladný aspekt, ktorý v tomto vidím je výber nového mobilného telefónu. Toto isté ma viedlo k nekonečnému čítaniu recenzií rôznych telefónov v ponuke operátora. Priznám sa, nemal som vtedy chuť na veľkú investíciu do drahého telefónu, tak som vyradil z ponuky telefóny typu Iphone a high end android telefóny. Práve vtedy prišla nová ponuka na telefón s názvom Orange Boston. Pomyslel som si, že to bude nejaký odpad pod takým brandovaným názvom. Avšak po tom, čo som si  naštudoval informácie sa mi celkom zapáčil. Vtedy ešte nebolo veľa informácií o tomto telefóne, no cena ma zaujala a navyše to bol android, takže som si ho zobral aj napriek odhováraniu môjho okolia. Prvé dojmy boli skvelé, telefón sami veľmi páčil aj funkčnosťou bol na veľmi dobrej úrovni. Trochu ma sklamala výdrž batérie, no neskôr som si uvedomil, že pri celodenne pustenej wifine mi ani dlho nevydrží :)

Technické parametre:

OS: Android 2.2
procesor: Qualcomm MSM 7227, 600 MHz
rozmery: 116 x 57 x 12 mm,
hmotnosť: 118 gramov
displej: kapacitný, dotykový s podporou “multitouch“(úvodzovky vysvetlím neskôr), TFT, 320 x 480 b., 45 x 67 mm, uhlopriečka 3,2” (81 mm), aktívny pohotovostný režim,
fotoaparát: 5 Mpix, LED blesk
pamäť: 130 MB + 256 MB RAM + 2 GB microSDHC,
správy: SMS, MMS, e-mail, RSS,
prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, Bluetooth 2.0 + EDR, kábel microUSB, Wi-Fi
batéria: LICO Li-Ion, 1 230 mAh,

Telefón vyrába spoločnosť Foxconn a predáva sa pod rôznymi názvami ako: Commtiva Z71, Apanda A60, Chinavision  Excalibur, Cincinnati Bell Blaze, Gigabyte Gsmart G1305, Motorola XT502, Muchtel A1, Optimus Boston, Orange Boston, Spice Mi-300, Vibo A688 and Wellcom A88 atď. Keď som zistil túto informáciu, mal som hneď pocit, že sa určite nájde veľa geekov, ktorí  pre tento phone urobia update a custom romky. V tomto vidím veľkú výhodu Bostonu. Vyskúšal som možno všetky dostupné romky ktoré som našiel a usadil som sa na: [Rom 2.2] flph/firetrap JellyBean 2.2.1. Pri práci na tejto rom sa spojili dvaja najlepší kuchári romiek na Boston a vytvorili podľa môjho názoru perfektnú rom. Najlepšie výhody sú v životnosti batérie, zmene dizajnu a v tom, že celý systém beží svižne.

Druhým kandidátom v ponuke operátora bola  Galaxy Spica. Fakt, že ju spomínam je ten, že som tento telefón veľmi rýchlo vylúčil a to z veľmi  jednoduchého dôvodu. Nemal hardwarovú akceleráciu pre hry. Orange Boston má procesor Qualcomm MSM 7227, ktorý toto podporuje. Má síce takt o 200 MHz menší, avšak stačí malá úprava v romke a takt si dokážete zvýšiť aj na 800 Mhz bez toho aby ste poškodili telefón. Samozrejme je to na úkor batérie. Poďme sa pozrieť konečne na jednotlivé prvky telefónu.

Dizajn a materiály: Telefón nedisponuje príliš kvalitnými materiálmi, ktoré by sme mohli nájsť skôr na HTC zariadeniach. Je kompletne vyrobený z plastu, takže nečakajte vymoženosti ako minerálne sklo alebo kov. Keby ste ho nahriali na dostatočne vysokú teplotu, tak sa skvapalní J. Všimol som si, že zadný kryt vŕzga, čo pokladám v tejto dobe za smiešne. Pamätám si napríklad, keď sme si pod zadný kryt Nokie 3310 podkladali kúsok papiera aby nevŕzgal, ale robiť to teraz? Hlavne, keď sa telefóny posunuli tak ďaleko? Samozrejme, nemôžeme čakať zázraky od telefónu, ktorý sa dá zohnať v priemere za 100 eur.

Dizajn by som prirovnal možno k starším telefónom, avšak nič mi na ňom nevadí. Telefón by mal byť v prvom rade úžitkový až potom módnym doplnkom :-). Veď posúďte nakoniec sami.

Displej: Uhlopriečka displeja je 3,2” s rozlíšením 320 x 480 bodov, čo je podľa mňa zlatá stredná cesta. V dnešnej dobe sa stretávame s telefónmi a uhlopriečkami omnoho väčšími, ale displej Bostonu je postačujúci na všetky bežné úkony. Najväčším sklamaním je multitouch. Bežne funguje napríklad v Gallery 3D a podobných programoch, ale poznáte tie hry, v ktorých potrebujete 2 palce na obrazovke na pohyb a interakciu? Tie si tu nezahráte. Priznám sa, že neviem prečo to nefunguje ale je to tak.

Funkčné tlačidlá: Umiestnenie dotykových tlačidiel pod displej nie je práve najlepšou voľbou. Mnohokrát sa mi stalo, že som sa hral hru alebo prehliadal Internet a omylom som stlačil  tlačidlo domov. Lepším riešením by bolo naučiť android ísť o úroveň nižšie gestom napr. pohybom prsta zľava  vpravo. Hardwarové klávesy pre hovor som si obľúbil a sú pre mňa nutné pre bežný život :-).

Trackball –  o ňom sa radšej ani vyjadrovať nejdem, pretože je úplne zbytočný.

Fotoaparát: Tlačidlo pre spúšť je na pravej dolnej strane. Zamýšľal som sa nad umiestnením a dospel som k ľavej hornej strane. Zoberme si prípad:

  1. Fotíte Vašu priateľku to znamená, že sa pozeráte na prednú stranu. Aplikácia na fotoaparát je robená tak, že spúšť sa dá vyvolať aj na obrazovke. Tak prečo dávať tlačidlo na pravú dolnú stranu, aby bolo fotografovanie pohodlné pri pohľade spredu ?
  2. Teraz si zoberme prípad 2. Fotíte sa s Vašou priateľkou spolu. To znamená, že sa pozeráte na zadnú stranu mobilu kde sa nachádza snímač. Logické nie ? :-) Otázka však je ako sa odfotíte, keď tlačidlo je  na zlom mieste a pomaly sa nedá ani stlačiť. A na obrazovku nevidíte. Myslím, že by mali popremýšľať nad zmenou umiestnenia tohto tlačidla.

Kvalita fotiek je slušná na dennom svetle, no v noci nečakajte žiadne zázraky ako je to v prípadoch drvivej väčšiny telefónov. Výrobca píše v parametroch o autofókuse. Asi na to zabudli pri výrobe lebo inak si to vysvetliť neviemJ.

Ešte by som sa povenoval môjmu názoru na kazovosť tohto telefónu. Na nemenovanom fóre som sa stretol so strašne negatívnym postojom k tomuto telefónu. Vec sa má asi takto: Telefón je lacný a je dostupný pre všetkých ľudí. No nájde sa mnoho prípadov, kedy si kúpi tento telefón človek, ktorý nemá absolútne žiadne technické zručnosti a môže sa stať, že nevie ovládať telefón s androidom. Môžete sa sami seba spýtať koľko takýchto ľudí žije vo vašom okolí. Určite by sa nejakí našli. A takíto ľudia vytvárajú negatívne ohlasy a chodia reklamovať funkčný telefón. Samozrejme, nájde sa aj chybový kus, ale to sa nájde aj pri iných typoch telefónov alebo sa mýlim ?

Tento telefón je skvelým výberom pre ľudí, ktorí nechcú míňať veľa peňazí za dobrý telefón. Nemal som s ním doteraz žiadny problém. Popadal pár krát na zem, ale stále funguje.

V dnešnej dobe je ho možné dostať s androidom 2.1 a bol som prekvapený ako rýchlo pracuje rom od operátora.

Autor: Michal Chovaňák

8.3.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+