MojAndroid

Smart City, alebo aj inteligentné mesto je čoraz viac spomínanou témou. K nej patrí taktiež “bikesharing”. Jednoducho povedané, ide o verejnú požičovňu bicyklov s veľmi “smart” riešením. K mestám Košice, Trebišov a Moldava nad Bodvou sa po novom pridáva aj Poprad.

Verzia: 1.0.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0.1
Aktuálna cena: Zdarma

Inteligentné riešenie cez appku

Ak chcete využívať služby bikesharingu, musíte si do svojho smartfónu stiahnuť aplikáciu ANTIK CityBike, ktorá vám povolí využívať služby. V aplikácii jednoducho naskenujete QR kód, ktorý sa nachádza pod sedadlom bicykla. Do appky je integrovaný systém AntikPay, ktorý si neustále dobíjate peniazmi z vašej debetnej karty.

Za hodinu jazdy zaplatíte 1 €, no pokiaľ to s bikesharingom myslíte skutočne vážne, zaplatiť si môžete 10 € mesačne na to, aby ste mali denne hodinu jazdy. Po jej presiahnutí sa vám však zaúčtuje za hodinu ďalšie euro, podľa minútovej tarifikácie. ANTIK ponúka aj sezónny balík, ktorý vás bude stáť 30 € s tým, že počas celej sezóny môžete používať bicykel hodinu denne.

antik bikesharing poprad (5)_výsledok
Ľudia si službu obľúbili natoľko, že na Námestí sv. Egídia sa počas dňa nachádzal iba jeden bicykel

Voľne sa pohybujte

S bicyklom môžete jazdiť dokonca aj mimo mesta, no dôležité je, aby ste ho odparkovali na viditeľnom mieste bez toho, aby prekážal na chodníku či ceste. Appka totiž ukáže nielen oficiálne parkoviská týchto bicyklov, ale aj kde presne ho niekto nechal, aby ste si ho vy mohli opätovne požičať.

V bicykloch totiž nechýba GPS systém, ktorý sa synchronizuje so samotnou appkou. Navyše, ak ste zákazníkom ANTIKu, dostanete hneď niekoľko výhod, o ktorých sa dočítate na ich oficiálnej stránke.

Kde nájdem oficiálne parkoviská v Poprade?

Samozrejme, najviac vyťažovaným parkovacím miestom bude práve Námestie sv. Egídia. Parkovisko nájdete priamo pri nákupnom centre Forum Poprad. Ďalšie sa nachádzajú na sídliskách Juh III, Starý Juh (Nám sv. Cyrila a Metoda), Západ, pri nemocnici a železničnej stanici, pri mestskom úrade a AquaCity či v prímestských častiach Matejovce, Spišská Sobota a Stráže.

Ak ste z Popradu, stihli ste si už povšimnúť túto novinku? Plánujete ju aj v budúcnosti využívať? Dajte nám o tom vedieť nižšie v komentároch.

11.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+