MojAndroid

Možno sa vám v poslednom čase už stalo, že vám volal niekto neznámy ohľadom pokuty za rýchlosť alebo donášky pizze. Ak sa vám hovor zdal príliš zvláštny, prípadne sa na dané číslo neviete späť dovolať, stali ste sa terčom žartu.

Polícia Slovenskej Republiky vo svojom príspevku informuje o tom, že v posledných dňoch sa na nich obrátili viacerí ľudia priamo na Facebooku s tým, že im volá číslo začínajúce na “0971”. Mužský hlas nepovie svoje meno a môže vás žiadať vaše súkromné informácie pod zámienkou, že ste mu oškreli auto, prípadne že ste si objednali pizzu či urobili online nákup.

Jedná sa o telefónne čísla s predvoľbou 0971 alebo môže to byť aj predvoľba 0979. Jedná sa o takzvané audiotextové čísla, ktorým sme sa v minulosti už venovali. Štátny regulačný úrad ich prideľuje operátorom. Od nich si ich následne môžu prenajať podnikatelia s tým, že keď niekto na takéto číslo zavolá, účtuje sa vyššia ako bežná tarifa. Ak ste prijali telefonát z podobného čísla, nemusíte sa báť, že za spomenutý hovor niečo zaplatíte. Taktiež pri pokuse o spätné volanie vám automatická hláška môže oznámiť, že dané číslo neexistuje, že hovor sa ukončí a vám nebude nič účtované.

Ak si nájdete zmeškaný hovor s predvoľbou +421 971 alebo +421 979, ignorujte ho a spať volať nemusíte.

Telefónne čísla s predvoľbou 0971 používa mobilná aplikácia JokesPhone a telefónne čísla s predvoľbou 0979 využíva aplikácia Juasapp.

Jej cieľom sú mobilné „pranky“. Každá z aplikácií obsahuje sériu 9 vymyslených, falošných volaní, ktorými môžete nachytať svojich kamarátov. Kontaktovanú osobu, ktorá telefonát príjme, nahrá softvér a autorovi vtipu pošle nahrávku. Počas používania aplikácie je vždy zdôraznené, že nie je možné šíriť nahrávku bez súhlasu dotknutej osoby. Nahrávky sú uložené na serveroch prevádzkovateľa aplikácie.

Telefónne čísla sa dynamicky menia, takže ich jednorazové blokovanie v telefóne nie je možné. Téme sa však budeme naďalej venovať a prinesieme vám aj návod, ako sa dajú blokovať čísla len z určitých predvolieb. Obťažovalo aj vás podobné volanie, prípadne ste si našli zmeškaný hovor z podobného čísla? O svoju skúsenosť sa môžete podeliť aj v komentároch.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+