MojAndroid

Email, geotagging a používanie sociálnych médií môžu ohroziť bezpečnosť spotrebiteľov počas cestovania  

  • Štúdia Intel Security má pomôcť lepšie porozumieť digitálnemu správaniu sa spotrebiteľov počas cestovania
  • Prieskum odhalil, že 49 percent príslušníkov Generácie Y je ochotnejších nechať svoj smartfón doma počas dovolenky, než je tomu v prípade štyridsiatnikov a päťdesiatnikov Generácie X
  • Väčšina dovolenkárov zostane počas cestovania pripojených na internet a zhruba 55 percent respondentov, ktorí sa plánovali odpojiť to vôbec nedokázalo

Santa Clara 21. júna 2016 – V príprave na letnú cestovateľskú sezónu vykonali v Intel Security štúdiu pod názvom Digitálny detox: Odpojenie sa počas letnej dovolenky, aby lepšie porozumeli spôsobom, akými spotrebitelia zostávajú digitálne pripojení počas cestovania a spôsobom, ktorými môžu, bez toho, aby si to uvedomovali, vystaviť riziku svoju osobnú identitu a zariadenia. Zhruba 65 percent Američanov definuje stav odpojenia sa ako nulové využívanie internetu, kým polovica z respondentov povedala, že stav odpojenia sa znamená, že nebudú telefonovať. Tento prieskum nabúrava nesprávne vnímanie spoločnosti, že práve generácia tých neskôr narodených (Gen Y) by mala mať najväčšie problémy vzdať sa počas dovolenky svojich zariadení. Až 49 percent predstaviteľov tejto skupiny v skutočnosti pripustilo, že sú ochotní odpojiť sa počas dovolenky, kým medzi ľuďmi vo veku medzi 40-50 to zvažuje iba 37 percent.

DSC_0281

Letné dovolenky sú plné rozptýlení a príležitostí a kriminálnici znalí veci sa naučili ako tieto momenty nepozornosti využiť. Cestovatelia sa môžu stať terčmi kyberzločincov, ktorí počítajú so zraniteľnosťou ľudí a zariadení, čo môže viesť ku sprístupneniu spotrebiteľských dát a zariadení. Kriminálnici môžu získať prístup k citlivým informáciám prostredníctvom nezabezpečených smartfónov, laptopov a dokonca i nositeľných technológií, pričom môžu takisto zbierať dáta zo sociálnych kanálov.

„Spotrebitelia sa spoliehajú na to, že pomocou technológie zostanú pripojení ku svojim fyzickým a digitálnym svetom, či už v práci, doma alebo na dovolenke,” povedal Gary Davis, hlavný propagátor spotrebiteľskej bezpečnosti v Intel Security. „Ľudia často využívajú zariadenia počas dovolenky na prístup k citlivým informáciám bez rozmýšľania nad potenciálnym rizikom. Výsledkom je absolútna dôležitosť informovaní o bezpečných digitálnych návykoch, ktoré pomôžu spotrebiteľom zostať v bezpečí aj počas cestovania.”

Spotrebitelia musia byť pozorní a podniknúť preventívne bezpečnostné opatrenia, aby tak predišli strate alebo odcudzeniu osobných informácií počas cestovania. Napriek tomu, že mnohým respondentom sa nepodarilo odpojiť, tým, ktorí to dokázali, to prinieslo veľké výhody.

DSC_2197

Dôležité zistenia:

  • Viac ako polovica (55 percent) Američanov, ktorí mali v úmysle odpojiť sa od svojich digitálnych zariadení počas dovolenky, to nedokázala.
  • 65 percent Američanov, ktorí sa zúčastnili na prieskume, tvrdilo, že si dovolenku viac vychutnávalo potom ako sa odpojili. Pociťovali tiež menej stresu a boli vnímavejší na svoje okolie.
  • Zhruba 88 percent Američanov pripustilo, že ich nestresovalo to, že sú odpojení od práce a života doma. 51 percent z tých, ktorí sa odpojili, potvrdilo, že vďaka tomu nadviazali lepšie vzťahy so svojimi spolucestovateľmi.
  • Americkí muži sú ochotnejší nechať svoj telefón doma, keď idú na dovolenku. Zhruba 47 percent mužov povedalo, že by sa zaobišlo bez telefónu. V prípade žien išlo len o 37 percent takých, ktoré by to urobili.

Čas bez práce:

  • Vo svete, kde sa vždy niečo deje, je pre ľudí ťažké sa odpojiť. Až 68 percent amerických účastníkov prieskumu povedalo, že si osobné a pracovné emaily kontrolujú najmenej raz denne, počas každého dňa dovolenky.
  • Američania sú najmenej úspešní v snahe nekontrolovať si pracovné emaily počas dovolenky (49 percent) v porovnaní so Singapurčanmi (61 percent), Kanaďanmi (60 percent), Nemcami (59 percent), Mexičanmi (59 percent), Francúzmi (56 percent), Holanďanmi (54 percent), Brazílčanmi (53 percent) a Španielmi (52 percent).

Tipy na minimalizovanie bezpečnostného rizika počas cestovania:

  • Vytvárajte sociálne múry: Poznáme aké nudné môže byť čakanie na letiskách a častokrát práve nuda môže viesť k zaveseniu nových statusov z vášho mobilného zariadenia. Či už ide o vašu polohu alebo selfie, kde máte super vlasy, kriminálnici dokážu lepšie monitorovať miesto vášho pobytu cez aktivitu na sociálnych sieťach a využiť moment, keď ste najmenej chránení.
  • Dávajte si pozor pri zdielaní: Radi sa delíme o svoje zážitky s priateľmi a rodinou cez sociálne siete. Je však dôležité verejne neinformovať o čase a mieste vašej super dovolenky. Počkajte s tým, kým sa vrátite domov. V opačnom prípade dávate možnosť príležitostným zlodejom, ktorí čakajú na to, kedy nebudete doma.
  • Obmedzte použitie Wi-Fi a Bluetooth: Dáta môžu byť drahé, ale prepnutie na Bluetooth a Wi-Fi, keď nie ste doma môže byť receptom na pohromu. Pripojením sa ku nechráneným Wi-Fi a Bluetooth zariadeniam vystavujete svoje osobné informácie kyberzločincom. Obzvlášť by ste si mali dávať pozor pri výmene platobných informácií. Nezabudnite aktualizovať Bluetooth a Wi-Fi históriu tým, že budete odstraňovať predchádzajúce „zapamätané” bezdrôtové siete ako „cafewifi”.
  • Kontrolujte a monitorujte svoje účty: Všímajte si podozrivú aktivitu v histórii na svojom bankovom účte. Ak nebudete dôkladne monitorovať vlastné pohyby na účte, kriminálnici budú mať prístup k vašim účtom bez povšimnutia z vašej strany.

Metodika štúdie

V marci 2016 bola zo strany Intel Security poverená spoločnosť MSI International, aby vykonala online globálnu štúdiu medzi 13.960 spotrebiteľmi vo veku 21 až 54 rokov, rovnomerne rozdelenými podľa pohlavia.

Zdroj: Tlačová správa

 

23.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+