MojAndroid

Počítače sú tu s nami už niekoľko desaťročí, no zatiaľ ani jeden nebol dostatočne inteligentný na to, aby prešiel Turingovým testom. Ten si za úlohu kladie nájsť odpoveď na otázku, ako zistiť, či je nejaký stroj (napr. počítač, smartfón, …) inteligentný. Test spočíva v tom, že necháme jedného človeka dávať otázky dvom respondentom, ktorých nemá možnosť vidieť. Jedným z nich bude človek a druhým počítač. Ak nedokáže podľa ich odpovedí rozlíšiť, ktorý z respondentov je človek a ktorý stroj, potom tento stroj možno považovať za inteligentný. Komunikácia netrvá dlhšie ako 5 minút a je vedená výhradne textovou formou. Zväčša je na posudzovanie privolaných viacero “sudcov”, z ktorých aspoň 30% sa musí počítaču nechať oklamať.

To, že Turingovým testom prešiel počítač, je veľká novinka. Počítač, alebo skôr počítačový program, dokázal svojimi odpoveďami presvedčiť niekoľko vedcov o tom, že je 13-ročný Eugene Goostman. Charakter tejto imaginárnej osoby bol vytvorený tímom v Rusku pod vedením Vladimira Veselovského a Eugena Demchenka. Goostman prešiel testom v súťaži Turing Test 2014  v Londýne veľmi tesne – podarilo sa mu oklamať len jedného z troch pýtajúcich sa. Na rozdiel od iných súťaží poriadaných po celom svete, je tá konajúca sa na University of Reading najkomplexnejšia a nezávislé overená. Navyše, ako jediná dáva možnosť rozhodcom konverzovať bez akýchkoľvek obmedzení.

To, že počítač po prvýkrát dokázal človeka oklamať o tom, že je jeho druhu môže byť začiatkom niečoho veľkého. Zatiaľ však nečakajte v najbližších rokoch žiadnu revolúciu strojov ako z filmu Terminátor. Nie je však vylúčené, že sa dočkáme inteligentnejších asistentov, akými už teraz sú Google Now od Googlu, Siri od Apple, či Cortana od Microsoftu. Domácnosti by tiež mohli získať inteligentných pomocníkov, aj keď to je ešte stále hudbou vzdialenej budúcnosti.

Zdroj: verge

9.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+