MojAndroid

Android Market moneyPre vývojárov je myšlienka zarobenia trochu peňazí zo svojej aplikácie úplne úžasná – najmä v prípade, že samotná aplikácia je zadarmo. Zatiaľ čo iPhone podporuje myšlienku platieb v rámci aplikácií už niečo málo vyše roka, Android začal ešte len teraz.

Niekoľko odvážlivcov manuálne integrovalo do svojich aplikácií vlastný platobný systém, ale vymýšľanie kolesa, keď ho už niekto dávno vymyslel, nikdy nie je dobrý nápad. Nielen, že je na tom roboty ako na kostole, ale prináša so sebou aj zodpovednosť za citlivé finančné informácie zákazníkov.

Po príchode strategického investora Andreessena Horowitza sa platforma pre mobilné platby Boku posunula o krok dopredu a vytvorila knižnicu pre platby priamo z Android aplikácií.  Ich SDK umožňuje programátorom speňažiť svoje aplikácie prostredníctvom platieb priamo cez mobilného operátora. Žiadne kreditné karty a presmerovanie na portály bánk. Používatelia zadajú svoje telefónne číslo, odpovedia na špeciálnu SMS správu a všetky ich virtuálne nákupy sa automaticky pripočítajú k mesačnému účtu za telefón.

Boku umožňuje platby “jedným dotykom” vo viac ako 60 krajinách sveta prostredníctvom vyše 200 operátorov a to bez nutnosti pamätať si prihlasovacie meno a heslo. V pozadí autentikuje transakciu a stará sa o komunikáciu s operátorom. Pre koncového používateľa je tento spôsob neuveriteľne jednoduchý, lebo  nemá žiadne stresy so zadávaním údajov o kreditnej karte do telefónu.

Nanešťastie, teoretickou prekážkou pre Boku sú vysoké poplatky, ktoré mobilní operátori účtujú platobným systémom (ktoré ich potom “prepošlú” tvorcom aplikácií). Poplatky operátorov sa pohybujú medzi 10 a 50% z ceny transakcie, čo je teda poriadne veľa. Ron Hirson, šéf marketingového oddelenia v Boku, hovorí, že aktívne rokuje s viacerými hlavnými operátormi o rapídnom znížení týchto poplatkov.

Aby to nemalo Boku také ľahké, o pár dní prišiel so svojou vlastnou knižnicou Paypal. Je to presne to, čo sa na prvý pohľad zdá – knižnica pre Android vývojárov pre integrovanie Paypal platieb do svojich aplikácií. Zákazníci môže platiť bez toho, aby museli opustiť aplikáciu, zatiaľ čo programátori môžu sprostredkovať platby bez nutnosti spracovania údajov o kreditných kartách. A PayPal, samozrejme, dostane svoj podiel na poplatkoch. Aj vlk je sýty, aj ovca celá. Viac informácií o novom PayPal SDK pre Android nájdete na ich šialene krátkej adrese X.com

Približne v rovnakom čase prišla so svojou platobnou službou aj spoločnosť Zong. Ktoré z riešení je najlepšie? Ťažko povedať. Mnohí ľudia zvyknutí na PayPal budú pravdepodobne dôverovať aplikáciám, ktoré použijú riešenie od PayPal-u, ale aj je to len ďalšia varianta, ktorá vyžaduje, aby zákazníci mali osobitný účet. Popri tomto všetkom sa ponúka otázka kedy príde Google s natívnou podporou platieb v rámci aplikácií.

8.6.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+