MojAndroid

Silná konkurencia vrámci technologických produktov je skvelá pre koncových zákazníkov, pretože im ponúka možnosť vybrať si. Okrem toho však nevzniká monopol a jednotliví výrobcovia si musia konkurovať predovšetkým cenou. Kto ponúkne lepší produkt za menej peňazí, zvyčajne vyhráva. Iné je to však v prípade spoločnosti Apple. Telefónom s operačným systémom iOS v očiach niektorých fanúšikov tejto firmy konkurujú iba modely rovnakej značky, takže si Apple môže pýtať za svoje zariadenia vyššie čiastky – pretože je jediný na trhu so svojim unikátnym ekosystémom. O vznik akéhosi ekosystému zariadení sa pokúšajú aj ďalší výrobcovia. Najviac sa to darí asi juhokórejskému gigantovi Samsung, no do hry sa zapája aj Google s jeho Pixel ekosystémom. Má však šancu uspieť? Téme sa venoval portál MakeUseOf.

Uzamknutie do jedného ekosystému prináša množstvo výhod, no nie každý to chce

Počas uplynulých rokov sme videli viacero pokusov výrobcov Android smartfónov predstaviť produkt, ktorý by bol “zabijakom iPhonov”. Nuž, vo väčšine prípadov sa to nepodarilo a množstvo používateľov ostáva takmer celý svoj život lojálnymi jednej firme. Je ňou samozrejme Apple. Dôvodom je takzvané uzavretie v ekosystéme. Raz si človek zvykne na jednoduchosť používania ich produktov, na iMessage a ďalšie služby, tak nechce odísť. Jednotlivé zariadenia sú medzi sebou tak dokonale prepojené, že konkurencia s Androidom má v najbližšej dobe iba malú šancu na podobný úspech.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra a iPhone 13 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Otázkou však ostáva, či je uzatvorenie sa v jednom ekosystéme niečim, čo ľudia reálne chcú. V mnohých prípadoch to býva aj práve opačne a v tomto má Android svoju výhodu. Prechod na iný Android smartfón je jednoduchý a využívať spolu s ním môžete vo väčšine prípadov plnohodnotne akúkoľvek prídavnú elektroniku (ktorá samozrejme nepochádza od Apple). Android ekosystém, ako napríklad ten značky Pixel, by tak mohol znamenať skvelé prepojenie s ďalšími zariadeniami od Google, no prechod k inému výrobcovi by nutne neznamenal rozpad celého ekosystému, ale iba jeho veľmi mierne oslabenie.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra a iPhone 13 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ak je to tým, čo by koncový používateľ chcel a rád by využíval skvelo spolupracujúce produkty jednej značky, Google sa možno dožije úspechu. Samsung sa čoraz viac snaží uzavrieť človeka do svojho ekosystému a napríklad ich hodinky nebudú fungovať tak dobre s iným smartfónom, ako s tým od Samsungu. Čo musí teda Google spraviť, aby vytvoril svoj vlastný, unikátny Pixel ekosystém?

Bude potrebné zapracovať na tvorbe vlastného hardvéru

V prvom rade by podľa zdroja mal viac zainvestovať do tvorby svojho hardvéru. Smartfóny Nexus boli vždy vyrábané výrobcom tretej strany. Séria Google Pixel je na tom už inak, aj keď technicky stále americká spoločnosť využíva služby iných firiem. Google je hlavne softvérovým gigantom.

Google Pixel 6 Pro a iPhone 13 Pro
Google Pixel 6 Pro a iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Staršie Pixely sa nevyznačovali až tak skvelým hardvérom, ako vypracovaným softvérom. Ich telefóny využívali niekoľkoročné senzory pre fotoaparáty a aj napriek tomu sa vďaka softvéru mohli porovnávať s tými najprémiovejšími vlajkovými loďami.

Vlastný čip by malo znamenať lepšiu integráciu Androidu

Správnym krokom vpred je aj vytvorenie svojho vlastného čipsetu. Google Tensor sa síce neradí medzi najlepšie pokiaľ ide o hrubý výkon, ale aj napriek tomu sú modely z radu Google Pixel 6 jednými z najrýchlejších mobilných telefónov súčasnosti. Čipset disponuje skvelými schopnosťami strojového učenia a nesmieme zabudnúť spomenúť ani vynikajúci fotografický čip, vďaka ktorému je spracovanie vyhotovovaných fotografií rýchle a výsledné snímky sú naozaj výborné.

google tensor soc
Google Tensor | Zdroj: Engadget.com

Veríme, že ešte zopár generácií procesorov Tensor a dočkáme sa skvelej integrácie Androidu s vlastným hardvérom od Google. V prípade Pixelu 6 sme ale boli svedkami, že aj veľmi sľubne vyzerajúci plán sa môže pokaziť. Výsledkom bolo množstvo bugov v systéme, ktoré už však našťastie boli aktualizáciami vyriešené. Teda, aspoň ta najväčšia a najnepríjemnejšia časť z nich.

Cenová stratégia v mnohých prípadoch rozhoduje

Cenová stratégia je bez pochýb jedným z najdôležitejších faktorov, pokiaľ ide o predaj elektroniky. Pixely boli tradične cenovo nie veľmi prívetivé smartfóny. Napríklad taký Google Pixel 4 začínal na čiastke 799 amerických dolárov a za XL variant bolo potrebné priplatiť si ďalšiu stovku.

Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Teraz to už vyzerá podstatne lepšie a Google Pixel 6 stojí 600 eur, zatiaľ čo Google Pixel 6 Pro začínal na 900 eurách a nedávno cena poklesla na ešte príjemnejších 800 eur. Ide pritom o prémiovú vlajkovú loď, takže takto skvelá cena sa len tak nevidí. Pixel 6a bude pritom stáť 449 dolárov, čo je taktiež super hodnota. Podmienkou bude aj dostupnosť ich produktov na viacerých trhoch, momentálne to z tohto pohľadu nie je najlepšie.

Android prináša nové funkcie na pravidelnej báze

Google by mohol taktiež zobrať do úvahy fakt, že nové funkcie prídu na iPhony zvyčajne až ako posledné. Existujú samozrejme aj výnimky, kedy Apple predstaví niečo nové a potom to po ňom preberú výrobcovia Android smartfónov, no poväčšine času je to práve naopak. Pixel ekosystém bude integrovať Google služby, ktoré využívame každý deň. Zatiaľ čo Google Asistent na produktoch pochádzajúcich práve od tejto firmy funguje excelentne, na zariadeniach od Apple funguje iba dobre a nie je úplne integrovaný do ich systému.

Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Každopádne, aj napriek tomu, že Google má vlastnú sériu smartfónov už nejaký ten rok, až rad Pixel 6 a implementácia vlastného čipsetu otvára bránu k vytvoreniu celistvejšieho ekosystému. Stále si však naň budeme musieť nejaké to obdobie počkať. Možno sa dozvieme viac informácií už počas udalosti na jeseň, kedy sa dočkáme predstavenia stabilnej verzie Androidu 13 a série Google Pixel 7.

Náš tip
Porovnali sme OPPO Find X5 Pro a Google Pixel 6 Pro. Ktorý fotí lepšie? | Vyhodnotenie

21.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+