MojAndroid

Philips patrí na trhu s inteligentným osvetlením medzi dlhoročných lídrov. Svoj systém Hue predstavil ešte v roku 2012, kedy pozostával z troch inteligentných svietidiel prepojených tzv. mostom (bridge). Odvtedy spoločnosť rozšírila funkcionalitu aj ponuku svietidiel a žiaroviek, pričom systém vylepšila viacerými softvérovými aktualizáciami. My sme do redakcie dostali na test štartovaciu sadu žiaroviek s hubom a svietidlom Bloom.

Philips_Hue_recenzie-4

LED žiarovky s príkonom 8,5W dokážu vyprodukovať svetlo ekvivalentné bežnej 50W žiarovke. Životnosť by sa pritom podľa výrobcu mala pohybovať na úrovni 10 rokov. Samozrejme, na rozdiel od väčšiny bežných LED svetiel, dokáže Hue vyprodukovať až 16 miliónov farieb, ktoré je možné ovládať len za pomoci aplikácie. Nie ste pritom limitovaný len trojicou žiaroviek, ktoré nájdete v balení. Bridge ich dokáže obslúžiť až 50, pričom na výber máte žiarovky rôznej veľkosti a s odlišným závitom. Samozrejme, Philips ponúka aj samostatne svietidlá, ktoré majú väčinou minimalistický dizajn a veľkosť. Na výber máte napríklad Hue Beyond, Bloom, Iris, LED pásy, či Hue Phoenix.

Bridge je ústredným prvkom celého systému. Ma pomerne miniatúrne rozmery a do siete sa pripája prostredníctvom lokálnej siete. K nemu sa potom pripojíte cez WiFi prostredníctvom svojho smartfónu. Výhodou systému Hue je, že žiarovky tvoria s hubom mash sieť, ktorá zabezpečuje pokrytie a pripojenie k Mostu. V jednoduchosti sa dá tento typ siete popísať tak, že každá žiarovka sa navzájom prepája s ostatnými, ktoré sú v dosahu. To znamená, že ak pripojíte novú žiarovku, ktorá nie je v dosahu centrálneho hubu, tak sa naň pripojí prostredníctvom ostatných žiaroviek.

Hue Bloom

Jedným z najmenších svietidiel série Hue je jednoznačne Bloom. Ten v priemere meria len 13 cm a je navrhnutý tak, aby smeroval svetlo do rohov miestnosti. Vďaka tomu dokáže vytvoriť požadovanú atmosféru. Tvar Bloomu pripomína hríb a je celý vyrobený z plastu a skla. Vďaka úsporným LED k prehrievaniu nedochádza a so svietidlom môžete manipulovať aj po zapnutí. Maximálna svietivosť je 120 lumenov, čo je ekvivalent výkonu 8W. Nejde teda o svetlo určené pre osvetlenie celej miestnosti. Napájací kábel je k Bloomu pripevnený napevno a má dĺžku 1,8 metra.

Philips_Hue_recenzie-10

Inteligentné svetlá s ovládaním cez cloud

Ak ste žiarovky už zapojili a zapnete ich tradičným vypínačom, tak sa vždy rozsvietia naplno bielou farbou. Akúkoľvek zmenu budete musieť následne ovládať cez aplikáciu. Samozrejme, osvetlenie môžete vypnúť alebo zapnúť aj prostredníctvom mobilu alebo webového rozhrania, a to dokonca aj vtedy, keď nie ste v dosahu siete. Svoj Bridge však musíte spárovať s kontom, prostredníctvom ktorého budete svetlá ovládať cez cloud, napríklad z dovolenky alebo z práce.

Philips_Hue_recenzie-7

Väčšina funkcií je samozrejme dostupná priamo z aplikácie Hue. V nej môžete ovládať osvetlenie jednotlivých žiaroviek a svietidiel. Nastaviť je možné nielen jas, ale aj konkrétnu farbu. Vyberať sa dajú farby z celého farebného spektra, pričom konkrétny farebný odtieň je možné zvoliť aj priamo z obrázku alebo fotografie. Pre každú žiarovku a svietidlo je možné nastaviť iný odtieň a vytvárať sa dajú aj skupiny, vďaka ktorým sa dá osvetlenie meniť aj pre viacero žiaroviek súčasne. Nastavenia si neskôr môžete uložiť do scén, medzi ktorými sa môžete jednoducho prepínať. K dispozícii je aj niekoľko preddefinovaných režimov, ktoré sú vhodné napríklad na čítanie, koncentráciu alebo relax.

Pomocou aplikácie môžete tiež nastaviť alarmy a časovače. Ráno vás teda môže prebudiť príjemné jemné osvetlenie, ktoré bude imitovať vychádzajúce slnko. Nastaviť sa dá presný čas, rýchlosť Fade efektu, scéna a pravidelnosť opakovania. K dispozícii sú aj časovače, pomocou ktorých nastavíte čas, za ktorý sa má osvetlenie zapnúť alebo vypnúť. Samotná aplikácie toho až tak veľa nevie, no nenechajte sa pomýliť. Hue je možné spárovať so službou IFTTT (If This Then That), čím získate ďalšie možnosti využitia.

IFTTT je populárny nástroj, pomocou ktorého je možné nastaviť presné scenáre správania osvetlenia. Po prepojení s kontom Hue môžete napríklad nechať aktivovať osvetlenie hneď ako dorazíte domov (na základe polohy), zmeniť jeho farbu pri prichádzajúcej SMS správe alebo zmeškanom hovore, nechať ho blikať ak ste dostali správu na Facebooku, či dokonca nechať ráno svietidla vysvietiť priestor vo farbách východu slnka a podobne. Svetlá vás môžu upozorniť aj na to, že bude na druhý deň pršať. Ďalšie tzv. recepty môžu zahŕňať napríklad zmenu farieb do odtieňov novo nahratej fotografie na Instagrame, alebo farieb obľúbeného tímu v prípade, že v prebiehajúcej hre skóruje. Možností je naozaj veľa, stačí si vybrať alebo vytvoriť  vlastné prostredníctvom IFTTT. Okrem toho, Hue sa dá pomocou ďalšej aplikácie prepojiť s televízormi Philips, ktoré podporujú technológiu Ambilight a rozšíriť tak jej funkcionalitu. Osvetlenie v miestnosti sa tak bude meniť podľa aktuálneho obrazu v TV. Nemusíte sa však báť, že by sa vaša obývačka premenila na diskotéku, v aplikácii si totižto môžete nastaviť intenzitu efektu. Samozrejme, k dispozícii sú aj ďalšie, častokrát však platené, aplikácie. Pomocou nich sa osvetlenie v miestnosti môže meniť napríklad v rytme hudby a podobne.

Philips_Hue_recenzie-5

Záverečné hodnotenie

Hue je skutočným príkladom toho, ako sa svetlá vyvinuli za posledné roky. Osvetlenie v domácnosti už nemusí byť nudné a plniť len jedinú funkciu. S Philips Hue sa priblížite o jeden krok bližšie k inteligentnejšej domácnosti, navyše aj štýlovejšej. To, že žiarovky a svietidlá môžu svietiť všetkými farbami je len jednou z ich výhod. Vďaka aplikácií ich môžete ovládať cez internet odkiaľkoľvek, pričom ich funkcie si vďaka podpore IFTTT môžete jednoducho naprogramovať podľa seba. Cena je síce vyššia ako u bežného osvetlenia, to sa ale vzhľadom na podporované funkcie dalo čakať. Štartovací balíček s troma žiarovkami a Mostom (Bridge) stojí 200 eur, cena samostatnej žiarovky sa pohybuje na úrovni 60 eur. Lampa Bloom stojí približne 70 eur. Ak sa ale aj osvetlením domácnosti  chcete prehupnúť do novej inteligentnejšej éry, tak Philips Hue je výborným produktom, ktorý bude Philips aj naďalej vylepšovať a rozširovať.

30.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+