MojAndroid

Fintech je odvetvie technológie, ktoré sa snaží skvalitniť a automatizovať poskytovanie a využívanie finančných služieb. Pomáha spoločnostiam, majiteľom firiem a spotrebiteľom lepšie riadiť finančné operácie využitím špecializovaného softvéru a algoritmov. Slovo fintech vzniklo spojením financií a technológií.

Prvou fintech spoločnosťou na Slovensku, ktorá získala licenciu na nové PDS2 služby, je Payout. To jej umožňuje prinášať riešenia, ktoré sú naozaj výnimočné.

Payout pôsobí v oblasti fintech. Čo konkrétne poskytujete vašim klientom? Čo vás spája so Smart bankou?

Fintech je technologická oblasť, ktorá inovuje tradičné spôsoby spracovania transakcií a bankovníctva. Payout pôsobí priamo v oblasti fintech a prináša inovatívne riešenia. Snažíme sa byť pre banky a pre našich klientov kľúčovým partnerom, ktorému dôverujú a môžu s ním spolupracovať pri zavádzaní nových platobných produktov. V súčasnosti banky inovujú či už v oblasti svojich systémov alebo mobilných aplikácií. Preto sme sa rozhodli stať sa aj generálnym partnerom ankety Smart Banka.  

Firmy dnes musia uplatňovať proaktívny prístup k inováciam, zlepšovať svoj produkt, svoje portfólio – a k tomu samozrejme patrí aj zlepšenie spôsobu spracovania transakcií, prijímania alebo odosielania finančných prostriedkov. Práve tu Payout prináša inováciu zjednodušujúcu celý proces spracovania transakcií. Nepretržitý prístup k platobnej infraštruktúre v reálnom čase je kľúčom k budovaniu  úspešnej spoločnosti. 

Čím je Payout na Slovensku výnimočný?

Payout prináša viac. Nielen platobnú bránu, ale aj platobný účet Payout a prepojenie na všetky bankové účty vedené v rôznych bankách. Prinášame viac ako len spracovanie transakcií. Prinášame identifikáciu platiach, management risku, prevenciu prania špinavých peňazí a v neposlednom rade prepojenie na všetky účtovné systémy, ktoré sa u nás využívajú a  automatickú rekonciliáciu platieb.

payout
Zdroj: Patrik Tarics

Pomocou našej platobnej brány dokážeme zákazníkom  zabezpečiť rýchle platby za tovar alebo služby. Spoločnostiam ponúkame rýchlejšie a efektívnejšie uhrádzanie záväzkov voči partnerom a dodávateľom. Naším hlavným cieľom je prinášať rovnaký komfort a rýchlosť ako pri platbe za tovar od zákazníkov. Vďaka nášmu riešeniumá spoločnosť  k dispozícií účet, ktorý plne automaticky ovláda priamo zo svojho interného systému. 

Mení podľa vás súčasná situácia potreby malých a stredných podnikov v oblasti platieb?

V oblasti platieb sa ukázala potreba zmeny. Staré procesy a technológie zahŕňajú množstvo manuálnych procesov, ktoré sú náchylné na chyby a do značnej miery obmedzujú rast portfólia poskytovaných služieb v podniku. 

Manuálne procesy  môžu mať  za následok skrytú neefektivitu, o ktorej firma ani netuší. Má to však širší dopad na bezpečnosť, vzťahy so zákazníkmi, dodávateľmi aj zamestnancami. Všetky tieto procesy ovplyvňujú celkový úspech firmy.

Komfort, aký zažíva zákazník pri platbe platobnou bránou teda prinášate aj korporátnym / SME klientom. Ako dokážete zefektívniť ich procesy?

Zamestnanci našich klientov už nemusia tráviť čas manuálnym zadávaním informácií do internet bankingu. Venujú sa len dohľadu nad automatickým spracovaním transakcií. Získajú tak čas, aby sa mohli venovať svojmu kľúčovému biznisu. Taktiež to prináša vyššiu bezpečnosť.

Kľúčom pre znižovanie chybovosti je automatizácia – Payout je riešenie, ktoré poskytuje jednoduché, rýchle a presné platby. Pomocou API umožňujeme klientom rýchlo integrovať naše služby, aby mohli plne zautomatizovať platobné procesy a predovšetkým zvyšovať efektivitu celého systému.

Naši klienti môžu integrovať všetku funkčnosť, ktorú majú bežne dostupnú v ich internet bankingu, priamo do svojich interných softvérov a procesov. Efektívnejšie procesy dovoľujú ich zamestnancom pracovať na iných úlohách a projektoch, ktoré budú pre firmu znamenať rast.

Energetika, hotelierstvo, strojárstvo… Je odvetvie, pre ktoré je riešenie Payout povedzme vhodnejšie?

Payout je jedna platforma pre rôzne odvetvia. Platby je potrebné uskutočňovať 24 hodín denne po celý rok. Preto nie je dôležité to, či ste malý alebo veľký podnik, rovnako nie je dôležitá ani oblasť vášho podnikania. Platby sú zdrojom energie každého podnikania a čoraz častejšie je potrebné ich realizovať automaticky. Payout bol od začiatku navrhnutý škálovateľne, schopný integrovať sa do akéhokoľvek podniku. 

Ako dlho trvá integrácia vášho riešenia, ako prebieha?

Integrácia je otázkou niekoľkých hodín, alebo dní v závislosti od robustnosti systému nášho klienta. 

Prinášame knižnice v rôznych jazykoch, pluginy pre rôzne softvéry. Integrácia Payout tak prebehne rýchlo a bez komplikácií. Nijako pritom neobmedzí fungovanie spoločnosti.

Prečo je platenie pomocou Payout výhodnejšie a bezpečnejšie?

V dnešnej dobe z pohľadu konečného zákazníka sú platby na internete považované za bezpečné. Dôležité je, že z pohľadu firmy  prinášame oveľa komplexnejšie riešenie. V jednom balíčku má support, identifikáciu platiaceho, kontrolu AML, prepojenie na účtovníctvo a celkovú automatizáciu platobných procesov, ktorá eliminuje bezpečnostné riziká  a chybovosť.

Payout pôsobí na trhu aj ako poskytovať platobnej brány pre e-commerce. Aké je nákupné správanie nás Slovákov? Stále patríme k skupine, ktorá preferuje spôsob platby na dobierku? 

Slovensko je v tejto oblasti veľmi špecifické. Jedna skupina ľudí vyhľadáva najmodernejšie spôsoby platby –  Apple Pay alebo G Pay… Na druhej strane  stále mnoho ľudí využíva dobierku. 

payout rozhovor
Zdroj: Patrik Tarics

Dobierka je však pre samotného prevádzkovateľa e-shopu veľmi nespoľahlivá. Mnoho z našich klientov má skúsenosť, že si zákazník objedná tovar u viacerých eshopov a prevezme len tú zásielku, ktorá je doručená prvá. Platba vopred zaručí, že si  zákazník tovar prevezme. Preto sa Payout snaží sprístupňovať platobnú bránu aj pre začínajúce e-shopy za výhodných podmienok. 

Aké  faktory by sa mali zvážiť majitelia e-shopov, ak uvažujú o zmene platobnej brány? Aké benefity im poskytne Payout? 

Určite by mali hľadať riešenie, ktoré bude globálne a bude rásť spolu s ich e-shopom. Mali by si nájsť platobnú bránu, ktorá bude mať jednoduchú integráciu. V neposlednom rade by mal myslieť aj na svojho zákazníka – splniť jeho očakávania a zabezpečiť mu pohodlnú, bezpečnú platbu so širokým portfóliom možností ako za svoj nákup zaplatiť.

U nás v Payout automatizujeme všetko okrem komunikácie s našimi klientmi. Kladieme dôraz na osobný prístup a poskytneme klientovi potrebnú technickú podporu. 

Toto sú kľúčové faktory, prečo sa pre nás klienti rozhodli a ktoré by mal brať do úvahy každý majiteľ e-shopu pri výbere platobnej brány. 

Je  pre prevádzkovateľa e-shopu náročné zmeniť platobnú bránu? 

Ak sa rozhodnú pre platobnú bránu Payout – zmena je nenáročná a rýchla. Klientom prinášame zvýšený komfort už pri samotnom onboardingu s plnohodnotným supportom. Neustále pracujeme na jeho zrýchľovaní – každého klienta dokážeme overiť online z pohodlia domova, nie je teda nutné žiadne osobné stretnutie, ktoré prináša stratu času a bezpečnostné riziko. Zmluvu podpisuje klient elektronicky.

Implementácia platobnej brány Payout je jednoduchá. V podstate vám stačí kúsok kódu, ktorý na vašu webovú stránku pridá tlačidlo platby online. Pri e-commercových platformách je to o pridaní jedného pluginu. Celý proces integrácie platobnej brány zvládnete pri hrnčeku kávy.

Pandémia zmenila svet v oblasti nákupov a platieb. Aký vývoj predpokladáte v roku 2021?

Rok 2020 nepochybne predstavoval najväčšiu výzvu pre hotovostné platby. Hotovostné platby boli nahradené digitálnymi médiami – mobilné a bezkontaktné platby ponúkli riešenia, ktoré nenesú zdravotné riziko ako platby v hotovosti.

Ďalšiu zmenu predstavovalo pre rôzne odvetvia  presunutie podnikania z offline do online prostredia. Odvetvia, ktoré sme si pred rokom len ťažko vedeli predstaviť online, tak teraz fungujú – napríklad pravidelné online nákupy potravín, tréning s osobným trénerom u nás v obývačke.

Rok 2021 nebude iný, tieto trendy budú rásť, a pridajú sa ďalšie. Globálne – čoraz viac online podnikateľov začne prijímať krypto platby, aby prilákali ďalších zákazníkov  a čoraz viac pôjde do popredia hlasový obchod. 

Na Slovensku nákupy cez mobilné zariadenia ovládnu elektronický obchod, ktorý bude ako sa očakáva predstavovať 70% podiel na celkovom predaji. Naše odporúčanie teda je: personalizujte a automatizujte zákaznícku skúsenosť na každom možnom kroku, aj v oblasti platieb. 

Na záver skúsme zhrnúť základnú myšlienku Payout… 

Payout je viac. Payout je viac ako platobná brána. Payout je viac ako bankový účet. Payout je viac ako fintech. Payout je partnerom pre firmy, ktoré chcú vo svojom podnikaní dosiahnuť viac.

11.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+