MojAndroid

Algoritmy strojového učenia (AI) začala tento rok po predstavení chatbota ChatGPT vo svojich produktoch integrovať väčšina veľkých spoločnosti. Spoločnosť Huawei (konkrétne divízia Huawei Cloud) teraz predstavila prvý AI model určený na predpoveďˇ počasiaPangu-Weather.

Pangu-Weather je dostupný bezplatne

Dlhodobejšie predpoveď počasia nebýva ani v 21. storočí príliš presná. O to viac to zamrzí pri súčasných extrémnych výkyvov počasia, keď rekordné teploty sprevádzané požiarmi striedajú dažde sprevádzané záplavami. S presnejšou a hlavne rýchlejšou predpoveďou by mohol pomôcť prvý predpovedný AI model pre počasie Pangu-Weather.

Pangu Weather
Webová stránka ECMWF s Pangu Weather | Zdroj: Huawei

Podľa tvorcov disponuje vyššou presnosťou ako tradičné numerické metódy predpovede. Navyše je bezplatne dostupný verejnosti na webovej stránke Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF). To umožní meteorológom, nadšencom do predpovede počasia a aj širokej verejnosti zobraziť si až 10-dňové globálne predpovede počasia.

AI model bol už testovaný aj pri extrémnych výkyvoch počasia

Predpovede sú vytvorené s väčšou presnosťou ako tradičné modely numerickej predpovede počasia (NWP). Webová stránka ECMWF zobrazuje predpovede z AI modelu v 6 typoch máp v rôznych geopotenciálnych výškach a úrovniach tlaku. Tie sú rozhodujúce pre predpovedanie vývoja poveternostných systémov, trajektórií búrok, kvality ovzdušia a iných vzorcov počasia.

Predpovedné schopnosti AI modelu boli testované v extrémnych situáciách, ako napríklad pri búrke Eunice, ktorá zasiahla severozápadnú Európu vo februári 2022, a v lete 2022, keď v Spojenom kráľovstve po prvýkrát teplota dosiahla 40 °C. Aj tieto dva prípady ukazujú, že AI model je schopný predpovedať extrémne poveternostné situácie a poskytovať strednodobé predpovede počasia.

Náš tip
Messenger onedlho príde o možnosť posielania SMS správ
9.8.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+