MojAndroid

Technologickí giganti Meta, Microsoft, Amazon a spoločnosť zaoberajúca sa mapami, TomTom, spojili svoje sily, aby vytvorili konkurenciu pre Google Mapy a Apple Mapy. Tieto štyri firmy sa spojili pred rokom a vytvorili organizáciu pod názvom Overture Maps Foundation. Portál The Verge hlási, že skupina vydala svoj prvý dataset máp.

Google a Apple sa majú čoho obávať

Pomocou dát, ktoré doteraz organizácia nazbierala, môžu vývojári tretej strany vytvoriť svoje vlastné produkty určené napríklad na navigáciu. Aktuálny dataset zahŕňa cez 59 miliónov bodov záujmu spolu s informáciami o budovách či transportných sieťach. Overture tvrdí, že formát ich dátových vrstiev je navrhnutý tak, aby vývojári mohli prebrať a používať údaje o mape štandardným, zdokumentovaným spôsobom. Ďalšie informácie sú k dispozícii na oficiálnej stránke Overture.

Overture Maps Foundation
Overture Maps Foundation má už zozbieraných množstvo dát z celého sveta | Zdroj: TheVerge.com

Marc Prioleau, výkonný riaditeľ Overture, tvrdí, že dataset s názvom Places predstavuje veľký, predtým nedostupný otvorený súbor údajov s potenciálom zmapovať všetko od nových veľkých a malých podnikov až po pouličné trhy umiestnené kdekoľvek na svete. Rok po sformovaní tejto skupiny má Overture Maps Foundation potenciál ohroziť aktuálnu pozíciu mapových služieb od Google či Apple. Vďaka ich riešeniu budú môcť vývojári vytvárať aplikácie s mapami jednoduchšie a predovšetkým lacnejšie. Google a Apple si totiž za svoje mapové API pýtajú množstvo peňazí.

Náš tip
Ktorý slovenský operátor má najlepšiu dátovú sieť? Dáta ukázali zaujímavé výsledky

27.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+