MojAndroid

Optické vlákna sú dnes zaužívaným štandardom na prenos veľkého množstva informácií, no predpokladalo sa, že aj tieto vlákna majú svoje medze. Bežné pripojenie k internetu dnes dosahuje rýchlosť 100 Mbps, no nájdu sa aj takí poskytovatelia, ktorí poskytujú ešte vyššie rýchlosti. Vedci na University of Illinois teraz dokázali, že optické vlákna majú skutočne veľmi vysokú toleranciu a dokážu preniesť údaje aj rýchlosťou 57 Gbps.

Náš tip
Google šifruje až 77% svojej internetovej prevádzky. Jeho služby sú bezpečnejšie ako u konkurencie

Takouto rýchlosťou boli dáta prenášané bez akéhokoľvek výpadku či straty dát a čo je ešte dôležitejšie, všetko to prebiehalo pri izbovej teplote. Aj v situáciách, kedy sa káble ohriali na teplotu 85 °C, bolo stále možné dosiahnuť prenosové rýchlosti na úrovni 50 Gbps. Vedci predpokladajú, že technológia bude mať výborné využitie v dátových centrách, lietadlách a na ďalších miestach, kde je potrebný prenos veľkého množstva údajov na krátke vzdialenosti a často vo veľmi náročných podmienkach. Problémom je stále prenos na veľké vzdialenosti, kde sú obmedzenia oveľa výraznejšie, no ak by sa vedcom podarilo optimalizovať takýto prenos údajov, využitie optických vlákien by mohlo ešte narásť.

Zdroj: University of Illinois via engadget

25.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+