MojAndroid

Odkedy Edward Snowden naštartoval verejnú diskusiu o bezpečnosti na internete, viacero online spoločností začalo s budovaním pevnejších bezpečnostných základov svojich služieb. Jednou z nich bol aj Google, ktorý sa otvorene zaviazal, že bude chrániť svojich používateľov. A od roku 2014 spravil Google v tejto oblasti naozaj pokrok. Dnes je až 77% internetovej prevádzky Googlu šifrovaných, pričom v roku 2014 bola úroveň šifrovania iba 50%. Základné Google služby sú pritom šifrované na 100% – ide o Gmail a Drive. Vysoké percento bezpečnosti má aj vlastná navigácia spoločnosti – Google Mapy (83%). Bezpečnosť služieb je pritom hodnotená na základe implementovania protokolu HTTPS.

bezpecnost-google-sluzby3

bezpecnost-google-sluzby

Ďalšie služby Googlu sú na tom s bezpečnosťou horšie, no rozhodne ich nemožno označiť za nebezpečné alebo málo zabezpečené. Komunikácia medzi používateľom a serverom je šifrovaná takmer vždy, no Google musí zväčšiť mieru šifrovania pri ďalšom “pohybe” požiadaviek smerom zo servera. Najväčší pokrok v zabezpečení Google urobil pri inzercii a v sekcii správ, tie mali začiatkom roka 2014 zabezpečenie na úrovni iba 9, respektíve 34 percent. Problémom pri chránení citlivých údajov však nie sú veľké spoločnosti ako Google, ale samotní používatelia a ich zariadenia. Na svete je napríklad 95,5% nezašifrovanej komunikácie tvorených mobilnými zariadeniami. Ide najmä o zariadenia so starším systémom, prípadne zariadenia, ktoré nespadajú do kategórie “smart”.

bezpecnost-google-sluzby2

Zdroj: Google

16.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+