MojAndroid

Americká NASA poslala rover Opportunity na Mars pred dvanástimi rokmi a za ten čas získala obrovské množstvo informácií o planéte. Pre nás je existencia roveru úplnou samozrejmosťou, no pôvodné plány boli celkom iné. Rover mal totiž na planéte operovať iba počas 90 dní a fakt, že je stále funkčný, je skutočným zázrakom.

Rover cestoval na Červenú planétu šesť a pol mesiaca. V januári v roku 2004 pristál na povrchu planéty za pomoci padákov a retro-rakiet, vďaka čomu bolo pristátie hladké a takmer bezporblémové. Už pred tým sa ale NASA musela pripraviť na špeciálne podmienky, ktoré na planéte panujú. V prvom rade bolo potrebné brať do úvahy, že Mars je od Slnka oveľa ďalej ako Zem a keďže je rover poháňaný solárnou energiou, tento fakt bol veľmi dôležitý. Aj preto má rover také široké solárne panely. Okrem toho bol ale problémom aj prach, ktorého je na planéte veľké množstvo.

Tento prach sa postupne usádza na paneloch a časom môže úplne vyradiť rover z prevádzky. Práve preto sa vedci domnievali, že na planéte vydrží iba 90 dní a potom doslova zapadne prachom. Podnebie Marsu ale hralo vedcom do kariet. Z času na čas totiž rover zastihnú vírivé stĺpce vzduchu, ktoré ho očistia od prachu a umožnia mu ďalej fungovať. Bez týchto vírov by Opportunity už dávno nefungoval.

Opportunity zapadnutý prachom
Opportunity zapadnutý prachom
Opportunity očistený od prachu vírom vzduchu
Opportunity očistený od prachu vírom vzduchu

Aj keď bol problém s usádzaním prachu odstránený, vyskytli sa iné komplikácie. V prvom roku fungovania rover na Marse zapadol do pieskovej duny a vedci z NASA museli presne zrekonštruovať situáciu pomocou dvojníka roveru. Následne sa im podarilo nájsť sekvenciu otáčania jednotlivých kolies, ktorá pomohla roveru dostať sa z duny a pokračovať vo svojej púti.

Drahá výprava

Okrem týchto problémov musel byť rover v priebehu rokov vylepšovaný aj po softvérovej stránke. NASA musela na diaľku aktualizovať mnohé prvky sytému, aby ostal rover aj naďalej taký spoľahlivý. Bez ohľadu na to je ale zrejmé, že Opportunity predčil všetky očakávania. Projekt stál najskôr 400 miliónov USD a keď si uvedomíme, že svoju plánovanú dobu prevádzky prekonal takmer 50-násobne, ide o skutočne dobrú investíciu. Treba ale brať do úvahy aj fakt, že ročná prevádzka roveru stojí 14 miliónov USD, a to už dnes nie je plne funkčný. Nefungujú mu dva vedecké nástroje a z času na čas sa mu zablokujú kĺby, takže nie je taký efektívny, ako na začiatku.

Napriek tomu nám neustále pomáha lepšie pochopiť planétu a jej históriu. Vedci mohli vďaka Opportunity okrem iného lepšie pochopiť históriu výskytu vody na planéte. Na škodu nie sú ani stále aktuálne snímky planéty, ktoré nám pomáhajú lepšie spoznať nášho suseda. Nie je zrejme žiadnym prekvapením, že rover si pripísal rekord za najdlhšiu prejdenú vzdialenosť na cudzej planéte (aj keď vo filmovom svete ho zrejme prekonal Mark Watney). Opportunity tak neustále pomáha vedcom, ale aj nám, bežným ľuďom, ktorí vďaka informáciám z Marsu získavame lepšiu predstavu o tom, či sa tam raz budeme môcť presťahovať.

Zdroj: TechCrunch

30.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+