MojAndroid

Spoločnosť Opera Software oznámila spustenie beta-verzie novej služby, ktorej hlavnou úlohou je znížiť dátovú spotrebu na zariadeniach s operačným systémom Android. Služby získala názov Max a umožňuje komprimáciu nešifrovanej dátovej prevádzky na mobilnom zariadení. To sa dosiahlo presmerovaním prevádzky cez servery Opery, kde sú videá, obrázky a samotné stránky komprimované ešte pred tým, než sa načítajú vo vašom smartfóne alebo tablete. Služba nie je viazaná len pre samotný prehliadač Opera, ale dáta sa komprimujú aj z ostatných Android aplikácií, ako je napríklad Google Play, Instagram, Chrome a iných.

Opera Max

Miera takto ušetrených dát samozrejme závisí od samotného používateľa, k akému mediálneho obsahu pristupuje a samozrejme, koľko dát reálne spotrebúva. Pretože kompresia funguje len pre nezabezpečenú prevádzku, dáta aplikácií ktoré využívajú protokoly HTTPS alebo UDP nie sú smerované cez servery Opery a nebudú nijakým spôsobom upravované. Jedná sa napríklad o aplikáciu sociálnej siete Facebook.

Opera Max Android Opera Max Android Opera Max Android

Opera sa momentálne zaujíma o beta testerov v Spojených štátoch so zariadeniami s Androidom 4.0 a novším. Pridať sa je jednoduché, no v našom prípade sa vyskytne problém s kompatibilitou zariadení, čo súvisí s daným obmedzením. Stačí ak sa pridáte do komunity Opery na sociálnej sieti Google+, prihlásite sa na testovanie tu a stiahnete aplikáciu z Google Play. Služba je v rámci testovania zadarmo, pričom neboli zverejnené informácie o tom, či tomu bude tak aj v prípade ostrej verzie.

Zdroj: Opera

19.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+