MojAndroid

Podvádzanie vo výkonnostných testoch nie je v mobilnom segmente novinkou. Fanúšikov danej značky však vždy zamrzí, že sa výrobca snažil získať ich sympatie neúprimným spôsobom. A to platí najnovšie aj v prípade výrobcov OnePlus a Meizu, ktorí podľa všetkého podvádzali v testoch AnTuTu a Geekbench.

oneplus-3-14_vysledok

Náš tip
OnePlus 3T kúpite už aj v Európe. Výhodnú cenu kazí predražené príslušenstvo

Konkrétne obvinenie padlo na modely OnePlus 3T a Meizu Pro 6 Plus s procesorom Exynos 8890. Obe zariadenia vraj vo svojom systéme obsahujú špeciálnu schopnosť rozoznať, že je na nich spustený benchmark a umelo “zabiť” všetky ostatné procesy systému s cieľom zvýšiť výsledné skóre testu. Táto modifikácia vie vraj automaticky rozoznať množstvo benchmarkových aplikácií.

meizu-pro-6-plus-4

Spoločnosť OnePlus kategoricky toto obvinenie nevyvrátila, ba naopak, nepriamo priznala istú modifikáciu systému. Podľa ich slov do modelu OnePlus 3T “implementovali určitý mechanizmus, ktorý dovoľuje pri spustení istých hier a aplikácií vyšší výkon procesora”. Slovami bežného používateľa – pri každodennom používaní zariadenie neponúka toľko výkonu, ako naznačujú výsledky benchmarkov. OnePlus ale sľúbil, že tento mechanizmus z ich systému odstráni pri najbližšej aktualizácii. Meizu sa k tejto kauze zatiaľ nevyjadrilo.

Zdroj: XDA-Developers

1.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

35 odpovedí na “OnePlus aj Meizu podvádzali v benchmarkoch AnTuTu a Geekbench”

  1. Ale no nie, kto by to bol čakal?! :) Aj tak výsledok toho benchmarku o ničom nevypovedá. Keby som sa ním mal riadiť, tak podľa skóre je moja G2-ka nižšou strednou triedou na hranici použiteľnosti náročnejšieho užívateľa …

    • presne tak mal som čísnky mobil ktorý dával okolo 50 000 v AnTuTu a Xperiu Z1 Compact, ktorá dávala 54 000. Rozdiel číslach malý je mi jasné ale pri reálnom používaní Xperia oveľa lepšie reagovala a to číňan mal 8 jadro 1,7 GHz a 2 GB RAM a Xperia rovnakú veľkosť RAM a Snapdragon 800 s 2,2 GHz a 4 jadrami.

  2. “…Obe zariadenia vraj vo svojom systéme obsahujú špeciálnu schopnosť
    rozoznať, že je na nich spustený benchmark a umelo „zabiť“ všetky
    ostatné procesy systému s cieľom zvýšiť výsledné skóre testu…”

    Pekna blbost. Keby sa zabili vsetky ostatne procesy SYSTEMU (sic!), tak sa smartfon zmeni na mrtvu tehlu. Si snad myslite, ze AnTuTu-benchmark dokaze bezat sam o sebe, bez OS?

    Skor to bolo tak, ze sa ukoncili nepotrebne (vacsinou prave NEsystemove) procesy, kadejake tie “cistice” a “messengery”, sychronizacia do cloudu, mail-agent, atd, vsetko co trci na pozadi, zerie pamat, cpu a baterku. Na tom nevidim nic zle. Naopak, je to dost logicke ukoncit vsetko ostatne. Ked prave potrebujem od zariadenia maximalny vykon, tak asi nechcem aby do toho pindala apka ksichtoknihy…

    • inteligent, ale oni to spravili len ked ide o testovanie a nie ze sa tak chova mobil standartne. takze pri beznej cinnosti, ked potrebujes maximalny vykon ti ten mobil nic neukonci a appka facebooku sa ti do toho bude pindat tak ci tak. vsak to je to iste ako mal vw s autami. pri kontrole ciste neviniatko, pri normalnej prevadzke diametralne odlisne vysledky. takze to vyjadrenie one plus je presne pre takych ako si ty. zozral si im to aj s navijakom. co mali napisat, ze zamerne klamali? tak napisali “pri spustení istých hier a aplikácií”. a len oni vedia, ze sa to netyka ziadny hier, ani ziadnych normalnych aplikacii, len aplikacii na testovanie.

      • Benchmark nikdy nereflektuje bežnú činnosť, ani reálny výkon. Je to len nástroj pre surové tabuľkové porovnávanie.
        A čo sa toho VW týka, nie sú v tom sami. To sa len Amíci snažia oslabiť EU automobilku ;) Okrem toho, emisná kontrola ako taká zmeria akurát trt baraní a nie skutočné emisie. Alebo mi chceš povedať, že ty jazdíš na svojom so zaradením neutrálom a motor ti ručí na max otáčky? :)

      • Ako sa to vezme. Ak je toto podvadzanie tak je mozne rovnako vnimat aj technologiu bigLITTLE. Ked nic, tak stacia aj 4 mali bratia, ked ide do tuheho, tak sa pripoja 4 velki bratia.
        V neposlednom rade, si myslim, ze vacsina ludi to robi sama aitomaticky. Restartnu telefon, ti uvedomelejsi chvilu pockaju a spustia benchmark. Teraz to robit nemusia. Urobi to za nich vyrobca automaticky ;-)

      • Bud taky dobry, a ozrejmi nam teda, aky je rozdiel medzi “systemovym procesom” a “procesom systemu”! Podla mna velmi maly, respektive ziaden.

        Inak ked uz teda hovorime o procesoch, drzme sa presnej terminologie. V linuxe mame tzv “kernel-space” (kde bezi kernel, ipc, scheduler, memory management, siet, filesystem, atd) a “user space”, kde bezia jednak systemove veci (napr. initd, systemd, logind, kniznice, grafika, atd) a okrem nich uzivatelske aplikacie (to je napriklad aj ten benchmark). A prave len tie uzivatelske aplikacie (UZIVATELSKE procesy, nie systemove!) moze system killnut bez toho, aby to ohrozilo stabilitu systemu. Ale mam ten dojem, ze je zbytocne s tebou o tom debatovat…

    • Čudoval by si sa koľko ľudí sa orientuje len podľa skóre v benchmarkoch :) Ale nemôžeš im to mať za zlé, ani sa im vysmievať. Na vine sú totiž samotní recenzenti! V recenziách nevidíš nič iné, len skóre z benchmarkov, ktoré o výkone zariadenia napovedá asi toľko, ako predpoveď počasia o poveternostných podmienkach na najbližší mesiac.

      Veľmi mi v recenziách chýbajú reálne údaje o počte FPS z niekoľkých desiatok minút strávených hraním. Čo mňa tam po benchmarku, ktorý trvá len pár okamihov! Počas používania sa mobil prehrieva, tzn. SoC aktivuje throttling a rapídne zníži výkon. Ale o tomto v recenzii nenájde ani zmienku, nie to ešte test. O teplote jednotlivých častí zariadenia taktiež nič.

      Priestoru na zlepšovanie viac jak snehu na Sibíri a oni strácajú čas “testovaním” automobilov. Toto mi jednoducho hlava neberie.

  3. dost trapas zato :-D a pritom to robia uplne zbytocne, len maloktory zakaznik si telefon kupuje podla benchmarkov. Dokonca ani ludia informovani o technickych zalezitostiach sa benchmarkami neriadia (asi preto, ze vedia ze benchmarky su k nicomu)

  4. A načo si robíte tie benchmarky? Aby ste mali čo najväčší výsledok a nadúvali sa vám trenky. Potom je v poriadku keď sa telefón na danú operáciu snaží zo seba dostať maximum. O tom je benchmark. Nevypovedá o zážitku pri bežnom používaní, kedy by bol výsledok nižší. Na toto zistenie však nepotrebujete benchmark, ale stačí normálne používať telefón.

  5. Hmm sa čudujem že sa o tom vôbec píše ako to že benchmark je číslo ktoré nič nehovorí asi každý dobre vie. Prečo z toho robiť vedu ?
    Nikto si nevyberá telefón na základe benchmarku. Osobne to robím tak že si vyberiem pár potencionálnych telefónov prečítam/pozriem recenzie a na základe toho sa rozhodnem. Na nejaký Benchmark sa môžem vys*** pretože ten mi nepovie ako je na tom telefón z Aktuliazáciami ako je na tom o stabilitou systému ako je na tom z rýchlosťou systému a odladenosťou…. Benchmark Vám vypľuje číslo ktoré možno vyzerá pekne ale v realite ten telefón môže byť slimák a taktiež v živote nebude aktualizovaný…. (Našťastie OnePlus ponúka perfektnú optimalizáciu a aj podporu)

  6. podvod by to bol napr. keby benchmark meria realny vykon systemu alebo keby tam bol nejaky algoritmus ktory by umelo pridaval body… takto je to skor sikovnost oneplus a meizu ze dokazu pri hrubom teste povypinat vsetko mozne a sustredit sa len na vykon … asi tolko moj pohlad na tento “podvod”

  7. nikto normalny si nekupi telefon nerenomovanej znacky. ulefone, umi, ami, jedno plus, dve plus, meizu, pizu, uzu….kazdy kto to kupi vie, ze su to peniaze vyhodene do vzduchu a nakoniec si bude musiet kupit normalny telefon so zárukou a podporou.

Pridaj komentár

+