MojAndroid

Približne pred týždňom americký Microsoft odhalil novú verziu operačného systému Windows. Reč je o čerstvom OS Windows 11 a oficiálne prístupný publiku by mal byť už do konca aktuálne prebiehajúceho roka. Nedávno sa tento operačný systém podarilo spustiť na mobilnom telefóne značky OnePlus. Informácia bola zverejnená na webe XDA-developers.

Windows 11 je možné spustiť na ARM architektúre rovnako, ako aj Windows 10

Prvý build operačného systému je už pritom dostupný pre používateľov zaradených do programu Insider. Okrem verzie postavenej na architektúre x64, existuje aj ARM64 edícia Windowsu 11, ktorá môže bežať na zariadeniach s ARM procesormi.

windows 11
Logo Windows 11 | Foto: Microsoft.com

A aké zariadenia majú ešte ARM procesory? No predsa smartfóny! Zostava ARM64 je podporovaná procesormi z dielne americkej spoločnosti Qualcomm. Šikovní zvedavci však skúsia hocičo a Windows 11 vyskúšali pozmeniť tak, aby mohol byť spustený na mobilnom telefóne s procesorom Qualcomm Snapdragon pod kapotou.

OnePlus 6T nie je jediným ARM zariadením, na ktorom sa podarilo Windows 11 spustiť

Pred pár dňami bolo možné vidieť Windows 11, bežiaci na zariadeniach ako Lumia 950 XL či Raspberry Pi 4. Oveľa zaujímavejšie je však vidieť Windows 11 na Android smartfóne. Pokusným králikom teda bol OnePlus 6T.

Tím Renegade Project sa o tento experiment úspešne pokúsil a výsledok má možno od praktickosti ďaleko, no je minimálne zaujímavý. Video nahral používateľ edi194 na spomínanom modeli OnePlus 6T, na ktorom ešte predtým bežala ARM verzia Windowsu 10.

OnePlus 9 Pro
OnePlus 9 Pro | Foto: Redakcia


Aj napriek tomu, že inštalácia najčerstvejšej edície Windowsu istý čas zabrala, výsledok rozhodne stojí za to, pretože sa koniec koncov telefónu podarilo naštartovať do samotného operačného systému.

Zopár veci funguje, iné sú zase nefunkčné

Zaujímavé je, že fungujú aj základné súčasti smartfónu, ako napríklad dotyková obrazovka, USB a z časti aj grafická jednotka (GPU). Nanešťastie veci, ako WiFi, Bluetooth či audio výstup nefungujú.

OnePlus 6T
OnePlus 6T | Foto: OnePlus

Na druhú stranu je prekvapujúce, že OnePlus 6T dokázal spustiť aj herné tituly, ako GTA IV, CS:GO, Far Cry, Minecraft, Need for Speed: Most Wanted, SimCity 5 a ďalšie hry.

Ako môžete vidieť, Windows 11, bežiaci na smartfóne, má od dokonalosti ďaleko. Predsa len ide o operačný systém, určený predovšetkým pre desktopy. Za pokus to však bez pochýb stálo.

Náš tip
Vivo si nechalo patentovať smartfón so zabudovaným dronom

6.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+