MojAndroid

Spoločnosť Samsung tradične využíva v svojich Android smartfónoch nadstavbu s názvom One UI. Inak by to nemalo byť ani v prípade systému Android 14, nad ktorým pobeží nadstavba One UI 6.0. Aké vylepšenia toto spojenie prinesie smartfónom Galaxy, zosumarizoval portál SamMobile.

Nová šípka pre gesto späť

Ak máte v smartfóne aktivovanú navigáciu gestami a potiahnutím prstom z ľavého alebo pravého okraja displeja sa vrátite späť. Po novom sa pritom na okraji obrazovky objaví šípka zabalená do bubliny. Samozrejme sa objaví v rovnakej farbe ako tapeta vášho smartfónu alebo motív systému.

Android 14
Šípka pre navigačné gesto Späť | Zdroj: SamMobile.com

Vylepšené zdieľanie obsahu

V systéme budú môcť vývojári aplikácií pridávať vlastné akcie do ponuky zdieľania (Share). Prístup k rôznym možnostiam zdieľania v aplikácii bude teraz jednoduchší a systém bude na určenie poradia možnosti panelu zdieľania používať viac algoritmov. Napríklad, ak v Google Fotkách používate možnosť „Vytvoriť odkaz“ častejšie ako „Vytvoriť album“, táto možnosť sa nabudúce zobrazí ako prvá v zozname.

Android 14
Vylepšený panel Zdieľania | Zdroj: SamMobile.com

Predvoľby jazyka pre jednotlivé aplikácie

Google zaviedol jazykové preferencie pre jednotlivé aplikácie už v systéme Android 13. V novej verzii ich vylepší o dynamické prispôsobenie. Klávesnica operačného systému sa napríklad otvorí v rovnakom jazyku, ako je jazyk aktuálnej aplikácie.

Samsung Galaxy A54 5G
Nový systém Android 14 a nadstavbu One UI 6.0 dostane aj čerstvá novinka Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Bezpečnejšie asistenčné služby

Málokto z používateľov systému Android vie, že v rámci neho môžu fungovať tzv. Asistenčné služby (Accessibility services), ktoré pomáhajú ľudom so zdravotným postihnutím. V novej verzii však budú mať tieto služby prístup k určitým povoleniam iba vtedy, ak skutočne preukážu, že pomáhajú používateľom so zdravotným postihnutím. Dôvodom je samozrejme ochrana používateľských údajov a zabránenie neúmyselnému vykonaniu kritických akcií, ako je neúmyselná platba v nákupnej aplikácií zdravotne postihnutím.

Možnosť zobraziť alebo skryť informácie o počasí na uzamknutej obrazovke

Android 13 štandardne zobrazuje informácie o počasí na uzamknutej obrazovke. Pre tých, ktorým sa to nepáči, pribudne možnosť skryť tieto informácie na uzamknutej obrazovke.

Transparentná navigačná lišta vo všetkých aplikáciách

Navigačná lišta môže svojím vzhľadom v rôznych častiach systému a aplikáciách pôsobiť nekonzistentne. Vývojári aplikácií samozrejme môžu zmeniť farbu navigačného panela v systéme Android, aby vyzeral v súlade s témou ich aplikácie. Majú tiež možnosť urobiť to priehľadným, aby zobrazoval obsah za navigačnou lištou. Veľa aplikácií však tieto možnosti neimplementuje a navigačný panel je v ch prípade čierny, Používatelia  preto dostanú možnosť použiť ponuku Možnosti vývojára, aby navigačný panel vyzeral priehľadne.

Funkcia Nearby Share priamo v možnostiach zdieľania

Funkcia Nearby Share (Zdieľanie nablízku) je alternatívou funkcie AirDrop v smartfónoch Apple iPhone. Umožňuje bezdrôtovo a lokálne zdieľať súbory s blízkymi Android zariadeniami (Samsung má svoju alternatívu v podobe Quick Share).

Android 14
Funkcia Nearby Share | Zdroj: SamMobile.com

Doteraz ste však kvôli nej museli prejsť do aplikácie Súbory alebo Fotografie, vybrať požadovaný súbor, a potom vybrať možnosť odoslania prostredníctvom Nearby Share. V novej verzii systému dôjde ku zmene a Nearby Share bude štandardnou súčasťou ponuky zdieľania v akejkoľvek aplikácii.

Náš tip
Android 13 sa dostáva na čoraz viac zariadení. Stále to však nestačí
14.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+